Մենք որևէ ծրագիր և մտահոգություն չունենք՝ կապված ռուսական ռազմաբազայի ներկայության հետ. Փաշինյան (Տեսանյութ)
26/02/2026 11:53
Մենք որևէ ծրագիր չունենք, և մտահոգություններ էլ չունենք՝ կապված ռուսական ռազմաբազայի ներկայության հետ. Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում պատասխանելով ներկաների հարցերին՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով ՀՀ-ում ռուսական ռազմական ներկայությանը։
«Մենք սերտ գործընկերներ ենք Ռուսաստանի հետ և շատ սերտ տնտեսական, քաղաքական կապեր ունենք»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, որ մինչև 2024 թ․ ՀՀ սահմանային անցակետերի մեծ մասը գտնվում էին ՌԴ-ի հսկողության ներքո կամ այնտեղ կար ռուս սահմանապահների ներկայություն, այսօր բոլոր սահմանային անցակետերը վերահսկվում են ՀՀ սահմանապահների կողմից։
Փաշինյանը նշեց, որ, իհարկե, ՀՀ-ն սառեցրել է իր անդամակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, որի որոշումը 2020 թ․ իրադարձությունների հետ է կապված։
«Հայաստանը հիասթափված էր ՀԱՊԿ-ից, քանի որ ունենալով իրավական պարտավորություն՝ ՀԱՊԿ-ը հավուր պատշաճի չարձագանքեց անվտանգության մարտահրավերներին, որոնք ՀՀ-ի համար կային»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, որ մյուս կողմից իրենք հայտարարում են, որ ՀՀ հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ վերափոխման փուլում են։
«Ներկայումս նոր հարաբերություններ են ձևավորվում ՌԴ-ի հետ, վճռական ենք և կցանկանայինք զարգացնել ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները»,- ասաց նա։
Վարչապետը նաև շեշտեց 2020-ի նոյեմբերի 9-ին ՌԴ-ի և ՌԴ նախագահի դերի մասին, որը, ըստ նրա՝ վճռորոշ եղավ հրադադարի հաստատման գործում։
«Իհարկե, դրանից հետո եղան ստորագրված փաստաթղթի տարաբնույթ մեկնաբանություններ։ Այն վերածվեց հռչակագրի, որն Ադրբեջանի հետ ընդունեցինք Վաշինգտոնում»,- ասաց նա։

У нас нет никаких планов или опасений по поводу присутствия российской военной базы — Пашинян
У нас нет никаких планов и никаких опасений по поводу присутствия российской военной базы, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопросы присутствующих в Институте международных отношений Польши, комментируя российское военное присутствие в Армении.
«Мы являемся тесными партнёрами России и имеем очень плотные экономические и политические связи», — подчеркнул он.
Пашинян отметил, что до 2024 года большинство пограничных пунктов Армении находились под контролем России или присутствовали российские пограничники, тогда как сегодня все пограничные пункты контролируются армянскими пограничниками.
Он также напомнил, что Армения приостановила своё участие в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), решение о чем связано с событиями 2020 года.
«Армения была разочарована ОДКБ, поскольку, имея юридические обязательства, организация должным образом не отреагировала на угрозы безопасности, которые существовали для нашей страны», — отметил премьер.
В то же время, по его словам, Армения заявляет, что её отношения с Россией находятся на этапе трансформации.
«В настоящее время формируются новые отношения с Россией. Мы настроены решительно и хотели бы развивать сотрудничество с Российской Федерацией», — подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр также отметил роль России и президента РФ в событиях 9 ноября 2020 года, которая, по его мнению, была решающей для установления перемирия.
«Разумеется, после этого возникли различные интерпретации подписанного документа. Он превратился в декларацию, которую мы приняли с Азербайджаном в Вашингтоне», — добавил он.