ՔՊ-ականներն ուրախ-ուրախ տարածում են IRI-ի հարցումը, բայց Փաշինյանի վիճակն այդքան էլ լավ չի. Մամիջանյան
Ընտրություններից 3 ամիս առաջ հրապարակված սոցհարցման արդյունքերը դեռևս վերջնական պատկեր չեն, այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը՝ անդրադառնալով ամերիկյան միջազգային հանրապետական ինստիտուտի՝ IRI-ի հրապարակած սոցհարցումներին:
Հայկ Մամիջանյանը բացատրություն չունի, թե ինչու ամերիկյան միջազգային ինստիտուտը չի հրապարակել ՀՀԿ-ի կամ էլ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության վերաբերյալ անցկացրած հարցման տվյալները:
Ընդդիմադիր ուժի ներկայացուցիչն ասում է, որ այս պահին իրենց մեկ բան է հետաքրքրում՝ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելը:
«Այս հարցումների արդյունքները ՔՊ-ականներն ուրախ-ուրախ տարածում են, նրանք ուղղակի հարցում կարդալ չգիտեն, երբ այդ թվերը բանաձևով վերածում ես ռեյտինգի, Փաշինյանի վիճակն այդքան էլ լավ չի, 50 տոկոսից պակաս է լինում: Ուրախ-ուրախ տարածում են, բայց սոցիոլոգիական բանաձևերով Փաշինյանը 50 տոկոսից պակաս ձայն է հավաքում»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ ամերիկյան միջազգային հանրապետական ինստիտուտը՝ IRI-ն, հրապարակել է ՀՀ-ում անցկացված հարցումները։ Ըստ IRI ընկերության կողմից անցկացված հարցման՝ «ո՞ր քաղաքական կուսակցությանը կամ դաշինքին կքվեարկեիք, եթե խորհրդարանական ընտրությունները լինեին հաջորդ կիրակի», պատասխանները բաշխվել են հետևյալ կերպ.

Члены «Гражданского договора» с радостью распространяют опрос IRI, но положение Пашиняна не столь благоприятно — Мамиджанян
Трёхмесячные до выборов результаты соцопроса пока не отражают окончательную картину, заявил во время парламентских брифингов руководитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян, комментируя опубликованные опросы американского Международного республиканского института (IRI).
Мамиджанян не смог объяснить, почему IRI не опубликовал данные опросов относительно Республиканской партии Армении (РПА) или фракции «Честь имею».
Представитель оппозиционной силы подчеркнул, что на данный момент их интересует лишь одно — отстранение Никола Пашиняна от власти.
«Результаты этих опросов члены «Гражданского договора» с радостью распространяют, но они просто не умеют читать опрос: если переводить эти цифры по формуле в рейтинги, положение Пашиняна не столь хорошее — оно ниже 50%. Они распространяют их с радостью, но по социологическим расчётам Пашинян набирает менее 50% голосов», — отметил Мамиджанян.
Напомним, что Международный республиканский институт (IRI) опубликовал результаты соцопросов, проведённых в Армении. Согласно исследованию IRI на вопрос «За какую политическую партию или блок вы бы проголосовали, если бы парламентские выборы состоялись в следующее воскресенье», ответы распределились следующим образом: