Հայաստանի նոր Սահմանադրության նախագծի տեքստն արդեն պատրաստ է, կքննարկվի ՔՊ վարչության նիստում. Գալյան
16/03/2026 12:16
Հայաստանի նոր Սահմանադրության նախագծի տեքստն արդեն պատրաստ է, այն նախատեսվում է քննարկել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նիստում, նաև համանուն խորհրդարանական խմբակցությունում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհ Գալյանը Արդարադատության նախարարին կից հասարակական խորհրդի առաջին նիստի ընթացքում:
«Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը շատ ակտիվ աշխատում է: Ամեն շաբաթ նիստեր ենք հրավիրում: Եվ տեքստն պատրաստ է, ինչպես և խոստացել էի: Բայց հրապարակման մասով դեռ նորություն չունեմ, որովհետև որոշվել է տեքստը քննարկել նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչությունում և խորհրդարանական խմբակցությունում: Դրանից հետո տեքստը հրապարակելու մասով որոշում կկայացվի»,-ասաց նախարարը:
Նախարարը հստակեցրել է, որ ՀՀ նոր Սահմանադրության նախագծի հայեցակարգային դրույթները նախկինում մշակվել էին, իսկ տեքստը մշակել են այդ դրույթների վրա:
Գալյանի խոսքով՝ մոտեցումը հետևյալն է՝ կենտրոնում մարդն է, քաղաքացին, ժողովուրդը, իսկ կառավարման գործող կարգից շեղում չկա:
«Այն կարծիքին ենք, որ ժողովրդավարության սկզբունքների լավագույն արտահայտումը հենց պառլամենտարիզմի մեջ է: Բայց շատ մեծ փոփոխություններ ենք արել այն համատեքստում, որ փորձել ենք ավելի ապակենտրոնացնել իշխանության թևերն ու բալանսավորել, օրինակ՝ վերահսկողական մեխանիզմներ տրամադրելով ԱԺ-ին վարչապետի գործունեության նկատմամբ և այլն»,-նշեց Գալյանը:
Դատական իշխանության հետ կապված նախատեսելու են երդվյալ ատենակալների ինստիտուտի հնարավորություն: Նաև որպես սկզբունք նախատեսվելու է գործերի երկաստիճան բողոքարկման հնարավորությունը, գործերի գրավոր քննության հնարավորությունը, ԲԴԽ-ի որոշումների բողոքարկման հնարավորությունը, ինչն այսօր չկա։
Ավելի վաղ ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ նոր Սահմանադրության նախագծի տեքստը կհրապարակվի 2026 թվականի մարտին։

The draft text of the new Constitution of Armenia is already ready, will be discussed by the Civil Contract party: Galyan
16/03/2026 13:09
The text of the draft new Constitution of Armenia is already ready, it is planned to be discussed at a meeting of the board of the ruling Civil Contract party, as well as in the party’s parliamentary faction.
According to Armenpress, this was stated by the Minister of Justice of the Republic of Armenia, Srbuh Galyan, during the first session of the Public Council under the Minister of Justice.
“The Constitutional Reform Council is working very actively. We convene sessions every week. And the text is ready, as I promised. However, I have no news yet regarding its publication, because it has been decided to discuss the text also within the Civil Contract party administration and the parliamentary faction. After that, a decision will be made on publishing the text,” the minister said.
She clarified that the conceptual provisions of the new draft Constitution of the Republic of Armenia had been developed earlier, and the text was developed based on those provisions.
According to Galyan, the approach is as follows: the person, the citizen, and the people are at the center, and there is no deviation from the current system of governance.
“We believe that the best expression of the principles of democracy is parliamentarism. At the same time, we have introduced very significant changes aimed at further decentralizing and balancing the branches of power, for example, by providing the National Assembly with oversight mechanisms over the activities of the Prime Minister, etc.,” Galyan noted.
Regarding the judiciary, the possibility of jury trials will be envisaged. In addition, as a principle, the possibility of two-level appeals of cases, the possibility of written examination of cases, and the possibility of appealing decisions of the Supreme Court of Justice will be envisaged, which does not exist today.
Earlier, the Minister of Justice of the Republic of Armenia, Srbuhi Galyan, announced that the text of the new draft Constitution of the Republic of Armenia will be published in March 2026.