Ժամանակն է ուժեղ խաղաղության, վաղը ուշ կլինի. Սամվել Կարապետյանի AI ելույթը (Տեսանյութ)
Ժամանակն է ուժեղ խաղաղության, վաղը ուշ կլինի. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անվտանգային ծրագրի շնորհանդեսին ներկայացված տեսանյութում արհեստական բանականության միջոցով գեներացված ելույթի խոսքում ասաց կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը։
«Հանրահայտ կանոն է՝ պատերազմը գալիս է այնտեղ, որտեղ չկա ուժ, թույլ բանակը հրահարում է թշնամուն, իսկ ուժեղ բանակը պահպանում է խաղաղությունը։ Խաղաղությունը չեն ստեղծում աղերսելով, այն պահում են ուժով»,-նշվեց Կարապետյանի AI ելույթում։
Սամվել Կարապետյանը նշեց, որ հաճախ է մտածում ինչպես կառուցել այնպիսի Հայաստան, որտեղ ծառայության տարիքի հասնելը լինի վստահության, այլ ոչ թե վախի պատճառ։
«Մենք մշակել ենք ուժեղ խաղաղության համակարգային ծրագիր՝ անվտանգության և դիվանագիտության ոլորտի միջազգային փորձագետների հետ։ Այս ուղղությամբ մեր աշխատանքն ունի երեք հիմնական ուղղություն՝ ուժեղ բանակ, խելացի դիվանագիտություն և տնտեսական անկախություն։ Հենց այս համակողմանի ծրագրի իրագործման միջոցով ենք ունենալու ուժեղ Հայաստան»,-ասաց նա։
Հայաստանի սահմանները, ըստ նրա, պետք է լինեն ամուր և անխախտ, մշտական հետախուզական կենտրոնները, անօդաչու հետախուզությունը և արհեստական բանականության վերլուծությունը հնարավորություն կտան սահմանի անառիկ պահմանը, զինվորների պաշտպանությանը։
«Մեր օրոք երկիրը պաշտպանված կլինի բազմաշերտ հակաօդային և հակադրոնային համակարգերով, ուժեղ Հայաստանում զինվորական ծառայության հիմքը պետք է լինի բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, տեխնոլոգիական հենքով առաջադեմ բանակը։ Զինծառայողի արժանավայել կեցությունը առաջնահերթություն է»,-նշեց նա։
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը՝ Կարապետյանը նշեց, որ Հայաստանը կխոսի աշխարհի հետ վստահ՝ ուժեղի դիրքից. «Արտաքին քաղաքականությունը կլինի պրագմատիկ, հավասարակշռված։ Արևելքի և Արեւմուտքի միջև գործողությունները կլինեն հստակ՝ պահպանելով մեր կարմիր գծերը։ Մենք կշարունակենք երկխոսությունը մեր ռազմավարական գործընկերների հետ՝ միաժամանակ խորացնելով հարաբերություններն այլ գերտերությունների և երկրների հետ»,-ասաց նա։
Սամվել Կարապետյանը նշեց, որ իր 30 տարվա բիզնես փորձը սովորեցրել է բանակցել հավասար դիրքերից՝ աշխարհի տարբեր երկրներում։
Ըստ նրա՝ իր թիմն արդեն սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ է կապեր հաստատել, և կլինեն ներդրումներ։
«Մենք առաջարկում ենք ուժեղ, մնայուն խաղաղություն։ Պետք է դադարեցնել «խաղաղություն աղերսելու» քաղաքականությունը և անցնել «առաջնայինը՝ Հայաստանը և մեր շահերը» քաղաքականությանը։ Հայաստանը պաշտպանություն չի խնդրի, այն կկառուցի սեփական ուժերով։ Թույլերը չեն կարող լռեցնել ուժեղներին, Հայաստանը չի կարող լռեցվել, այլևս թույլ չենք լինելու»,-ասաց նա։

It’s time for strong peace, tomorrow will be too late – Samvel Karapetyan’s AI speech (Video)
It’s time for a strong peace, tomorrow will be too late, said Samvel Karapetyan, in a speech generated using artificial intelligence and presented at the presentation of the Strong Armenia party’s security program.
“It is a well-known rule: war comes where there is no strength, a weak army provokes the enemy, and a strong army preserves peace. Peace is not created by begging, it is preserved by force,” Karapetyan’s AI speech noted.
Karapetyan noted that he often reflects on how to build an Armenia where reaching the age of military service would inspire confidence rather than fear.
“We have developed a strong peace system program with international experts in security and diplomacy. Our work in this direction focuses on three main pillars: a strong army, smart diplomacy, and economic independence. Through the implementation of this comprehensive program, we will achieve a strong Armenia,” he said.
According to Karapetyan, Armenia’s borders must be strong and impenetrable. Permanent intelligence centers, drone reconnaissance, and artificial intelligence analysis will ensure border security and protect soldiers.
“In our time, the country will be defended by multi-layered anti-aircraft and anti-drone systems. The foundation of military service in a strong Armenia must be a highly professional, technologically advanced army. The dignified life of servicemen is a priority,” he noted.
Referring to foreign policy, Karapetyan noted that that Armenia will engage with the world confidently, from a position of strength: “Foreign policy will be pragmatic and balanced. Our actions between East and West will be clear, maintaining our red lines. We will continue dialogue with strategic partners while deepening relations with other superpowers and countries,” he said.
Karapetyan highlighted that his 30 years of business experience have taught him to negotiate on equal terms with countries around the world.
He added that his team has already established contacts with the Diaspora, paving the way for future investments.
“We offer a strong, lasting peace. We must end the policy of ‘begging for peace’ and adopt the principle of ‘priority: Armenia and our interests.’ Armenia will not ask for protection; it will build it with its own forces. The weak cannot silence the strong, and Armenia cannot be silenced. We will no longer be weak,” he stressed.