Կարո՞ղ է Սամվել Կարապետյանը տեսաուղերձով հանդես գալ
Տևական ժամանակ է՝ քննարկվում է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանի տեսաուղերձով հանդես գալը։
Կարապետյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը հայտարարել էր, որ Սամվել Կարապետյանի՝ հրապարակային խոսքով հանդես գալու սահմանափակումը վերացվել է, սակայն տեսաձայնային ուղերձով հանդես գալու հնարավորությունը որևէ կերպ ամրագրված չէր:
Հարցի վերաբերյալ դիմում-հարցում էր ներկայացվել թե՛ քննչական մարմնին, թե՛ հսկող դատախազին, քննչական մարմնից ստացված պատասխանը, ըստ Վարդևանյանի, համարժեք էր մերժմանը։
Aysor.am-ն այս հարցով դիմել է դատախազություն՝ խնդրելով մեկնաբանել՝ կա՞ արդյոք որևէ խոչընդոտ Սամվել Կարապետյանի կողմից տեսաուղերձով հանդես գալու, օրինակ՝ հենց այսօր։
«ՀՀ դատախազության կողմից կոնկրետ քրեական վարույթներից դուրս իրավական գնահատականներ չեն տրվում»,- ի պատասխան ասել են դատախազությունից։
Ինչ վերաբերում է փաստաբանների դիմում-հարցմանը՝ դատախազությունից ասացին, որ Գլխավոր դատախազությունը Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական թիմին ներկայացրել է դիրքորոշումը։

Может ли Самвел Карапетян выступить с видеообращением?
В течение продолжительного времени обсуждается возможность выступления председателя партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна с видеообращением.
Член команды адвокатов Карапетяна Арам Вардеванян ранее заявлял, что ограничение на публичные выступления Самвела Карапетяна снято, однако возможность выступления с аудио- или видеообращением никак не была закреплена.
По данному вопросу были направлены обращения как в следственный орган, так и надзирающему прокурору. Ответ, полученный от следственного органа, по словам Вардеванянa, фактически равнозначен отказу.
Aysor.am обратился в Прокуратуру Республики Армения с просьбой прокомментировать, существует ли какое-либо препятствие для выступления Самвела Карапетяна с видеообращением, например, уже сегодня.
«Прокуратура Республики Армения не даёт правовых оценок вне рамок конкретных уголовных производств», — ответили в ведомстве.
Что касается обращения адвокатов, в прокуратуре сообщили, что Генеральная прокуратура Республики Армения представила свою позицию адвокатской команде Самвела Карапетяна.