Դժվար է պատկերացնել ազատ ընտրություններ, երբ գլխավոր ընդդիմադիր առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը բանտում է խոսքի համար․ Սառա Ուիթսոն
Ընտրությունները տեղի են ունենում քաղաքական և իրավական միջավայրում՝ կառավարական պաշտոնյաների անհարկի ճնշման և միջամտության պայմաններում. «Ժողովրդավարական պայմանները ՀՀ-ում՝ ընտրություններին ընդառաջ» թեմայով IODA-ի ասուլիսին հայտարարեց Human Rights Watch-ի նախկին տնօրեն Սառա Ուիթսոնը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքական, կրոնական, դատական և լրատվական ինստիտուտները պետք է լինեն անկախ, սակայն վերջին շաբաթների ընթացքում ներկայացվել են բազմաթիվ ապացույցներ, թե ինչպես է կառավարությունը ոչ պատշաճ կերպով միջամտում այս ոլորտների գործունեությանը։
Սառա Ուիթսոնն առանձնացրեց քաղաքական և կրոնական ոլորտի ընդդիմադիր գործիչների, ըստ նրա, մոտիվացված ձերբակալությունները, այդ թվում՝ «Ուժեղ Հայաստան» քաղաքական ուժի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի, ինչպես նաև եկեղեցու առաջնորդ արքեպիսկոպոսների։
«Այս անձանց ձերբակալությունները և այլ առերևույթ քաղաքական մոտիվացիա ունեցող ձերբակալություններն իրականացվել են ոստիկանության չափից ավելի բռնի գործողություններով՝ օգտագործելով անվտանգության մեծաթիվ ուժեր և հրապարակայնորեն ցուցադրելով չափազանց մեծ ուժի կիրառություն»,- ասաց նա։
Ուիթսոնը նշեց, որ իրենց հատկապես մտահոգում է նախնական կալանքի չափազանց երկար ժամկետներով կիրառումը՝ մարդկանց մեղադրելով քաղաքական բնույթի իրավախախտումների մեջ և նրանց պահելով բանտում կամ տնային կալանքի տակ։
«Շատ դժվար է պատկերացնել, որ կարող են լինել ազատ ընտրություններ, երբ այս պահին ամենահայտնի քաղաքական կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանն ազատազրկված է խոսքի համար և մնում է անազատության մեջ։ Դա լավ տպավորություն չի թողնում Հայաստանի և նրա ժողովրդավարության առումով»,- ընդգծեց նա։
Բացի այդ, Human Rights Watch-ի նախկին տնօրենը նշեց, որ մտահոգություններ ունեն նաև դատական անկախության միջամտության հարցում։
«Լուրջ խնդիր է, երբ ԲԴԽ-ի միջոցով արագացված կարգով պաշտոնից հեռացվում են դատավորներ՝ առերևույթ քաղաքական մոտիվացիա ունեցող հիմքերով, ինչպես նաև նկատվում է նշանակումների սուբյեկտիվություն՝ հատկապես խոսքի հետ կապված գործերը քննելու համար»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ քննարկվող որոշ նորմեր փաստացի սահմանափակում են ազատ խոսքը։
Ուիթսոնը նաև կոչ արեց իշխանություններին քաղաքական հակառակորդներին չթիրախավորել խոսքի հետ կապված աղոտ դրույթների հիման վրա․
«Մենք հիշեցնում ենք պաշտոնյաներին, որ զրպարտության հոդվածները չպետք է հիմք դառնան, որպեսզի քաղաքական գործիչները հայտնվեն անհիմն հետապնդումների դաշտում»։
Ըստ նրա՝ իշխանությունները հաճախ փորձում են այս ամենը հիմնավորել օտարերկրյա միջամտության մասին պնդումներով։
«Գրեթե բոլորը մեղադրվել են այն բանում, թե իբր գործում են օտարերկրյա միջամտության ներքո, նույնիսկ՝ օտարերկրյա անվտանգության ծառայությունների գործակալ լինելու մեջ, և այդ պնդումները հիմնականում ուղղվում են Ռուսաստանի դեմ։ Սակայն պետք է նշեմ, որ մենք որևէ ապացույց չենք տեսել Հայաստանում արտաքաղաքական սուբյեկտների կողմից նման քաղաքական միջամտության, մանիպուլյացիայի կամ վերահսկողության վերաբերյալ։ Խորհուրդ ենք տալիս նման մեղադրանքներ չհնչեցնել հանրային դաշտում՝ առանց փաստացի ապացույցների»,- եզրափակեց նա։

Трудно представить свободные выборы, пока главный оппозиционный лидер Самвел Карапетян находится в тюрьме за свободу слова — Сара Уитсон
Выборы проходят в условиях политического и правового давления с ненужным вмешательством со стороны государственных должностных лиц, — заявила бывший директор Human Rights Watch Сара Ли Уитсон на пресс-конференции IODA на тему «Демократические условия в Республике Армения в преддверии выборов».
По её словам, политические, религиозные, судебные и медиа-институты должны быть независимыми, однако за последние недели появилось множество доказательств того, как правительство ненадлежащим образом вмешивается в их работу.
Уитсон отметила мотивированные задержания оппозиционных политических и религиозных деятелей, включая лидера партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна, а также церковных лидеров — архиепископов.
«Задержания этих лиц и другие задержания, мотивированные политически, проводились с чрезмерным применением силы полицией, с привлечением значительного числа сил безопасности и публичным демонстрированием чрезмерной жестокости», — сказала она.
Особую озабоченность, по словам Уитсон, вызывает чрезмерно длительное содержание под стражей с обвинениями в политически мотивированных нарушениях, а также содержание людей в тюрьмах или под домашним арестом.
«Трудно представить, что возможны свободные выборы, пока лидер самой известной политической партии Самвел Карапетян находится в заключении за свободу слова и остаётся лишённым свободы. Это оставляет негативное впечатление о состоянии демократии в Армении», — подчеркнула она.
Кроме того, бывший директор Human Rights Watch выразила озабоченность по поводу вмешательства в независимость судебной системы.
«Серьёзной проблемой является ускоренное снятие судей с должностей через Совет судей по политическим мотивам, а также наблюдается субъективность при назначениях, особенно при рассмотрении дел, связанных со свободой слова», — отметила она, добавив, что некоторые обсуждаемые нормы фактически ограничивают свободу выражения мнений.
Уитсон также призвала власти не преследовать политических оппонентов на основании расплывчатых положений, касающихся свободы слова:
«Мы напоминаем должностным лицам, что статьи о клевете не должны использоваться как основание для необоснованных преследований политических деятелей».
По её словам, власти часто пытаются оправдать такие действия обвинениями во вмешательстве иностранных государств:
«Практически всех обвиняли в том, что они якобы действуют под влиянием иностранных государств или являются агентами иностранных служб безопасности, в основном в отношении России. Однако мы не видели никаких доказательств вмешательства, манипуляций или контроля со стороны внешних политических субъектов в Армении. Мы рекомендуем не выдвигать такие обвинения в публичном пространстве без фактических доказательств», — заключила она.