Թուրքիայի հետ ունենք բավականին դինամիկ, դրական և խոստումնալից երկխոսություն. ԱԳ նախարար
Մենք ունենք բավականին դինամիկ, դրական և խոստումնալից երկխոսություն Թուրքիայի հետ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Կա որոշակի աշխատանք, որը գետնի վրա տարվում է: Տեղի են ունեցել Գյումրի-Կարս երկաթուղու և ճանապարհի վերագործարկմանը վերաբերող քննարկումներ: Կա համատեղ աշխատանքային խումբ: Այս աշխատանքային խմբի երկու հանդիպում է տեղի ունեցել: Գնացել են, տեղում ենթակառուցվածքները նայել են այս կողմից, ենթակառուցվածքները նայել են մյուս կողմից: Նույնիսկ մշակութային ոլորտում հիմա քննարկվում է, և իրավական հիմքերն են հստակեցվում, կամ մեխանիզմներն ենք փորձում հասկանալ, օրինակ՝ Անիի կամ պատմական կամրջի համատեղ վերականգնման հնարավորությունը։
Քննարկվում է նույնիսկ երկու երկրների բուհերում միմյանց ուսանողներին կրթաթոշակներ սահմանելու հնարավորությունը»,- ասաց Միրզոյանը։

We have quite dynamic and promising dialogue with Turkey: Ararat Mirzoyan
We currently have a dynamic, positive, and promising dialogue with Turkey, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated during a session of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations.
“There is concrete work being carried out on the ground. Discussions have taken place regarding the possible resumption of the Gyumri-Kars railway and road connections. A joint working group has been established, and it has already held two meetings. The group has visited the relevant infrastructure sites on both sides to assess their current condition. Even in the cultural sphere, discussions are underway. The legal frameworks are being clarified as we try to understand possible mechanisms – for example, the prospect of jointly restoring Ani or the historic bridge.
The possibility of establishing scholarship programs for students at universities in both countries is also being discussed,” Mirzoyan said.