Հայաստանի նոր Սահմանադրության նախագծի տեքստն արդեն պատրաստ է, կքննարկվի ՔՊ վարչության նիստում. Գալյան
16/03/2026 12:16
Հայաստանի նոր Սահմանադրության նախագծի տեքստն արդեն պատրաստ է, այն նախատեսվում է քննարկել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նիստում, նաև համանուն խորհրդարանական խմբակցությունում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհ Գալյանը Արդարադատության նախարարին կից հասարակական խորհրդի առաջին նիստի ընթացքում:
«Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը շատ ակտիվ աշխատում է: Ամեն շաբաթ նիստեր ենք հրավիրում: Եվ տեքստն պատրաստ է, ինչպես և խոստացել էի: Բայց հրապարակման մասով դեռ նորություն չունեմ, որովհետև որոշվել է տեքստը քննարկել նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչությունում և խորհրդարանական խմբակցությունում: Դրանից հետո տեքստը հրապարակելու մասով որոշում կկայացվի»,-ասաց նախարարը:
Նախարարը հստակեցրել է, որ ՀՀ նոր Սահմանադրության նախագծի հայեցակարգային դրույթները նախկինում մշակվել էին, իսկ տեքստը մշակել են այդ դրույթների վրա:
Գալյանի խոսքով՝ մոտեցումը հետևյալն է՝ կենտրոնում մարդն է, քաղաքացին, ժողովուրդը, իսկ կառավարման գործող կարգից շեղում չկա:
«Այն կարծիքին ենք, որ ժողովրդավարության սկզբունքների լավագույն արտահայտումը հենց պառլամենտարիզմի մեջ է: Բայց շատ մեծ փոփոխություններ ենք արել այն համատեքստում, որ փորձել ենք ավելի ապակենտրոնացնել իշխանության թևերն ու բալանսավորել, օրինակ՝ վերահսկողական մեխանիզմներ տրամադրելով ԱԺ-ին վարչապետի գործունեության նկատմամբ և այլն»,-նշեց Գալյանը:
Դատական իշխանության հետ կապված նախատեսելու են երդվյալ ատենակալների ինստիտուտի հնարավորություն: Նաև որպես սկզբունք նախատեսվելու է գործերի երկաստիճան բողոքարկման հնարավորությունը, գործերի գրավոր քննության հնարավորությունը, ԲԴԽ-ի որոշումների բողոքարկման հնարավորությունը, ինչն այսօր չկա։
Ավելի վաղ ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ նոր Սահմանադրության նախագծի տեքստը կհրապարակվի 2026 թվականի մարտին։

Минюст: текст нового проекта Конституции Армении уже готов, его обсудят на заседании правления «Гражданского договора»
16/03/2026 12:15
Текст нового проекта Конституции Армении уже готов, его планируется обсудить на заседании правления правящей партии «Гражданский договор», а также в одноименной парламентской фракции.
Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявила министр юстиции Республики Армения Србуи Галян на первом заседании Общественного совета при министре юстиции.
«Совет по конституционным реформам работает очень активно. Мы проводим заседания каждую неделю. И текст готов, как я и обещала. Но у меня пока нет новостей относительно публикации, потому что было решено обсудить текст также в правлении партии «Гражданский договор» и в парламентской фракции. После этого будет принято решение о публикации текста», — сказала министр.
Она уточнила, что концептуальные положения нового проекта Конституции Республики Армения были разработаны ранее, и текст был создан на основе этих положений.
По словам Галян, подход заключается в следующем: в центре внимания находятся человек, гражданин, народ, и нет никаких отклонений от существующего порядка управления.
«Мы считаем, что наилучшим выражением принципов демократии является парламентаризм. Но мы внесли очень большие изменения в контексте того, что мы попытались еще больше децентрализовать ветви власти и сбалансировать их, например, предоставив Национальному собранию механизмы надзора за деятельностью премьер-министра и т. д.», — отметила Галян.
Что касается судебной системы, то будет предусмотрена возможность создания института присяжных заседателей. Также в качестве принципа будет предусмотрена возможность двухступенчатого обжалования дел, возможность письменного рассмотрения дел, возможность обжалования решений Верховного суда, чего сегодня не существует.
Ранее министр юстиции Республики Армения Србуи Галян объявила, что текст нового проекта Конституции Республики Армения будет опубликован в марте 2026 года.