Սինոդական կառույց ստեղծելը նշանակում է եկեղեցու տրանսֆորմացիա, որը կարող է ծանրագույն վնաս հասցնել հայ ժողովրդին. կրոնագետ
27/02/2026 12:31
Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանն առաջարկել է սինոդական կառույց ստեղծել՝ որպես իշխանություն-եկեղեցի հարաբերություններում ճգնաժամից ելք։ Այս հայտարարությունը նա արել է Վիեննայում գումարված Եպիսկոպոսական հավաքի բացման նիստի իր ուղերձում:
Կրոնագետ, փիլիսոփա Վարդան Խաչատրյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանում է՝ սինոդական կառույցը մի քանի անձից կազմված կառույց է, որը ղեկավարում է եկեղեցին։ Այսպիսի կառույց, կրոնագետի խոսքով, կան բողոքական եկեղեցիներում՝ դանիական, լյութերական։
Վարդան Խաչատրյանն ընդգծեց՝ մեր եկեղեցին անհիշելի ժամանակներից միաբևեռ կառույց է, համանման փոփոխությունն արմատապես փոխելու է եկեղեցու ստրուկտուրան, եկեղեցու հարաբերությունները, նրա միաբևեռությունը ու համայն հայ ժողովրդի ինքնության  պահպանման խնդիրները։
«Երբ վերանայում ես 1700-ամյա կառույցի ստրուկտուրան, նշանակում է, որ տեղի են ունենալու արմատական փոփոխություններ  հարաբերությունների մեջ, առավել ևս, երբ եկեղեցին համաշխարհային կառույց է, սփռված է աշխարհով մեկ, հետևաբար, յուրաքանչյուրն առանձին շահեր է ի վիճակի լինելու սպասարկել ներսում»,- նշեց կրոնագետ Խաչատրյանը։
Ժամանակին սինոդ ունենալու գաղափարի գլխավոր ջատագովը եղել է Կ․ Պոլսի Հայոց պատրիարք Զաքարիա Կաղզվանցին, որն իրեն էր համարում կաթողիկոս դառնալուն արժանի՝ արդյունավորությամբ և արժանիքներով իրեն վեր դասելով Մայր Աթոռի բոլոր եպիսկոպոսներից։ Արդյո՞ք պատահական է, որ նման առաջարկով հիմնականում հանդես են գալիս Պոլսից՝ Վարդան Խաչատրյանը զերծ մնաց մեկնաբանելուց, ընդգծեց՝ դա կարող է բազմաթիվ ենթադրությունների տեղիք տալ։
«Ուղղակի նշում եմ, որ այդպիսի կառույցը ուժերի տարաբաշխման, ուժերի փոշիացման, հայ ժողովրդի ընդհանրական շահերի սպասարկմանը կարող է լուրջ խոտորնակ հանդիսանալ»,- նշեց նա։
Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանի այս առաջարկը նշանակում է եկեղեցու տրանսֆորմացիա։ Ըստ կրոնագետի՝ բոլոր նրանք, ովքեր պայքարում են, որ եկեղեցին տրանսֆորմացվի, որ կարելի է Վեհափառ Հայրապետին հանել ու նոր Վեհափառ ընտրել, ուղղակի չեն պատկերացնում պրոցեսի խորությունը, որը կարող է ծանրագույն վնաս հասցնել հայ ժողովրդին, տարանջատել նրա եկեղեցին։
«Այսպես ասենք՝ 1700 տարվա եկող կենդանի հոսքը շատ լուրջ արմատական փոփոխությունների ենթարկելու դեպքում կարող ենք ծանրագույն կորուստներ ունենալ, հատկապե սփյուռքի բաժնում»,- նշեց նա։
Վարդան Խաչատրյանը հույս ունի, որ նման փոփոխություններ տեղի չեն ունենա, որ Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին անսասան կմնա։
«Եթե դրանք տեղի ունեցան, իրենց հետ բերելու են բազմաբնույթ այլ փոփոխություններ, որոնց նույնիսկ մանրամասն նկարագիրը այդ մարդիկ չեն կարողանա տալ, եթե հարցնես՝ ինչպիսի՞ մարտահրավերներ են բերելու իրենց հետ այդ տրանսֆորմացիաները, որևէ լուրջ բացատրություն չեն կարողանալու տալ»,- հավելեց կրոնագետ Վարդան Խաչատրյանը։

Создание синодального органа означает трансформацию церкви, которая может нанести серьёзный ущерб армянскому народу — религиовед
27/02/2026 14:20
Армянский Патриарх Константинополя Саак Машалян предложил создать синодальный орган как выход из кризиса во взаимоотношениях власти и церкви. Об этом он заявил в своем послании на открытии Епископскго сбора, созванного в Вене.
Религиовед и философ Вардан Хачатрян в беседе с Aysor.am пояснил, что синодальный орган — это структура, состоящая из нескольких лиц, которая управляет церковью. По словам религиоведа, подобные органы существуют в протестантских церквях — датской, лютеранской и др.
«Наша церковь с незапамятных времен является однополярной структурой. Любое подобное изменение коренным образом изменит структуру церкви, её внутренние отношения, однополярность и вопросы сохранения идентичности всего армянского народа», — подчеркнул Вардан Хачатрян.
«Когда пересматривается структура церкви возрастом 1700 лет, это означает радикальные изменения во взаимоотношениях, тем более когда церковь является мировым институтом, распространённым по всему миру, и каждый сможет отстаивать свои отдельные интересы внутри», — отметил религиовед.
По его словам, когда идея синода впервые возникла, главным её сторонником был армянский Патриарх Константинополя Закария Кахзванци, который считал себя достойным стать католикосом и ставил себя выше всех епископов Первопрестольного Святого Эчмиадзина по эффективности и заслугам. Вардан Хачатрян воздержался от комментариев относительно того, что подобные предложения исходят в основном из Константинополя, подчеркнув, что это может породить множество предположений.
«Просто отмечу, что такой орган может стать серьёзной преградой для распределения сил, их рассеивания и служения общим интересам армянского народа», — сказал он.
Предложение архиепископа Саака Машаляна означает трансформацию церкви. По мнению религиоведа, все те, кто выступает за трансформацию церкви, за возможность снять Католикоса и выбрать нового Католикоса, просто не представляют глубины процесса, который может нанести серьёзный ущерб армянскому народу и разделить его церковь.
«Скажем так: если живой поток, существующий уже 1700 лет, подвергнется столь радикальным изменениям, мы можем понести тяжёлые потери, особенно в диаспоре», — отметил он.
Вардан Хачатрян надеется, что подобных изменений не произойдёт и что Армянская Апостольская Святая Церковь останется непоколебимой.
«Если же они произойдут, они повлекут за собой множество других изменений, подробное описание которых эти люди даже не смогут дать. Если спросить, какие вызовы принесут эти трансформации, они не смогут дать никакого серьёзного объяснения», — добавил религиовед Вардан Хачатрян.