Զինվորների ծնողները գիշերը հանգիստ են քնում, բայց ընդդիմադիրներն ուզում են միայն իրենք հանգիստ քնելու հնարավորություն ունենալ. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Պատերազմի՝ Քոչարյան-Կարապետյան-Ծառուկյան եռագլուխ կուսակցությունը մի թեզ է որդեգրել, ըստ որի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունն արժանապատիվ չէ, ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե ՀՀ ինքնիշխան տարածք նախորդող շրջանի բոլոր ներխուժումները տեղի են ունեցել ոչ թե խաղաղության, այլ՝ կոնֆլիկտի պատճառով ու պատերազմի պատճառով։
Ըստ Փաշինյանի՝ խաղաղության օրակարգի ու գործընթացի շնորհիվ է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի ճանաչում է տեղի ունեցել։
Խոսելով Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե նրանք անազատության մեջ հայտնվել են ոչ թե խաղաղության, այլ՝ կոնֆլիկտի պատճառով:
«Կոնֆլիկտի շարունակությունն անգամներով նվազեցնում է, եթե չասենք՝ անհնար է դարձնում նրանց ազատ արձակվելը, իսկ խաղաղությունն անգամներով ավելացնում է, եթե չասենք՝ երաշխավորում է նրանց ազատ արձակումը»,- հավատացրեց Փաշինյանը։
Նա վստահ է, որ այսօր զինվորների ծնողները գիշերը հանգիստ են քնում ու, ըստ Փաշինյանի, սա անարժանապատիվ է ընդդիմադիրների համար։

Родители солдат спокойно спят по ночам, но оппозиционерам важно спать спокойно только самим — Никол Пашинян (видео)
Трёхглавая партия войны Кочарян-Карапетян-Царукян выдвинула тезис о том, что установленный между Арменией и Азербайджаном мир является недостойным, заявил в прямом эфире премьер-министр Никол Пашинян.
Он отметил, что все прошлые вторжения на суверенные территории Армении происходили не из-за мира, а из-за конфликта и войны.
По словам Пашиняна, именно благодаря мирной повестке и процессу признание суверенитета Армении стало возможным.
Говоря о находящихся в Азербайджане армянских пленниках, Никол Пашинян подчеркнул, что они оказались в неволе не из-за мира, а из-за конфликта:
«Продолжение конфликта многократно снижает, если не делает невозможным, их освобождение, тогда как мир многократно увеличивает, если не гарантирует, их освобождение», — заверил Пашинян.
Он уверен, что сегодня родители солдат спокойно спят по ночам, и, по его словам, это недостойно для оппозиционеров: