Սամվել Կարապետյանի ծրագրերից մեկով է «Պոլիտեխնիկում» գերազանցության գերժամանակակից կենտրոն հիմնվել (Տեսանյութ)
08/04/2026 15:03
Սամվել Կարապետյանի իրականացրած կրթական կարևորագույն ծրագրերից մեկը Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում գերազանցության գերժամանակակից կենտրոնների հիմնումն է` 2017-ին ֆրանսիական «Schneider Electric» ընկերության, իսկ 2018-ին՝ «Կասկադ» հոլդինգի հետ համատեղ ծրագրերով։
Հարթակները երիտասարդ գիտնականներին և ուսանողներին հնարավորություն են տալիս ծանոթանալ էներգետիկայի և ավտոմատացման ոլորտների ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաներին։
Կենտրոնները հագեցած են բարձր և միջին լարման էլեկտրականության բաշխման լաբորատորիայով, որոնք համալրված են ժամանակակից ավտոմատացման սարքերով՝ 1000-ից մինչև 35 հազար դոլար արժողությամբ։
Սա կրթության և իրական արտադրության միջև անմիջական կապի ստեղծման օրինակ է։
Ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից է նաև կրթաթոշակային համակարգը։ Սամվել Կարապետյանը և Կարապետյան ընտանիքը գերազանց առաջադիմություն ցուցաբերող ուսանողներին տրամադրել են ամսական մինչև 250 հազար դրամ կրթաթոշակ։
Այս ներդրման նպատակն է ստեղծել նոր սերնդի մասնագետների համայնք, որոնցից շատերն արդեն աշխատում են Հայաստանի էներգետիկ համակարգում՝ իրենց ներդրումն ունենալով երկրի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում։

По одному из проектов Самвела Карапетяна в «Политехнике» создан сверхсовременный центр превосходства
08/04/2026 15:31
Одним из важнейших образовательных проектов, реализованных Самвелом Карапетяном, является создание сверхсовременных центров превосходства в Национальном политехническом университете Армении — в 2017 году совместно с французской компанией Schneider Electric, а в 2018 году — с холдингом «Каскад».
Платформы дают молодым учёным и студентам возможность ознакомиться с самыми современными технологиями в области энергетики и автоматизации.
Центры оснащены лабораторией распределения электроэнергии высокого и среднего напряжения, оборудованной современными средствами автоматизации стоимостью от 1000 до 35 тысяч долларов.
Это пример создания прямой связи между образованием и реальным производством.
Важной составляющей программы является также система стипендий. Самвел Карапетян и семья Карапетянов предоставляли студентам с высокой успеваемостью ежемесячные стипендии до 250 тысяч драмов.
Цель этих инвестиций — сформировать сообщество специалистов нового поколения, многие из которых уже работают в энергетической системе Армении, внося свой вклад в обеспечение энергетической безопасности страны.