Թուրքիայի հետ ունենք բավականին դինամիկ, դրական և խոստումնալից երկխոսություն. ԱԳ նախարար
Մենք ունենք բավականին դինամիկ, դրական և խոստումնալից երկխոսություն Թուրքիայի հետ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Կա որոշակի աշխատանք, որը գետնի վրա տարվում է: Տեղի են ունեցել Գյումրի-Կարս երկաթուղու և ճանապարհի վերագործարկմանը վերաբերող քննարկումներ: Կա համատեղ աշխատանքային խումբ: Այս աշխատանքային խմբի երկու հանդիպում է տեղի ունեցել: Գնացել են, տեղում ենթակառուցվածքները նայել են այս կողմից, ենթակառուցվածքները նայել են մյուս կողմից: Նույնիսկ մշակութային ոլորտում հիմա քննարկվում է, և իրավական հիմքերն են հստակեցվում, կամ մեխանիզմներն ենք փորձում հասկանալ, օրինակ՝ Անիի կամ պատմական կամրջի համատեղ վերականգնման հնարավորությունը։
Քննարկվում է նույնիսկ երկու երկրների բուհերում միմյանց ուսանողներին կրթաթոշակներ սահմանելու հնարավորությունը»,- ասաց Միրզոյանը։

У нас с Турцией достаточно динамичный, позитивный и многообещающий диалог — глава МИД Армении
«У нас с Турцией достаточно динамичный, позитивный и многообещающий диалог», — заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на заседании постоянной комиссии по внешним связям Национального собрания.
«Ведётся конкретная работа на местах: проходили обсуждения по возобновлению железной дороги и автомобильного сообщения Гюмри–Карс. Создана совместная рабочая группа, которая уже провела два заседания. Стороны осмотрели инфраструктуру на местах, изучили объекты друг друга. Даже в культурной сфере сейчас идут обсуждения, уточняются юридические основания и пытаются понять механизмы, например, возможность совместного восстановления исторического города Ани или мостов.
Рассматривается даже возможность предоставления стипендий студентам обеих стран в университетах друг друга», — добавил Арарат Мирзоян.