Սպանությունից 5 ամիս անց ՀՀ-ում հուղարկավորել են չեչենուհի Այշատ Բայմուրադովային
Սպանությունից 5 ամիս անց  ՀՀ-ում հուղարկավորել են չեչենուհի Այշատ Բայմուրադովային։ Երևանում սպանված 23-ամյա չեչենուհու մարմինը մի քանի ամիս գտնվել էր դիահերձարանում։
Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ մարմինը հնարավոր էր հանձնել միայն հարազատներին, սակայն նրանք հրաժարվել էին այն ընդունել և չէին արձագանքել հարցումներին։ Հուղարկավորությունն իրականացվել է ՀՀ-ում պետության միջոցների հաշվին՝ օրենքով սահմանված կարգով։
Այշատ Բայմուրադովան հուղարկավորվել է Նուբարաշենի գերեզմանատան առանձին հատվածում, որտեղ տապանաքարեր չկան։
Հիշեցնենք, որ 23-ամյա Բայմուրադովան փախել էր Չեչնիայից և անհետացել Երևանում՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 15-ին։ Մի քանի օր անց հայտնաբերվել էր մահացած։ Նրա սպանության մեջ ՀՀ իրավապահները կասկածում են Իմինովային և Չեչնիայում ծնված Սաիդ-Համզաաթ Բայսարովին։

Чеченку Айшат Баймурадову похоронили в Армении спустя 5 месяцев после убийства
Спустя пять месяцев после убийства в Армении похоронили чеченку Айшат Баймурадову. Тело 23-летней девушки, убитой в Ереване, несколько месяцев находилось в морге.
Согласно законодательству Армении, тело можно было передать только родственникам, однако они отказались его принять и не отвечали на запросы. Похороны были организованы за счёт государства в установленном законом порядке.
Айшат Баймурадова похоронена на отдельном участке Нубарашенского кладбища, где отсутствуют надгробия.
Напомним, 23-летняя Баймурадова сбежала из Чечни и пропала в Ереване 15 октября 2025 года. Через несколько дней её обнаружили мёртвой. В её убийстве правоохранительные органы Армении подозревают Иминову и уроженца Чечни Саид-Хамзата Байсарова.