Առաջին նախագահը ստանձնել է քաղաքական պատրիարքի դեր, որը փորձում է ապահովել ընդդիմության համախմբումը. Լևոն Զուրաբյան
03/03/2026 10:19
ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը գրել է.
«Առաջին նախագահը հանդես է գալիս վերկուսակցական դիրքերից: Նա, որպես Երրորդ Հանրապետության հիմնադիր, ստանձնել է քաղաքական պատրիարքի դեր, որը փորձում է ապահովել ընդդիմության համախմբումը՝ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու համար: Եթե դա հաջողվի, մենք միայն ուրախ կլինենք, որովհետև ընդդիմության համախմբումը կարևորագույն խնդիր է՝ հանրապետության առաջ ծառացած մարտահրավերները լուծելու համար: Բայց մենք հասկանում ենք նաև, որ այդ առաքելությունը կարող է և չստացվել, իսկ այդ դեպքում Հայ ազգային կոնգրեսն ունի իր հստակ ասելիքն ու անելիքը:
Եթե Առաջին նախագահի ջանքերը պսակվեն հաջողությամբ, այդ դեպքում միասնաբար կպայքարենք: Եթե չստացվի, միևնույն է, մենք մեր պայքարից չենք հրաժարվում, որովհետև մենք ունենք մեր պատկերացումները, թե ինչպես պետք է կառավարվի Հայաստանը ապագայում և ինչպես Հայաստանը հանենք այս վիճակից»։

The First President has assumed the role of a political patriarch seeking to unite the opposition – Levon Zurabyan
ANC prime ministerial candidate Levon Zurabyan wrote:
“The First President is acting from a supra-partisan position. As the founder of the Third Republic, Levon Ter-Petrosyan has assumed the role of a political patriarch, seeking to ensure the unification of the opposition in order to remove Nikol Pashinyan from power.
If this effort succeeds, we will only welcome it, because opposition unity is a crucial prerequisite for addressing the serious challenges facing the republic. At the same time, we understand that this mission may not succeed. In that case, the Armenian National Congress has its own clear message and agenda.
If the First President’s efforts are crowned with success, we will join forces in the struggle. If not, we will continue our fight regardless, as we have our own vision of how Armenia should be governed in the future and how to lead the country out of the current situation.”