«Կօգնի կանխել վատ զգացողությունները». Արթուր Ղամբարյանը կարգալույծ հոգևորականների հայցերը վարույթ ընդունած դատավորներին առաջարկ ունի
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Ղամբարյանը կարգալույծ հոգևորականների հայցերը վարույթ ընդունած և հայցի ապահովման միջոցներ կիրառած դատավորներին առաջարկում է նախ կարդալ Վենետիկի հանձնաժողովի դիրքորոշումները, այդ թվում՝ Թուրքիայի դատարանի որոշման վերաբերյալ, այնուհետև՝ լսել Պոզներին:
Ըստ Ղամբարյանի՝ միգուցե, սա կօգնի նրանց կանխել այն վատ զգացողությունները, որոնք կարող են առաջանալ հասուն տարիքում հայելուն նայելիս։
«1) «Համատեղ կարծիք Հայաստանի Հանրապետության՝ (․․․) «Հայաստանի Հանրապետության և Սուրբ Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու միջև հարաբերությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ (...) վերաբերյալ» (2011թ. հոկտեմբերի 14-15, CDL-AD(2011)028)
24-րդ պարբերություն.
«Ի լրումն, կրոնի կամ համոզմունքի դավանումը և ուսուցումը ներառում է կրոնական խմբերի կողմից իրենց հիմնական գործերը վարելուն անբաժանելի գործողություններ, ԻՆՉՊԻՍԻՔ ԵՆ ԻՐԵՆՑ ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԱՌԱՋՆՈՐԴՆԵՐԻՆ և ՔԱՀԱՆԱՆԵՐԻՆ ԸՆՏՐԵԼՈՒ ԱԶԱՏՈՒԹՅՈՒՆԸ, կրոնական ճեմարաններ կամ դպրոցներ հիմնելու ազատությունը և կրոնական տեքստեր կամ հրատարակություններ պատրաստելու ու տարածելու ազատությունը»:
2) «Կարծիք Թուրքիայում կրոնական համայնքների իրավական կարգավիճակի և Ստամբուլի Ուղղափառ Պատրիարքարանի՝ «էկումենիկ» (տիեզերական) տիտղոսն օգտագործելու իրավունքի վերաբերյալ» (Ընդունման ամսաթիվ: 2010թ. մարտի 12-13, CDL-AD(2010)005)
«Բացի այդ, կրոնի դավանումը և ուսուցումը ներառում է կրոնական խմբերի կողմից իրենց հիմնական գործերը վարելուն անբաժանելի գործողություններ, ինչպիսիք են իրենց կրոնական առաջնորդներին, քահանաներին և ուսուցիչներին ընտրելու ազատությունը, կրոնական ճեմարաններ կամ դպրոցներ հիմնելու ազատությունը և կրոնական տեքստեր կամ հրատարակություններ պատրաստելու և տարածելու ազատությունը»:
88-րդ պարբերություն.
«Հոգևորականների կարգավիճակի, նրանց ընտրության և կրթության պայմանների վերաբերյալ որոշումները կարող են դիտարկվել որպես միջամտություն»:
92-րդ պարբերություն.
«Ինչ վերաբերում է Վճռաբեկ դատարանի 2007 թվականի վճռին, Հանձնաժողովը կարծում է, որ ոչ մի աշխարհիկ դատարան իրավասություն չունի որոշելու, թե արդյոք կրոնական առաջնորդը «տիեզերական (էկումենիկ)» է, թե ոչ: Պատրիարքարանը դատարանի վճռի արդյունքում ոչ ավել, ոչ պակաս դառնում է տիեզերական: Սակայն վճիռը մտահոգիչ է այն առումով, որ ազգային դատարանն իրավասու է համարում իրեն միջամտելու կրոնական առաջնորդի ներքին եկեղեցական կարգավիճակին, ինչը հեշտությամբ կարող է հանգեցնել ՄԻԵԿ 9-րդ հոդվածի խախտման»:
Ներկայացնենք այս գործը որոշակի մանրամասնությամբ.
2007 թվականին Թուրքիայի Վճռաբեկ դատարանը (case no. 2005/10694, judgment of 2007 by the Court of Cassation, 4th Penal Chamber) քննել է Ստամբուլի Հունական Ուղղափառ Պատրիարքարանի (Բարդուղիմեոս Ա-ի գլխավորությամբ) և բուլղարացի քահանա Կոնստանտին Կոստովի միջև վեճը:
Պատրիարքարանը կարգազանցության համար ազատել էր քահանա Կոստովին եկեղեցական պաշտոնից, այն բանի համար, որ նա ՀՐԱԺԱՐՎԵԼ ԷՐ ՊԱՏԱՐԱԳԻ ԺԱՄԱՆԱԿ ՀԻՇԱՏԱԿԵԼ ՊԱՏՐԻԱՐՔԻՆ (ինչը կանոնական պահանջ է) և ցանկանում էր պատարագը մատուցել հունարենի փոխարեն բուլղարերեն:
Քահանան կամ նրա կողմնակիցները (Բուլղարական եկեղեցական հիմնադրամը) դիմել են Թուրքիայի դատարան՝ պնդելով, որ Պատրիարքարանի կողմից իր ազատումը ապօրինի է:
Թուրքիայի վճռաբեկ դատարանն արդարացրել է Պատրիարք Բարդուղիմեոսին և մյուս բարձրաստիճան հոգևորականներին` եզրակացնելով, որ ազատման ակտը չի խախտել քահանա Կոստովի կրոնի ազատության իրավունքը (աղբյուրը՝ https://english.pravda.ru/news/world/94061-orth_istanbul/, https://oikoumene.org/.../world-and-european-ecumenical...):
Վենետիկի հանձնաժողովի գնահատմամբ, գլխավոր խնդիրը ոչ թե տվյալ վճռի եզրահանգումն է (որն, ի դեպ, արդարացրել է Պատրիարքին), այլ այն, որ դատարանն իրեն իրավասու է համարել քննելու և գնահատելու զուտ եկեղեցական հիերարխիայի կամ վարդապետական հարցեր: Հենց այս նախադեպն է վտանգավոր, քանի որ այն բացում է պետական միջամտության ճանապարհը դեպի եկեղեցու ներքին կյանք:
Ընդհանուր ամփոփում
1) Ինչպես Հայաստանի (CDL-AD(2011)028, պարբ. 24), այնպես էլ Թուրքիայի (CDL-AD(2010)005, պարբ. 24) վերաբերյալ կարծիքներում Վենետիկի հանձնաժողովը միանշանակ նշում է, որ կրոնական առաջնորդներին ընտրելու ազատությունը կրոնի ազատության անբաժանելի մասն է:
2) Պետական դատարանների միջամտությունն այս ոլորտին կրոնի ազատության իրավունքի խախտում է:
Այսպիսով, եթե ՀՀ դատարանները վարույթ են ընդունում կարգալույծ հոգևորականների հայցերը, որոնք վիճարկում են Եկեղեցու ներքին որոշումները, կամ կիրառում են հայցի ապահովման միջոցներ, որոնք միջամտում են եկեղեցական կառույցի գործունեությանը, ապա դրանք ուղղակիորեն հակասում են Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից մշակված և վերը նշված եվրոպական չափանիշներին»,- նշել է պրոֆեսոր Ղամբարյանը։

«Это поможет избежать неприятных ощущений»: Артур Гамбарян обратился к судьям, принявшим к рассмотрению иски лишенных сана священнослужителей, с предложением
17/03/2026 12:33
Доктор юридических наук, профессор Артур Гамбарян предложил судьям, принявшим к производству иски лишённых сана священнослужителей и применившим обеспечительные меры, сначала ознакомиться с позициями Венецианской комиссии, в том числе по делу турецкого суда, а затем — послушать Познера.
По словам Гамбаряна, это, возможно, поможет им избежать «тех неприятных ощущений, которые могут возникнуть в зрелом возрасте, глядя в зеркало».
Профессор приводит, в частности, следующие положения:
1. Совместное заключение по изменениям в Закон Республики Армения «О взаимоотношениях Республики Армения и Армянской Апостольской Святой Церкви» (14–15 октября 2011 года, CDL-AD(2011)028)
Пункт 24:
«Исповедание и обучение религии включает неотъемлемые для религиозных групп действия по ведению своих основных дел, такие как свобода выбора своих религиозных лидеров и священнослужителей, свобода создания духовных семинарий или школ, а также свобода подготовки и распространения религиозных текстов и публикаций».
2. Заключение о правовом статусе религиозных общин в Турции и праве Константинопольского патриархата использовать титул "вселенский" (12–13 марта 2010 года, CDL-AD(2010)005)
«Исповедание и обучение религии включает, среди прочего, свободу религиозных групп выбирать своих религиозных лидеров, священнослужителей и учителей, создавать духовные учебные заведения и распространять религиозные тексты».
Пункт 88:
«Решения, касающиеся статуса духовенства, а также условий их избрания и обучения, могут рассматриваться как вмешательство».
Пункт 92:
«Ни один светский суд не обладает компетенцией определять, является ли религиозный лидер "вселенским" или нет. В то же время вызывает обеспокоенность тот факт, что национальный суд считает себя вправе вмешиваться во внутренний церковный статус религиозного лидера, что может привести к нарушению статьи 9 Европейской конвенции по правам человека».
Гамбарян также подробно остановился на прецеденте:
В 2007 году Кассационный суд Турции рассмотрел спор между Константинопольским греческим православным патриархатом (во главе с Патриархом Варфоломеем I) и болгарским священником Константином Костовым. Патриархат лишил Костова церковной должности за нарушение канонических требований — в частности, за отказ упоминать патриарха во время литургии и намерение проводить службу на болгарском языке вместо греческого.
Священник или его сторонники обратились в суд, утверждая, что решение было незаконным. Однако Кассационный суд оправдал патриарха и высшее духовенство, признав, что действия не нарушили свободу вероисповедания.
При этом, по оценке Венецианской комиссии, основная проблема заключалась не в самом решении суда, а в том, что он посчитал себя компетентным рассматривать вопросы, относящиеся к внутренней церковной иерархии и доктрине, что создает опасный прецедент вмешательства государства во внутреннюю жизнь церкви.
Общий вывод:
1. Как в отношении Армении, так и Турции Венецианская комиссия однозначно подчеркивает, что свобода выбора религиозных лидеров является неотъемлемой частью свободы вероисповедания.
2. Вмешательство государственных судов в эту сферу представляет собой нарушение данного права.
Таким образом, если суды Армении принимают к производству иски лишённых сана священнослужителей, оспаривающих внутренние решения Церкви, или применяют обеспечительные меры, вмешивающиеся в деятельность церковной структуры, это прямо противоречит европейским стандартам, сформулированным Венецианской комиссией», — отметил профессор Гамбарян.