Սամվել Կարապետյանի բիզնեսներում ստուգումներ անելու հրահանգ ստացե՞լ է Փաշինյանից․ ՊԵԿ նախագահի պարզաբանումը
08/04/2026 13:54
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը պնդում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից որևէ հրահանգ չի ստացել՝ Սամվել Կարապետյանի բիզնեսներում ստուգումներ անցկացնելու համար:
Հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ինչպե՞ս կարող է «բոմժ» սարքել Սամվել Կարապետյանին՝ Փաշինյանի կաբինետի ներկայացուցիչը չպատասխանեց:
Էդուարդ Հակոբյանը վստահեցրեց, որ իր ղեկավարման ժամանակ երբևէ հրահանգ չի ստացել որևէ բիզնեսում ստուգումներ իրականացնելու:
«Մեր վարչարարությունն իրականացվում է թիրախային, ռիսկային հիմքերի վրա: Վարչապետի հետ խոսակցություններ լինում  են, թե այս կամ այն բիզնեսն ինչ ռիսկեր ունի, ինչ ստվերային ռիսկեր ունի, ինչ հարցեր կան»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Հիշեցնենք՝ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել էր, թե վախենում է, որ Սամվել Կարապետյանը մինչև տարվա վերջ «միլիարդատերից դառնա բոմժ»։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանն էլ արձագանքել է Փաշինյանին՝ ասելով․
«Ահա թե ինչ է լինում, երբ հոգով բոմժը դառնում է վարչապետ»։

Получил ли он от Пашиняна указание проводить проверки в бизнесах Самвела Карапетяна? — разъяснение председателя КГД
08/04/2026 14:18
Председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян опроверг получение каких-либо указаний от премьер-министра Николa Пашиняна о проведении проверок в бизнесах Самвела Карапетяна.
На вопрос о том, как Пашинян может «сделать из миллиардера бомжа», представитель кабинета Пашиняна ответа не дал.
Эдуард Акопян подчеркнул, что при его руководстве никакие проверки в бизнесах не проводились по указанию премьера.
«Наша деятельность осуществляется на основе целевых и риск-ориентированных подходов. С премьер-министром обсуждаются лишь вопросы о том, какие риски существуют у того или иного бизнеса, какие теневые риски, какие вопросы могут возникнуть», — заявил председатель КГД на брифинге с журналистами в парламенте.
Напомним, сегодня Никол Пашинян заявил, что боится, что Самвел Карапетян к концу года «из миллиардера превратится в бомжа».
Член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян прокомментировал это заявление:
«Вот что происходит, когда человек с душой бомжа становится премьер-министром».