Ապրիլյան պատերազմը վերջին հաղթանակն էր, որն ուներ հերոսներ, որոնք ունեին անուններ, որոնց հերոսությունն ուներ վայր, հրապարակված թիվ ու սխրանքի արժևորում. Միքայել Մինասյան
02/04/2026 16:38
Տասը տարի առաջ այսօրը սկսվեց Ապրիլյան պատերազմը՝ Հայաստանի Հանրապետության վերջին հաղթանակը մարտի դաշտում։ Հաղթանակի վերջին հաջողված ամրապնդումը՝ դիվանագիտական ճակատում, այս մասին գրել է Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Մինասյանի խոսքով՝ 2016 թվականին փորձ արվեց Հայաստանին պարտադրել մի սցենար, որը մերժվեց նախ հայոց բանակի ջանքերով, ապա՝ պետության աշխատանքի շնորհիվ։
«Հայաստանը հաղթեց սահմաններից դուրս, բայց սկսեց պարտվել երկրի ներսում՝ քարոզվող ագրեսիվ «ոչմիթիզականության», «հող հանձնողին հանձնեք հողին» թեզի տարածման ու պարտության քարոզի պատճառով։
Բայց դա ուրիշ պատմություն է։
Ապրիլյան պատերազմը վերջին հաղթանակն էր, որն ուներ հերոսներ, որոնք ունեին անուններ, որոնց հերոսությունն ուներ վայր, հրապարակված թիվ ու սխրանքի արժևորում։
Սա վերջին դեպքն էր, երբ բոլորն ու ամեն ինչ իրենց տեղում էին՝ Սփյուռքն ու իր կառույցները, պետությունն ու իր ինստիտուտները, որոշում կայացնողներն ու դաշնակիցները։

Апрельская война была последней победой, в которой были герои с именами, чьи подвиги имели конкретное место, опубликованные данные и оценку подвига — Микаел Минасян
02/04/2026 17:13
Ровно десять лет назад началась Апрельская война — последняя победа Республики Армения на поле боя. Последнее успешное закрепление этой победы на дипломатическом фронте. Об этом написал бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян.
По словам Минасяна, в 2016 году была предпринята попытка навязать Армении сценарий, который был отвергнут сначала усилиями армянской армии, а затем — работой государственных институтов.
«Армения одержала победу за пределами своих границ, но внутри страны начала проигрывать из-за пропаганды агрессивных тезисов вроде «никакой территории не отдавать» и «того, кто сдаёт землю, мы предадим самой земле», а также из-за пропаганды поражения.
Но это уже другая история.
Апрельская война стала последней победой, в которой были герои с именами, чьи подвиги имели конкретное место, опубликованные данные и оценку подвига.
Это был последний случай, когда всё и все находились на своих местах: Диаспора и её структуры, государство и его институты, принимающие решения, и союзники.
Слава героям, которые знали, за что они сражались и отдали жизнь», — подчеркнул Минасян.