Եկեղեցին դարձել է իշխանության կոկորդի ոսկորը. ամոթ եմ անում, որ մեր երկիրը ներկայացնողը բարձր ամբիոններից բամբասում է հոգևորականներից. Տեր Մանուկ
Արուճի հովվության հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի գնահատմամբ՝ երկիրը ներկայացնող վարչապետը նախօրեին գնացել, եվրոպական բարձր ատյաններում բամբասում էր իր եկեղեցուց։
«Ինչպես միշտ այն տպավորությունն էր, որ այդ մարդը վեր կացել, գնացել տան մեջ եղածը պատմում է դրսում, բայց բամբասկոտ կնոջ նման է։ Ուրիշ մեկնաբանություն չեմ կարող տալ»,-ասաց Տեր Հայրը։
Փաշինյանը, մասնավորապես, հայտարարել էր, որ խաղաղության գործընթացի դեմ տարվող որոշ նախաձեռնություններում ներգրավված են նաև հոգևորականներ ու նրանց հետ փոխկապակցված որոշ կազմակերպություններ։
«Խաղաղության դեմ տարվող այս գործընթացում որոշ հոգևորականներ ու նրանց հետ փոխկապակցված որոշ լոբբիստական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ԵԽ-ում և միջազգային հեղինակավոր այլ կառույցներում փորձում են տարածել, թե Հայաստանի կառավարությունը սահմանափակում է խղճի ազատությունը, թե Հայաստանում բռնապետություն է հաստատվում, թե կան քաղբանտարկյալներ»,- ասել էր վարչապետը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Տեր Մանուկն ասաց՝ ուղղակի ամոթ էր լսել այն, ինչ ասում էր երկիրը ներկայացնող անձը։
«Ուղղակի զարմանում եմ, ամբողջական մի երկիր ներկայացնող իշխանավորը, երկրի վարչապետը ինչպե՞ս կարող էր գնալ և իր եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականներից խոսել։ Ուղղակի ամոթ է։ Զարմանում եմ՝ ո՞նց կարող է մարդը մի ամբողջ երկիր ներկայացնի, այն էլ այս ծանր իրավիճակներում, երբ ամբողջ տարածաշրջանը բռնկված է պատերազմով, անվտանգային հարցերը լուծելու փոխարեն գնալ ու եվրոպական բարձր ատյաններում բամբասել երկրի հոգևորականների մասին։ Ես, որպես այս երկրի քաղաքացի, իրապես ամաչում եմ, որ իմ երկիրը դրա նման մեկն է ներկայացնում»։
Արձագանքելով նաև վարչապետի այն հայտարարությանը, թե որոշ հոգևորականներ ստանձնել են «պատերազմի կուսակցության առաջնորդությունը», Տեր Հայրը նշեց.
«Բա որ եկեղեցին չխոսի, ուրիշ ո՞վ խոսի դրա մասին։ Գերիների մասին ինքը չի խոսում, պետական ոչ մի մարմին չի խոսում, այլ հակառակը՝ Ազգային ժողովի ամբիոնից ամեն Աստծո օր միայն եկեղեցու մասին են խոսում։
Գիտե՞ք ինչու, որովհետև եկեղեցին դարձել է սրանց կոկորդի ոսկորը։ Եկեղեցին է միայն մտածում հայ ընտանիքի սրբության մասին, այս երկրի անվտանգության մասին, բանակի զորացման մասին։ Ուղղակի ամոթ եմ ապրում, ինչպե՞ս կարելի է, որ քո երկիրը ներկայացնող վարչապետը գնա, հասնի այդ բարձր ատյաններն ու բամբասի քո եկեղեցու հոգևորականներից։ Լավ, ժողովուրդը չի՞ տեսնում սա»։
Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի խոսքով՝ եկեղեցին իրավունք ունի բարձրաձայնելու երկրի համար կարևոր խնդիրների մասին։
«Լավ են արել, ամեն ինչ կորցրել ենք, մի ամբողջական հայրենիք ենք կորցրել, այդքան սրբություններ ենք կորցրել, այդքան զոհեր ենք տվել։ Բա որ մենք չխոսենք դրա մասին, ուրիշ ո՞վ խոսի։ Ինչ կուզեն, թող որակեն, թող ասեն, թե քաղաքականության մեջ են եկեղեցականները գլուխները մտցրել։ Հոգևորական լինելուց զատ, ես նախ այս երկրի քաղաքացի եմ։ Իսկ ի՞նչ պիտի անեմ, որ չխոսեմ. Ղազանչեցոց, Դադիվանք, Ամարաս՝ այդքան սրբություններ կորցրինք։
Ասում էին՝ Արցախը կտանք, կհանգստանանք։ Տվեցի՞ք, հանգստացա՞ք, ի՞նչ խաղաղության մասին է խոսքը»։
Տեր Մանուկը նաև նշեց, որ զարմանում է ընդդիմության արձագանքի վրա։
«Գոնե ընդդիմությունը համապատասխան որակում տա։ Ո՛չ արձագանք են տալիս, ո՛չ որակում են տալիս. իրապես չի կարելի սա։ Եվրախորհրդարանում նստած պատգամավորներին շատ էլ հետաքրքիր է, թե քո եկեղեցականներն ինչով են զբաղվում։ Դու քո երկրի անվտանգության հարցը գնա, բարձրացրու։ Ո՞ւմ ես ուրախացնում՝ Ադրբեջանի՞ն ես ուրախացնում, որ դրել բզկտում ես քո եկեղեցին»։

Церковь стала костью в горле власти: мне стыдно, что представитель нашей страны сплетничает о священнослужителях с высоких трибун — отец Манук
По мнению настоятеля прихода Аруча, достопочтенного священника отца Манука Зейналяна, премьер-министр страны на днях в европейских институтах позволил себе сплетничать о собственной церкви.
«Как всегда создаётся впечатление, что этот человек встаёт и рассказывает всё, что находится у него дома, на публике, словно сплетница. Другого комментария я не могу дать», — сказал отец Манук.
В частности, Пашинян заявил, что в некоторых инициативах против процесса мира участвуют и священнослужители, а также некоторые связанные с ними организации.
«В этом процессе против мира некоторые священнослужители и представители связанных с ними лоббистских организаций в Европейском парламенте и других международных авторитетных структурах пытаются распространять информацию о том, что правительство Армении ограничивает свободу совести, что в Армении устанавливается диктатура, что существуют политзаключённые», — сказал премьер.
В интервью Aysor.am отец Манук отметил, что было просто стыдно слышать слова человека, представляющего страну.
«Я поражаюсь: как может представитель целой страны, премьер-министр, пойти и говорить о высокопоставленных духовных лицах своей собственной церкви? Это просто позор. Я удивляюсь, как человек может представлять целую страну, особенно в эти тяжёлые времена, когда весь регион охвачен войной, и вместо того чтобы решать вопросы безопасности, идти и сплетничать о духовенстве страны в европейских институтах. Я, как гражданин этой страны, искренне стыжусь, что мою страну представляет такой человек», — сказал он.
Отвечая на заявление премьер-министра о том, что некоторые духовные лица «взяли на себя лидерство в партии войны», отец Манук отметил:
«Если мы, церковь, не будем говорить, кто тогда? О пропавших без вести он не говорит, никакой государственный орган не говорит — наоборот, с трибуны Национального собрания каждый день говорят только о церкви.
Знаете почему? Потому что церковь стала костью в их горле. Церковь — единственная, кто думает о святости армянской семьи, о безопасности страны, об укреплении армии. Мне просто стыдно, как может премьер-министр, представляющий страну, подняться на такие высокие трибуны и сплетничать о духовенстве своей церкви. Разве народ этого не видит?»
Отец Манук подчеркнул, что церковь имеет право говорить о вопросах, важных для страны:
«Они поступили правильно. Мы потеряли всё, мы потеряли целую родину, столько святынь, столько жертв. Если мы не будем говорить об этом, кто тогда? Пусть называют нас как хотят, пусть говорят, что духовенство вмешивается в политику. Но прежде всего я — гражданин этой страны. И что я должен делать, молчать? Мы потеряли Казанчецоц, Дадиванк, Амарас — такие святыни.
Говорили, что сдадим Арцах — и успокоимся. Отдали? Успокоились? О чём идёт речь о мире?»
Отец Манук также выразил удивление по поводу реакции оппозиции:
«Хотя бы оппозиция должна дать соответствующую оценку. Ни реакции, ни оценки — ничего. Это действительно недопустимо. Депутатам, сидящим в Европарламенте, очень интересно, чем занимаются ваши духовные лица? Иди и поднимай вопросы безопасности своей страны. Кого ты радуешь — Азербайджан, что ты разрушаешь свою церковь?»