Սինոդական կառույց ստեղծելը նշանակում է եկեղեցու տրանսֆորմացիա, որը կարող է ծանրագույն վնաս հասցնել հայ ժողովրդին. կրոնագետ
27/02/2026 12:31
Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանն առաջարկել է սինոդական կառույց ստեղծել՝ որպես իշխանություն-եկեղեցի հարաբերություններում ճգնաժամից ելք։ Այս հայտարարությունը նա արել է Վիեննայում գումարված Եպիսկոպոսական հավաքի բացման նիստի իր ուղերձում:
Կրոնագետ, փիլիսոփա Վարդան Խաչատրյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանում է՝ սինոդական կառույցը մի քանի անձից կազմված կառույց է, որը ղեկավարում է եկեղեցին։ Այսպիսի կառույց, կրոնագետի խոսքով, կան բողոքական եկեղեցիներում՝ դանիական, լյութերական։
Վարդան Խաչատրյանն ընդգծեց՝ մեր եկեղեցին անհիշելի ժամանակներից միաբևեռ կառույց է, համանման փոփոխությունն արմատապես փոխելու է եկեղեցու ստրուկտուրան, եկեղեցու հարաբերությունները, նրա միաբևեռությունը ու համայն հայ ժողովրդի ինքնության  պահպանման խնդիրները։
«Երբ վերանայում ես 1700-ամյա կառույցի ստրուկտուրան, նշանակում է, որ տեղի են ունենալու արմատական փոփոխություններ  հարաբերությունների մեջ, առավել ևս, երբ եկեղեցին համաշխարհային կառույց է, սփռված է աշխարհով մեկ, հետևաբար, յուրաքանչյուրն առանձին շահեր է ի վիճակի լինելու սպասարկել ներսում»,- նշեց կրոնագետ Խաչատրյանը։
Ժամանակին սինոդ ունենալու գաղափարի գլխավոր ջատագովը եղել է Կ․ Պոլսի Հայոց պատրիարք Զաքարիա Կաղզվանցին, որն իրեն էր համարում կաթողիկոս դառնալուն արժանի՝ արդյունավորությամբ և արժանիքներով իրեն վեր դասելով Մայր Աթոռի բոլոր եպիսկոպոսներից։ Արդյո՞ք պատահական է, որ նման առաջարկով հիմնականում հանդես են գալիս Պոլսից՝ Վարդան Խաչատրյանը զերծ մնաց մեկնաբանելուց, ընդգծեց՝ դա կարող է բազմաթիվ ենթադրությունների տեղիք տալ։
«Ուղղակի նշում եմ, որ այդպիսի կառույցը ուժերի տարաբաշխման, ուժերի փոշիացման, հայ ժողովրդի ընդհանրական շահերի սպասարկմանը կարող է լուրջ խոտորնակ հանդիսանալ»,- նշեց նա։
Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանի այս առաջարկը նշանակում է եկեղեցու տրանսֆորմացիա։ Ըստ կրոնագետի՝ բոլոր նրանք, ովքեր պայքարում են, որ եկեղեցին տրանսֆորմացվի, որ կարելի է Վեհափառ Հայրապետին հանել ու նոր Վեհափառ ընտրել, ուղղակի չեն պատկերացնում պրոցեսի խորությունը, որը կարող է ծանրագույն վնաս հասցնել հայ ժողովրդին, տարանջատել նրա եկեղեցին։
«Այսպես ասենք՝ 1700 տարվա եկող կենդանի հոսքը շատ լուրջ արմատական փոփոխությունների ենթարկելու դեպքում կարող ենք ծանրագույն կորուստներ ունենալ, հատկապե սփյուռքի բաժնում»,- նշեց նա։
Վարդան Խաչատրյանը հույս ունի, որ նման փոփոխություններ տեղի չեն ունենա, որ Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին անսասան կմնա։
«Եթե դրանք տեղի ունեցան, իրենց հետ բերելու են բազմաբնույթ այլ փոփոխություններ, որոնց նույնիսկ մանրամասն նկարագիրը այդ մարդիկ չեն կարողանա տալ, եթե հարցնես՝ ինչպիսի՞ մարտահրավերներ են բերելու իրենց հետ այդ տրանսֆորմացիաները, որևէ լուրջ բացատրություն չեն կարողանալու տալ»,- հավելեց կրոնագետ Վարդան Խաչատրյանը։

Creation of synodal body to transform the church and harm the Armenian people, says religious scholar
27/02/2026 14:45
The Armenian Patriarch of Constantinople, Sahak Mashalyan, has proposed the creation of a synodal body as a potential solution to the ongoing crisis in relations between the government and the church. He made this statement in his address at the opening of the Episcopal Assembly in Vienna.
Religious scholar and philosopher Vardan Khachatryan told Aysor.am that a synodal body is a structure composed of several individuals who govern the church. According to him, such bodies are common in Protestant churches, including Danish and Lutheran churches.
“Our church has been a unipolar structure since time immemorial. Any such change would radically alter its organization, internal relations, and unipolarity, and could affect the preservation of the Armenian people’s identity,” Khachatryan emphasized.
He added, “Revising the structure of a 1,700-year-old church implies radical changes in relationships, especially since the church is a global institution, where everyone could defend their individual interests.”
Khachatryan noted that when the idea of a synod first emerged, its main proponent was the Armenian Patriarch of Constantinople, Zachary of Jagh, who reportedly viewed himself as worthy of becoming Catholicos and placed himself above all bishops of the Holy See of Echmiadzin in terms of authority and merit. The scholar refrained from commenting on the fact that such proposals often come from Constantinople but stressed that it could give rise to many assumptions.
“I would just like to note that such a body could become a serious obstacle to the distribution of power, its decentralization, and service to the common interests of the Armenian people,” he said.
Archbishop Sahak Mashalyan’s proposal, Khachatryan explained, implies a transformation of the church. He argued that those who advocate for structural changes – including the removal and election of a new Catholicos – do not fully grasp the depth of the process, which could seriously harm the Armenian people and divide their church.
“Let’s put it this way: if a living institution that has existed for 1,700 years undergoes such radical changes, we could suffer significant losses, particularly in the diaspora,” he noted.
Khachatryan hopes these changes will not take place and that the Armenian Apostolic Holy Church will remain steadfast.