Եթե ընդդիմադիրները գան իշխանության՝ շատ մեծ հավանականությամբ Հայաստանն անմիջապես կկանգնի նոր պատերազմի առաջ. Արարատ Միրզոյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կարծում է, թե Նիկոլ Փաշինյանը պայմանական է ասել, որ սեպտեմբերին պատերազմ կլինի, եթե ՔՊ-ն չլինի իշխանության։
«Նկատի ունի ընտրություններից կարճ ժամանակ անց, իսկ որ այդպիսի հեռանկար կարող է լինել՝ միանշանակ է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Միրզոյանը։
Նա պնդեց՝ ընդդիմադիրների գաղափարախոսությունն այն է, որ Հայաստանի գրեթե բոլոր հարևան երկրների հետ տարածքային խնդիրներ կան, պահանջներ ունենք։
«Ակնհայտ է, որ այս մտայնությամբ մարդիկ, եթե գան իշխանության, անմիջապես խնդիր է առաջանալու հարևանների հետ, շատ մեծ հավանականությամբ Հայաստանն անմիջապես կկանգնի նոր պատերազմի առաջ»,- ասաց Միրզոյանը։
ՔՊ-ականը նշեց, որ իրենք առաջարկում են խաղաղություն այլ պայմաններում, իրենց խորը համոզմամբ, Հայաստանի գոյությունը կհայտնվի մեծ կասկածի տակ։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ իրենց իշխանությունը չորս պատերազմ է բերել «այս երկրի գլխին»՝ նա արձագանքեց, թե իրենք պատերազմ չեն բերել, պատերազմը հետևանք է եղել։
«Այո՛, եղել է մեր օրոք, բայց եղել է 30+ տարիների սխալ քաղաքական մտքի շրջանակներում մնալու հետևանքով, չհասկանալու հետևանքով, բայց որ մենք ենք բերել՝ մեծ չափազանցություն է»,- նշեց Միրզոյանը։

If the opposition comes to power, Armenia will most likely face a new war immediately: Ararat Mirzoyan
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan believes that Nikol Pashinyan spoke conditionally when saying that there would be a war in September if the Civil Contract Party is not in power.
“He meant shortly after the elections, and such a prospect could indeed exist,” Mirzoyan said in a conversation with reporters.
He insisted that the opposition’s ideology is based on the belief that Armenia has territorial issues and claims with almost all neighboring countries.
“It is obvious that if people with such a mindset come to power, problems with neighboring states will arise immediately, and Armenia will most likely face a new war,” Mirzoyan said.
The Civil Contract member noted that they are proposing peace under different conditions and, in their deep conviction, under other approaches the very existence of Armenia could come into serious doubt.
Responding to a journalist’s remark that their government had brought four wars “upon this country,” he said that they had not brought the war, but that the war had been a consequence.
“Yes, it happened during our time, but it was the result of remaining within the framework of more than 30 years of flawed political thinking and misunderstanding. To say that we brought the war is a major exaggeration,” Mirzoyan noted.