Որոշ ուժեր պատրաստում են նոր՝ սեպտեմբերյան պատերազմ՝ ծանր հետևանքներով. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Որոշ ուժեր պատրաստում են նոր՝ սեպտեմբերյան պատերազմ՝ ծանր հետևանքներով․ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պարզաբանելով, թե «պատերազմի կուսակցություններ» ասելով ինչ է նկատի ունեցել։
«Պատերազմի կուսակցությունն ամեն օրվա հետ դառնում է ակնհայտ, որովհետև այդ կուսակցությունները և շրջանակները ասում են, որ իրենք դեմ չեն խաղաղությանը, երկրորդիվ սկսում են խոսել, որ իրենց իշխանության գալու պարագայում սկսելու են վերանայել խաղաղությունը, սա շատ ուղիղ, առանց սեթևեթանքի ուզում եմ ասել, որ պատերազմ է՝ ՀՀ-ի ոչ միայն տարածքային, այլև ինքնիշխանության կորստով»,-հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա պնդեց, որ նրանցից ոմանք չեն էլ հասկանում՝ ինչ են ասում․ «Այն տեքստերը, որ ասում են, ուրիշ տեղ են գրված, և իրենք կարդացողի կարգավիճակում են։ Առավել ևս իրենց խոսացածը չհասկացող ուժերը և քաղաքական գործիչները չպետք է ՀՀ-ում որևէ պաշտոնական կարգավիճակի հավակնեն»,-ասաց նա և պնդեց, որ իր հայտարարությունից հետո ավելի է ահագնացել։
«Բոլոր ուժերը հանդես են գալիս խաղաղության ռևիզիայի դիրքերից, ինչը նշանակում է անխուսափելի պատերազմ, ընդ որում՝ ընտրություններից շատ չանցած, մաքսիմալ աշնանը»,-ասաց նա և նշեց, որ եթե անհրաժեշտ է, անուններ էլ կարող է տալ։
Ինչ վերաբերում է հիբրիդային պատերազմին, առանց նշելու, թե որտեղից է այդ սպառնալիքը գալիս՝ արդյո՞ք ՌԴ-ից, Փաշինյանը պարզաբանեց՝ դա այն է, երբ իր և ընտանիքի մասին գրվում են ամենատարբեր ստերը։
Նա նշեց, որ այդ հարցում համագործակցում են ԵՄ-ի և բոլոր գործընկերների հետ, ովքեր ունեն գործիքներ՝ հիբրիդային պատերազմի, մասնավորապես, ապատեղեկատվության դեմ պայքարի համար։

Some forces are preparing a new September war with grave consequences: Pashinyan
Some forces are preparing a new September war with grave consequences, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a briefing with reporters, clarifying what he meant by “war parties.”
“The war party is becoming more evident every day, because these parties and circles say that they are not against peace, and at the same time start saying that if they come to power, they will begin revising peace. I want to say very directly, without any pretense, that this means war – a war that would lead not only to the loss of the territory of the Republic of Armenia, but also to the loss of its sovereignty,” Pashinyan said.
He claimed that some of them do not even understand what they are saying.
“The texts they voice are written elsewhere, and they are merely readers. Moreover, forces and political figures who do not understand what they are saying should not claim any official status in the Republic of Armenia,” he said, adding that some became even angrier after his statement.
“All forces that come from the position of revising peace which means an inevitable war,  and not long after the elections, at the latest in the fall,” he said, noting that if necessary he could name those forces.
Speaking about hybrid war, without specifying the source of the threat, including whether it comes from Russia, Pashinyan said it manifests itself when various false claims are spread about him and his family.
He noted that Armenia is cooperating with the EU and other partners that have tools to combat hybrid warfare, particularly disinformation.