Իրանահայերի որևէ արտառոց հոսք դեպի Հայաստան չկա. Զարեհ Սինանյան
Իրանահայերի որևէ արտառոց հոսք դեպի Հայաստան չկա, այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում վստահեցրեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«Որպես այդպիսին հայերի փախուստ, շարժ դեպի Հայաստան չկա։ Մենք անընդհատ փորձում ենք կապի մեջ լինել, պարբերաբար հնարավոր է լինում, սակայն հիմնականում ոչ։ Մարդիկ տներում են, զգույշ, պարզապես փորձում են վտանգավոր վայրերից հեռու մնալ, հույս ունեն, որ շուտով այս ամենը կվերջանա»,- նշեց պաշտոնյան:
Նրա խոսքով՝ տեղեկություն կար, որ թեթև վիրավորում ստացած 2 իրանահայ կա, սակայն պարզվում է` այնքան էլ հստակ չի եղել ինֆորմացիան։
Զարեհ Սինանյանը պնդում է, թե հանձնակատարին հրահանգ չի եղել, որ սփյուռքի կառույցներին զգուշացվի՝ Արցախի թեմային չանդրառանան` չվնասելու համար ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը:
«Ես գիտեմ, թե ինչ հայտարարություններ կարող եմ անել, և որ հայտարարություններն են համահունչ այսօրվա մեր արտաքին քաղաքականությանը, և այդ սահմաններում ես գիտեմ` ինչպես մնալ»,-ասաց նա:

Какого-либо необычного притока иранских армян в Армению не наблюдается — Заре Синанян
Какого-либо необычного притока иранских армян в Армению нет, заявил в ходе брифинга в Национальном собрании главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян.
«Как такового бегства армян или их перемещения в Армению нет. Мы постоянно стараемся поддерживать связь, это удаётся делать периодически, но в целом — нет. Люди остаются дома, проявляют осторожность, просто стараются держаться подальше от опасных мест и надеются, что всё это вскоре закончится», — отметил чиновник.
По его словам, ранее поступала информация о двух иранских армянах, получивших лёгкие ранения, однако впоследствии выяснилось, что эти сведения не были достаточно точными.
Заре Синанян также заявил, что не получал указаний предупреждать структуры диаспоры воздерживаться от затрагивания темы Арцаха во избежание ущерба внешней политике Армении.
«Я знаю, какие заявления могу делать и какие из них соответствуют нашей нынешней внешней политике, и в этих рамках понимаю, как действовать», — подчеркнул он.