Սամվել Կարապետյանի ծրագրերից մեկով է «Պոլիտեխնիկում» գերազանցության գերժամանակակից կենտրոն հիմնվել (Տեսանյութ)
08/04/2026 15:03
Սամվել Կարապետյանի իրականացրած կրթական կարևորագույն ծրագրերից մեկը Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում գերազանցության գերժամանակակից կենտրոնների հիմնումն է` 2017-ին ֆրանսիական «Schneider Electric» ընկերության, իսկ 2018-ին՝ «Կասկադ» հոլդինգի հետ համատեղ ծրագրերով։
Հարթակները երիտասարդ գիտնականներին և ուսանողներին հնարավորություն են տալիս ծանոթանալ էներգետիկայի և ավտոմատացման ոլորտների ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաներին։
Կենտրոնները հագեցած են բարձր և միջին լարման էլեկտրականության բաշխման լաբորատորիայով, որոնք համալրված են ժամանակակից ավտոմատացման սարքերով՝ 1000-ից մինչև 35 հազար դոլար արժողությամբ։
Սա կրթության և իրական արտադրության միջև անմիջական կապի ստեղծման օրինակ է։
Ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից է նաև կրթաթոշակային համակարգը։ Սամվել Կարապետյանը և Կարապետյան ընտանիքը գերազանց առաջադիմություն ցուցաբերող ուսանողներին տրամադրել են ամսական մինչև 250 հազար դրամ կրթաթոշակ։
Այս ներդրման նպատակն է ստեղծել նոր սերնդի մասնագետների համայնք, որոնցից շատերն արդեն աշխատում են Հայաստանի էներգետիկ համակարգում՝ իրենց ներդրումն ունենալով երկրի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում։

One of Samvel Karapetyan’s programs established a state-of-the-art center of excellence at the Polytechnic
08/04/2026 16:04
One of the most significant educational initiatives implemented by Samvel Karapetyan is the establishment of state-of-the-art centers of excellence at the National Polytechnic University of Armenia. These were launched in 2017 in partnership with the French company Schneider Electric, and in 2018 in cooperation with Cascade Holding.
These platforms provide young scientists and students with the opportunity to engage with cutting-edge technologies in the fields of energy and automation.
The centers are equipped with high- and medium-voltage electricity distribution laboratories, featuring modern automation equipment valued at between $1,000 and $35,000.
This initiative serves as a strong example of building a direct link between education and real-sector production.
The scholarship system is also a key component of the program. Samvel Karapetyan and the Karapetyan family have provided high-performing students with monthly scholarships of up to 250,000 drams.
The objective of this investment is to foster a new generation of professionals, many of whom are already working within Armenia’s energy sector, contributing to the country’s energy security.