Իշխանությունը ոտնակոխ արեց ազգային և միջազգային իրավունքի բոլոր հանրահայտ սկզբունքները․ Գևորգ Դանիելյանը՝ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների մասին
09/04/2026 19:55
Ազգային Ժողովի ՔՊ խմբակցությունը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունները, սակայն որքանո՞վ են դրանք համապատասխանում ՀՀ Սահմանադրության սկզբունքներին։ Այս հարցի շուրջ Aysor.am-ը զրուցել է իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, արդարադատության նախկին նախարար, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ Գևորգ Դանիելյանի հետ։
«Սահմանադրությամբ (103-րդ հոդված) նախատեված է ընդամենը 7 սահմանադրական օրենք, որոնցից մեկն էլ Ընտրական օրենսգիրքն է, և հաշվի առնելով այդ իրավական ակտերի առանցքային նշանակությունը, սահմանվել է դրանց ընդունման բարձր նվազագույն շեմ՝ պետք է կողմ քվեարկի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն 3/5-րդը: Այս ամենը հուշում է սահմանադրական օրենքների անհամեմատ մեծ իրավական արժեքը», - ասել է Դանիելյանը։
Մինչդեռ մենք, նրա խոսքով, ականատեսը եղանք օրինաստեղծ գործունեության տարրական պահանջների նկատմամբ ակնհայտ անհարգալից և զուտ իրավիճակային քաղաքական շահ հետապնդող նկրտումների:
«Իշխող ուժը պարզապես որոշեց ոտնակոխ անել ազգային և միջազգային իրավունքի բոլոր հանրահայտ սկզբունքները՝ սոսկ ղեկավարվելով ընտրական գործընթացին մասնակցելու հայտ ներկայացրած և առավել մեծ կշիռ ունեցող քաղաքական ուժի՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության դեմ քայլեր նախաձեռնելու նկրտումներով: Ըստ այդմ էլ, նսեմացնելով հանրային քննարկումների նշանակությունը, օրինագծեր մշակելու նեղ մասնագիտական բարդությունները, ընդամենը 1 օրվա ընթացքում ստացան դրական փորձագիտական եզրակացություն, օրինագիծը քննվեց մշտական հանձնաժողովում և ընդունվեց 1-ին և 2-րդ ընթերցմամբ: Սա միջազգային փորձի համատեքստում հերթական աննախադեպ ռեկորդներից է, որով, սակայն, չենք կարող հպարտանալ», - նշել է Գևորգ Դանիելյանը։
«Այսպիսի գործելաոճը ոչ միայն բացահայտում է դեռևս իշխող քաղաքական ուժի խորքային անհանգստությունը, այլև Սահմանադրության շրջանցմամբ ցանկացած ոչ իրավաչափ քայլի դիմելու պատրաստակամությունը», - հավելել է Դանիելյանը։
Հարցին՝ արդյոք Ընտրական օրենսգրքի այս փոփոխությունները գործնականում կարո՞ղ են ազդել ընտրական գործընթացների թափանցիկության վրա, Գևորգ Դանիելյանը պատասխանել է․
«Հիշյալ փոփոխությունները ծայրեծայր հագեցված են զուտ տեխնիկական նորմերով, որպեսզի իբր դրանց առատության համատեքստում անուշադրության մատնվի իրենց առանցքային թիրախը, այն է՝ «կուսակցությունների դաշինքի անվանումը չի կարող պարունակել անձնանուն» (օրենսգրքի 81-րդ հոդվածի 2-րդ մաս): Ընդ որում, այդ նախաձեռնությամբ հանդես են եկել իբր շփոթությունները բացառելու համար, սակայն գործնականում հենց շփոթ առաջացնելու անթաքույց նկրտում են դրսևորել:
Եթե գործնականում գոնե նվազագույն չափով լիներ ընտրական օրենսդրությունը բարելավելու և ընտրական գործընթացներն առավել արդար ու թափանցիկ դարձնելու նպատակ, ապա վաղուց լրջագույն քննարկման հարց կդառնար գոնե ընտրական ցուցակների անհիմն ուռճացված պատկերը: Մի պարզ օրինակ՝ 1991թ. համեմատ, երբ բնակչությունը 2021թ. նվազել է շուրջ 750 հազարով, ընտրական ցուկացներում ընդգրկված անձանց թիվը ավելացել էր շուրջ 450 հազարով:
Խոսում եք թափանցիկության մասին, բայց անշուշտ չեք մոռացել, որ սրանից ընդամենը 2 ամիս առաջ էլ, հունվարի 23-ին, նույն օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելով էապես սահմանափակեց դիտորդների գործունեությունը»։
Գևորգ Դանիելյանի խոսքով՝ այդ փոփոխությունները որոշ կուսակցությունների, դաշինքների համար արհեստական խոչընդոտներ ստեղծելու նպատակով են արվել:
«Վերը նշված երկու օրենքներով էլ իշխանությունը անթաքույց ձգտել է շահեկան դիրք ապահովել մյուս քաղաքական ուժերի նկատմամբ: Մասնավորապես, դիտորդների կտրվածքով վարվել են այնպես, որ հնարավորինս բացառվի վարչական ռեսուրսների աննախադեպ ծավալով չարաշահման և տարաբնույթ այլ իրավախախտումների դեպքերի բացահայտումը:
Չեմ կարծում, որ այս նախաձեռնությունների հեղինակները տեղյակ չեն միջազգային չափանիշներից, քանզի տարիներ առաջ հենց իրենք էին պարբերաբար խոսում դրանց մասին: Մասնավորապես, Վենետիկի հանձնաժողովի դեռևս 2002թ. հոկտեմբերի 30-ի ընդունած «Ընտրական հարցերում բարենպաստ գործունեության կանոնագրքի» 2-րդ կետի համաձայն՝ անկախ նոր օրենսդրական դրույթների նշանակությունից, չի կարելի դրանք կիրառման մեջ դնել ուժի մեջ մտնելուց առնվազն մեկ տարվա ընթացքում, քանի որ դա էապես նվազեցնում է իշխանության նկատմամբ անհրաժեշտ վստահությունը: Ընդ որում, այս կանոնը, որոշ վերապահումներով, ամրագրված է նաև ԵԽ ՆԽ բանաձևերով: Իսկ Սահմանադրության 81-րդ հոդվածի համաձայն. «Հիմնական իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ Սահմանադրությունում ամրագրված դրույթները մեկնաբանելիս հաշվի է առնվում Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պայմանագրերի հիման վրա  գործող մարմինների պրակտիկան»: Իսկ թե ինչպես են հաշվի առնում այդ մարմինների պրակտիկան, դատեք ինքներդ»:
Գևորգ Դանիելյան ընգծում է՝ այս փոփոխությունները իրավիճակային են, ուստի հարկ է պատեհ առիթով հնարավորինս սեղմ ժամկետում դրանք ամբողջովին ուժը կորցրած ճանաչել և ձեռնամուխ լինել հիրավի ողջամիտ և հեռանկարային օրենսդրական լուծումների.
«Միջազգային իրավաստեղծ փորձին ծանոթ է, այսպես կոչված՝ «Գիլյոտինի սկզբունքը», երբ մի օրենքով՝ ուժը կորցրած են ճանաչվում բոլոր հակասահմանադրական, բացառապես իշխող քաղաքական ուժի շահերի սպասարկման համար նախատեսված, զուտ իրավիճակային օրենսդրական ակտերը»։

«Власть попирает все известные принципы национального и международного права» — Геворг Даниелян о поправках в Избирательный кодекс
Национальное Собрание Армении приняло поправки в Избирательный кодекс во втором и окончательном чтении. Насколько эти изменения соответствуют принципам Конституции РА и существуют ли конституционные риски, Aysor.am обсудил с доктором юридических наук, бывшим министром юстиции, членом Высшего духовного совета Геворгом Даниеляном.
«Конституцией (статья 103) предусмотрено всего семь конституционных законов, одним из которых является Избирательный кодекс. Учитывая ключевое значение этих правовых актов, для их принятия установлен высокий минимальный порог — не менее 3/5 от общего числа депутатов должны проголосовать «за». Всё это свидетельствует о несоизмеримо высокой правовой ценности конституционных законов», — отметил Даниелян.
По его словам, тем не менее мы стали свидетелями явного неуважения к элементарным требованиям законотворческой деятельности и действий, продиктованных исключительно ситуативными политическими интересами:
«Правящая сила просто решила попрать все известные принципы национального и международного права, руководствуясь лишь желанием инициировать действия против политической силы с наибольшим весом — партии «Сильная Армения». При этом было снижено значение общественных обсуждений, упрощены сложные профессиональные процедуры разработки законопроектов: в течение всего одного дня законопроект получил положительное экспертное заключение, был рассмотрен постоянной комиссией и принят в первом и втором чтении. В международной практике это является беспрецедентным рекордом, которым, однако, не стоит гордиться», — подчеркнул он.
«Такой подход не только демонстрирует глубокую обеспокоенность правящей политической силы, но и готовность прибегнуть к любым неправомерным действиям, обходя Конституцию», — добавил Даниелян.
На вопрос, могут ли эти поправки на практике повлиять на прозрачность избирательного процесса, Даниелян ответил:
«Эти изменения полностью состоят из чисто технических норм, чтобы на фоне их изобилия остался незамеченным их ключевой объект — статья 81, часть 2: «Название партийного объединения не может содержать личное имя». При этом инициатива формально была подана якобы для устранения путаницы, а на деле имелась скрытая цель именно её создать.
Если бы целью было хоть минимальное улучшение избирательного законодательства и повышение справедливости и прозрачности процесса, давно бы обсуждался вопрос необоснованного увеличения числа лиц в избирательных списках. Для сравнения: с 1991 по 2021 год население сократилось примерно на 750 тысяч, а число включённых в списки избирателей увеличилось на около 450 тысяч.
Говорят о прозрачности, но не стоит забывать, что всего два месяца назад, 23 января, в тот же Кодекс были внесены изменения, фактически ограничивающие деятельность наблюдателей».
По его словам, поправки были направлены на создание искусственных препятствий для отдельных партий и блоков:
«С помощью этих двух законов власть открыто стремилась обеспечить себе преимущество над другими политическими силами. В частности, ограничения по наблюдателям направлены на то, чтобы как можно больше исключить выявление случаев беспрецедентного злоупотребления административными ресурсами и иных нарушений.
Не думаю, что авторы этих инициатив не знают международные стандарты, ведь они сами неоднократно о них говорили. Например, согласно п. 2 Кодекса надлежащей практики в вопросах выборов, принятого Венецианской комиссией 30 октября 2002 года, независимо от новых законодательных положений, их нельзя вводить в действие ранее чем через год после принятия, поскольку это существенно снижает доверие к власти. Этот принцип, с некоторыми оговорками, закреплён и в резолюциях ПАСЕ.
Кроме того, согласно статье 81 Конституции: «При толковании положений Конституции об основных правах и свободах учитывается практика органов, действующих на основании международных договоров о правах человека, ратифицированных Республикой Армения». А как именно учитывается эта практика — судите сами».
Геворг Даниелян подчеркнул, что эти поправки носили исключительно ситуативный характер и не рассчитаны на долгосрочные последствия, поэтому важно при первой возможности как можно быстрее признать их утратившими силу и приступить к разработке действительно разумных и перспективных законодательных решений:
«Международная законотворческая практика знакома с так называемым «принципом гильотины», когда одним законом признаются утратившими силу все антиконституционные и исключительно ситуативные законодательные акты, созданные в интересах правящей силы».