Իրանում ցանկացած լուրջ ցնցում անմիջապես կարող է անդրադառնալ Հայաստանի վրա. իրանահայ մեր քույրերի և եղբայրների անվտանգությունն ու բարեկեցությունը չեն կարող անտարբեր թողնել մեզ. Սերովբե Սրբազան
02/03/2026 11:32
Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Սերովբե եպիսկոպոս Իսախանյանը կարծում է, որ հայերը պետք է շահագրգռված լինեն, որ մեր անմիջական հարեւան երկիր Իրանում զարգացումները տեղի ունենան հնարավորինս խաղաղ եւ չստեղծվի անկայուն ու քաոսային իրավիճակ, տեղի չունենան բախումներ ու բռնություններ։
Սրբազան Հայրը նշել է՝ Հայաստանի համար Իրանը պարզ մի հարեւան չէ, այլ աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից կենսական նշանակություն ու կարեւորություն ունեցող երկիր ու պետություն, առեւտրա-տնտեսական կարեւոր գործընկեր։
«Այդ պատճառով Իրանում ցանկացած լուրջ ցնցում անմիջապես կարող է անդրադառնալ Հայաստանի վրա։
Բացի պետական շահերից, կա նաեւ մարդկային եւ պատմական շերտը` Իրանահայ համայնքի առկայությունը, որն ունի դարերի ներկայություն ու պատմություն Իրանում։ Իրանահայ մեր քույրերի եւ եղբայրների անվտանգությունն ու բարեկեցությունը չեն կարող անտարբեր թողնել մեզ։
Կարծում եմ, բոլորս շահագրգռված պիտի լինենք, եթե Իրանում քաղաքական փոփոխությունների արդյունքում ձեւավորվի կայուն ու ժողովրդավար իշխանություն։ Միեւնույն ժամանակ, պետք է հստակ գիտակցել, որ ցանկացած երկրի ներքին գործընթացները առաջին հերթին տվյալ ժողովրդի ընտրությունն ու պատասխանատվությունն են։ Շահագրգռվածությունը չի նշանակում միջամտություն, այլ՝ խաղաղության, կայունության եւ համագործակցության կողմնակից դիրքորոշում։ Մենք կարող ենք ցանկանալ, որ փոփոխությունները լինեն ոչ բռնի եւ օրինական ճանապարհներով, որպեսզի դրանց արդյունքը լինի ոչ թե քաոսը, այլ՝ կայունությունն ու զարգացումը։ Կայուն ու զարգացող Իրանը կուժեղացնի ողջ տարածաշրջանային, ներառյալ` Հայաստանի, անվտանգությունը»,- նշել է Սերովբե Սրբազանը։

Любые серьёзные потрясения в Иране могут напрямую отразиться на Армении: безопасность и благополучие наших иранских армян не могут оставить нас равнодушными — епископ Серовбе
02/03/2026 12:36
Глава Германской епархии Армянской Апостольской Церкви, епископ Серовбе Исаханян, заявил, что армяне должны быть заинтересованы в том, чтобы развитие событий в соседнем Иране происходило максимально мирно, без формирования нестабильной и хаотичной ситуации, без столкновений и насилия.
По словам епископа, для Армении Иран — не просто соседняя страна, а государство, имеющее жизненно важное геополитическое значение и являющееся важным торгово-экономическим партнёром.
«Поэтому любые серьёзные потрясения в Иране могут непосредственно отразиться на Армении.
Помимо государственных интересов, существует также человеческий и исторический аспект — наличие армянской общины в Иране, имеющей многовековую историю и присутствие в Иране. Безопасность и благополучие наших сестёр и братьев — иранских армян — не могут оставлять нас равнодушными.
Полагаю, что мы все должны быть заинтересованы в том, чтобы в результате политических изменений в Иране сформировалась стабильная и демократическая власть. В то же время необходимо чётко осознавать, что внутренние процессы любой страны — это прежде всего выбор и ответственность её народа. Заинтересованность не означает вмешательства, а подразумевает позицию в поддержку мира, стабильности и сотрудничества. Мы можем желать, чтобы перемены происходили ненасильственными и законными путями, чтобы их итогом стали не хаос, а устойчивость и развитие. Стабильный и развивающийся Иран укрепит безопасность всего региона, в том числе Армении», — отметил епископ Серовбе.