Դավիթ Համբարձումյանի նամակում ոչ թե ակնարկ էր, այլ ուղիղ հղում էր փողոցային պայքարին. ՀՀԿ-ն շուտով հայտարարություն կանի. Հայկ Մամիջանյան (Տեսանյութ)
03/03/2026 11:56
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը պնդում է՝ իմպիչմենթի թեման քնած չի էլ եղել, որ հիմա փորձում են արթնացնել։
«Դա միշտ մեր օրակարգի թիվ մեկ հարցն է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
ՀՀԿ-ն մոտ օրերս գործադիր մարմնի նիստ կգումարի, պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես կգան։
Մասիսի նախկին քաղաքապետ, քաղբանտարկյալ Դավիթ Համբարձումյանը իմպիչմենթի միասնական թեկնածուն է, երեկ նա հայտարարությամբ էր հանդես եկել ու դիմել ՀՀԿ գործադիր մարմին։
Մամիջանյանը նշեց՝ Դավիթ Համբարձումյանի երեկվա նամակում պետական մտածողության, բոլորի ընդհանրական նպատակի՝ իշխանափոխության կարևորությունը գիտակցելու ու երկրորդական նպատակները մի կողմ դնելու, անձնական ամբիցիաները մի կողմ դնելու հատկանիշներ էին։
«Կարծում եմ՝ դա ակնհայտ է մեր քաղաքացիների համար»,- ընդգծեց Մամիջանյանը։
Նա ասաց, որ Դավիթ Համբարձումյանի նամակում ոչ թե ակնարկ էր, այլ ուղիղ հղում էր փողոցային պայքարին։
«Իմ համեստ կարծիքով՝ դեմ լինել իմպիչմենթին՝ նշանակում է դեմ լինել փողոցային պայքարին, որն ընդդիմության համար աընդունելի գործելաոճ է»,- նշեց Հայկ Մամիջանյանը։

Hayk Mamijanyan, head of the National Assembly’s “I Have Honor” faction, stated that the topic of impeachment has never been dormant and that efforts are now underway to revive it.
“It is always the number one issue on our agenda,” he said in a conversation with reporters.
The Republican Party of Armenia will convene a session of its executive body in the coming days and issue an official statement.
David Hambardzumyan, former mayor of Masis and a political prisoner, is the joint candidate for impeachment. Yesterday, he submitted a letter and applied to the Republican Party’s executive body.
Mamijanyan emphasized that Hambardzumyan’s letter demonstrated state-minded thinking, recognizing the importance of a shared goal of power change and setting aside secondary objectives and personal ambitions.
“I think it is obvious to our citizens,” Mamijanyan said, adding that Hambardzumyan’s letter was not a hint, but a direct reference to the street struggle.
“In my humble opinion, opposing impeachment equates to opposing the street struggle, which is an unacceptable approach for the opposition,” Hayk Mamijanyan noted.