Խորթ մոր կողմից բռնության ենթարկված 1 տարեկան երեխայի վիճակը ծայրահեղ ծանր է
Բռնության ենթարկված 1 տարեկան երեխայի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, այս մասին Aysor.am-ին տեղեկացրեցին «Արաբկիր» ԲԿ–ից։
«Երեխան շարունակում է մնալ վերակենդանացման բաժանմունքում: Բժիշկները պայքարում են երեխայի կյանքի համար»,- մանրամասնեցին ԲԿ-ից:
Նշենք, որ 1 տարեկան երեխայի նկատմամբ բռնություն է կիրառվել հունվարի 22-ից մինչև մարտի 10-ը ներառյալ։
«1 տարեկան երեխայի նկատմամբ 2026 թվականի հունվարի 22-ից մինչև մարտի 10-ը ներառյալ պարբերաբար գործադրված ֆիզիկական ներգործության արդյունքում պատճառված ֆիզիկական ուժեղ ցավի, ինչպես նաև մարտի 15-ին ուղղակի դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու դեպքերով դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել երեխայի հոր երկրորդ կնոջ նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով: Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու»,- Aysor.am-ին հայտնել էին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Հիշեցնենք, որ մարտի 16-ին մեկ տարեկան երեխան «Կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ տեղափոխվել էր «Արաբկիր» բժշկական համալիր։

Состояние годовалого ребенка, подвергшегося насилию со стороны мачехи, крайне тяжелое
Состояние годовалого ребенка, подвергшегося насилию, оценивается как крайне тяжелое. Об этом Aysor.am сообщили в медицинском центре «Арабкир».
«Ребенок продолжает находиться в отделении реанимации. Врачи борются за его жизнь», — уточнили в центре.
Напомним, что насилие в отношении годовалого ребенка применялось с 22 января по 10 марта включительно.
«В период с 22 января по 10 марта 2026 года ребенку было причинено сильное физическое страдание в результате систематического физического воздействия, а 15 марта имела место попытка умышленного незаконного лишения жизни. По этим фактам прокурором возбуждено публичное уголовное преследование в отношении второй супруги отца ребенка по пункту 3 части 2 статьи 196 и пункту 3 части 2 статьи 155 в сочетании со статьей 44 Уголовного кодекса. В суд подано ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста», — сообщили Aysor.am в Генеральной прокуратуре РА.
Отметим, что 16 марта годовалый ребенок был доставлен в медицинский центр «Арабкир» с диагнозом «клиническая смерть».