Տավարի միսը Հայաստանում թանկացել է․ դեֆիցիտ, ներմուծման խնդիրներ և սխալ քաղաքականություն. Մանրամասներ
Հայաստանում տավարի մսի գների կտրուկ աճը պայմանավորված է ինչպես ներքին արտադրության անկմամբ, այնպես էլ արտաքին շուկաներում առաջացած խնդիրներով։ Մասնագետները նշում են՝ շուկայում արդեն առկա է դեֆիցիտ, իսկ առանց պետական միջամտության իրավիճակը կարող է չկայունանալ։
Գործարար, ֆերմեր Հարություն Մնացականյանի խոսքով՝ խնդրի հիմնական պատճառը խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակի կտրուկ նվազումն է։
«Այդ բացը հնարավոր էր լրացնել Ռուսաստանից ներկրելով, բայց այս տարի Ռուսաստանում էլ խնդիր կա. հիվանդության պատճառով մեծ ծավալներով խոշոր եղջերավոր կենդանիների սպանդ է տեղի ունենում։ Ռուսաստանը 2025 թվականին ներկրել է 570 հազար տոննա խոշոր եղջերավոր անասունի միս»,- նշեց նա։
Մնացականյանի խոսքով՝ արդյունքում Ռուսաստանից ներկրումն էլ գրեթե անհնարին է դարձել, ինչն էլ հանգեցրել է գների աճի․ «Տավարի ոսկորոտ միսը 3400 դրամից դարձել է 4000 դրամ»։
Նա ընդգծեց, որ մսի դեֆիցիտ է նկատվում նաև Ղազախստանում, որտեղ սահմանափակվել է արտահանումը՝ տեղական շուկայում գների աճը զսպելու նպատակով։
Անդրադառնալով առաջիկա զարգացումներին՝ ֆերմերը նշեց, որ գների դինամիկան կախված է ներմուծումից․
«Եթե Բրազիլիայից ու Հնդկաստանից կարողացան սառեցված միս էժան գնով ներմուծել, դրանով գնաճը կզսպեն, եթե չներմուծվեց, ապա որոշակի չափով էլ գնաճ կլինի»։
Նրա կանխատեսմամբ՝ ներկայիս գինը կպահպանվի առնվազն մինչև սեպտեմբեր։
Հարցին, թե խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակի նվազումն ինչո՞վ է պայմանավորված, Հարություն Մնացականյանը պատասխանեց. «Սխալ պետական քաղաքականությամբ»։
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանի գնահատմամբ՝ մսի գնի բարձրացումն ագրարային քաղաքականության բացակայության հետևանք է։
«Շուկայում ունենք դեֆիցիտ, իսկ այն երկրները, որոնցից ներմուծում էինք և կարողանում էինք զսպել գները, ևս ունեն խնդիրներ»։
Պիպոյանի խոսքով՝ գնաճի վրա ազդում է նաև սպանդանոցային մորթի պարտադիր պահանջը, որը, նրա գնահատմամբ, տնտեսապես արդյունավետ չի աշխատում։ Բացի այդ, նա ընդգծում է, որ փոխվել է նաև մեծածախ գինը․ գյուղացիներն ավելի թանկ են վաճառում՝ պայմանավորված անասնակերի թանկացմամբ, արոտավայրերի կրճատմամբ և անասնապահությամբ զբաղվողների թվի նվազմամբ։
«Ունենք արոտների խնդիր, չունենք տավարաբուծության զարգացման ծրագիր։ Այն ծրագրերը, որոնց մասին խոսվում է, հիմնականում վերաբերում են կաթնատու տեսակներին, ոչ թե մսատուին»,- նշեց նա։
Պիպոյանի գնահատմամբ՝ ոլորտում փաստացի բացակայում է պետական ռազմավարությունը․
«Տավարաբուծության, մսատվության հետ կապված որևէ ծրագիր պետությունը չունի, այսինքն՝ իներցիայի վրա ենք։ Խնդրի լուծման համար պետության կողմից իրականացվող քայլերը զրոյական են։ Տեքստեր՝ ահավոր շատ, գործողություններ՝ ահավոր քիչ։ Տեքստերի պակաս, անխոս, չունենք։ Եթե հիմա զանգեք Էկոնոմիկայի նախարարություն, կասեն, որ իրենք տավարաբուծության ծրագիր ունեն։ Երկար կպատմեն խելացի անասնագոմերի մասին։ Ընդամենը մի հարց կտաք՝ կաթնատո՞ւ, թե՞ մսատու տեսակի կենդանիների համար է այդ ծրագիրը։ Միանգամից կասեն, թե չէ, դա մսատուների վրա չի տարածվում և կհասկանաք, որ այն, ինչ ասում էի, դարձավ ճիշտ»։
Պիպոյանը նաև զգուշացնում է, որ առանց պետական միջամտության՝ դեֆիցիտը չի վերանա․ «Առանց միջամտության՝ ինքն իրենով այս դեֆիցիտը չի փակվի»։
Այս պահին շուկայում տավարի ոսկորով միսը վաճառվում է շուրջ 4000 դրամով, իսկ ոսկրահան միսը՝ 5000-6200 դրամի սահմաններում։
Մասնագետների գնահատմամբ՝ եթե իրավիճակը չկարգավորվի, տավարի միսը կարող է աստիճանաբար դառնալ ավելի քիչ հասանելի լայն սպառողների համար։

Говядина в Армении подорожала: дефицит, проблемы с импортом и ошибочная политика — подробности
Резкий рост цен на говядину в Армении обусловлен как спадом внутреннего производства, так и проблемами на внешних рынках. Специалисты отмечают, что на рынке уже наблюдается дефицит, и без государственного вмешательства ситуация может не стабилизироваться.
По словам предпринимателя и фермера Арутюна Мнацаканяна, основной причиной является резкое сокращение поголовья крупного рогатого скота.
«Этот дефицит можно было восполнить импортом из России, однако в этом году и в России возникли проблемы: из-за болезни проводится массовый забой крупного рогатого скота. В 2025 году Россия импортировала 570 тыс. тонн говядины», — отметил он.
По словам Мнацаканяна, в результате импорт из России стал практически невозможным, что и привело к росту цен: «Говядина на кости подорожала с 3400 драмов до 4000 драмов».
Он подчеркнул, что дефицит мяса наблюдается также в Казахстане, где экспорт ограничен с целью сдерживания роста цен на внутреннем рынке.
Говоря о дальнейших тенденциях, фермер отметил, что динамика цен будет зависеть от импорта.
«Если удастся импортировать дешёвое замороженное мясо из Бразилии и Индии, рост цен будет сдержан. Если импорт не состоится, подорожание продолжится», — сказал он.
По его прогнозу, текущий уровень цен сохранится как минимум до сентября.
Отвечая на вопрос о причинах сокращения поголовья крупного рогатого скота, Арутюн Мнацаканян заявил: «Из-за ошибочной государственной политики».
По оценке председателя общественной организации «Информированный и защищённый потребитель» Бабкена Пипояна, рост цен на мясо является следствием отсутствия аграрной политики.
«На рынке наблюдается дефицит, а страны, из которых мы импортировали мясо и сдерживали цены, также столкнулись с проблемами».
По словам Пипояна, на рост цен влияет и обязательное требование забоя на бойнях, которое, по его оценке, экономически неэффективно. Кроме того, он отметил изменение оптовых цен: фермеры продают дороже из-за роста стоимости кормов, сокращения пастбищ и уменьшения числа занятых в животноводстве.
«Есть проблемы с пастбищами, нет программы развития мясного скотоводства. Программы, о которых говорят, в основном касаются молочных пород, а не мясных», — отметил он.
По оценке Пипояна, в отрасли фактически отсутствует государственная стратегия.
«У государства нет программы по развитию мясного скотоводства — отрасль развивается по инерции. Реальные шаги по решению проблемы со стороны государства нулевые. Текстов очень много, действий — очень мало. Если сейчас позвонить в Министерство экономики, скажут, что у них есть программа развития скотоводства и долго будут рассказывать об "умных" фермах. Но стоит задать один вопрос — для молочных или мясных пород она предназначена — и сразу станет ясно, что на мясное направление она не распространяется», — сказал он.
Пипоян также предупредил, что без вмешательства государства дефицит не исчезнет: «Без вмешательства этот дефицит сам собой не закроется».
В настоящее время на рынке говядина на кости продаётся примерно по 4000 драмов, а бескостное мясо — в диапазоне 5000–6200 драмов.
По оценке специалистов, если ситуация не изменится, говядина может постепенно стать менее доступной для широкого круга потребителей.