18-ամյա Դավիթին «Աբովյան» ՔԿՀ են տեղափոխել իր իսկ շահերից ելնելով. պարզաբանում
18-ամյա Դավիթ Մինասյանին «Արմավիր» ՔԿՀ-ից «Աբովյան» ՔԿՀ են տեղափոխել իր իսկ շահերից ելնելով, այս մասին Aysor.am-ին հայտնել են ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական ծառայությունից։
«Տեղափոխման հիմքում ընկած է անձի լավագույն շահը, հաշվի է առնվել ազատությունից զրկված անձի տարիքը և միջնակարգ կրթության շարունակականության ապահովման կարևորությունը»,- Aysor.am-ին ասաց Քրեակատարողական ծառայության մամուլի խոսնակ Նոնա Նավիկյանը։
Փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը հայտնել է, որ Դավիթի վիճակը լավ չէ։
«Դավիթի կյանքի իրավունքն է վտանգի տակ, էս էրեխուն հիվանդանոց տեղափոխեք, ոչ թե հիմա էլ այլ ՔԿՀ»,- նշել է փաստաբանը։
Դավիթ Մինասյանը «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ մուտք չգործած՝ գիտակցությունը կորցրել էր, նրան տեղափոխել էին հիվանդանոց, իսկ այսօր, արդեն, Դավիթին տեղափոխել են «Աբովյան» ՔԿՀ։

18-летнего Давида Минасяна перевели из УИУ «Армавир» в УИУ «Абовян» в его же интересах
«Перевод осуществлён с учётом наилучших интересов лица, принимая во внимание возраст заключённого и важность обеспечения непрерывности среднего образования», — заявила Aysor.am пресс-секретарь Сголовно-исполнительной службы Нона Навикян.
Адвокат Лусине Мартиросян сообщила, что состояние Давида остаётся тяжёлым.
«Право Давида на жизнь находится под угрозой. Этого подростка нужно перевести в больницу, а не в другой СИЗО», — отметила адвокат.
Напомним, что 18-летний Давид Минасян, участник инцидента с участием Никола Пашиняна в церкви Святой Анны, по решению судьи Мнацакана Мартиросяна был арестован на два месяца.
Давид Минасян потерял сознание, так и не поступив в УИУ «Армавир», его первоначально перевели в больницу. Сегодня же его перевели в УИУ «Абовян».