Փաշինյանի հետ միջադեպի մասնակից երիտասարդներին մեղադրանքներ առաջադրվեցին
Նիկոլ Փաշինյանի հետ Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով Քննչական կոմիտեն մեղադրանքներ է առաջադրել Դավիթ և Միքայել Մինասյանների, ազատամարտիկ Գևորգ Գևորգյանի նկատմամբ:
«2026 թվականի մարտի 29-ին Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Դ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը), Մ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 46-297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությանն աջակցելը) և 46-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելուն աջակցելը) և Գ.Գ.-ի նկատմամբ՝ 46-297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը կազմակերպելը) և 46-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը կազմակերպելը)»,-նշված է ՔԿ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Участникам инцидента с участием Пашиняна предъявлены обвинения
В связи с инцидентом с участием Никола Пашиняна, произошедшим в церкви Святой Анны, Следственный комитет Республики Армения предъявил обвинения Давиду и Микаелу Минасянам, а также участнику боевых действий Геворгу Геворгяну.
«В ходе предварительного расследования по уголовному производству, возбужденному по факту инцидента, произошедшего 29 марта 2026 года в церкви Святой Анны, в отношении Д.М. инициировано публичное уголовное преследование по части 1 статьи 297 (хулиганство) и части 3 статьи 452 (вмешательство в законную служебную или политическую деятельность должностного лица) Уголовного кодекса.
В отношении М.М. — по части 1 статьи 46-297 (пособничество в хулиганстве) и части 3 статьи 46-452 (пособничество во вмешательстве в законную служебную или политическую деятельность должностного лица).
В отношении Г.Г. — по части 1 статьи 46-297 (организация хулиганства) и части 3 статьи 46-452 (организация вмешательства в законную служебную или политическую деятельность должностного лица)», — говорится в сообщении Следственного комитета.