Կարո՞ղ է Սամվել Կարապետյանը տեսաուղերձով հանդես գալ
Տևական ժամանակ է՝ քննարկվում է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանի տեսաուղերձով հանդես գալը։
Կարապետյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը հայտարարել էր, որ Սամվել Կարապետյանի՝ հրապարակային խոսքով հանդես գալու սահմանափակումը վերացվել է, սակայն տեսաձայնային ուղերձով հանդես գալու հնարավորությունը որևէ կերպ ամրագրված չէր:
Հարցի վերաբերյալ դիմում-հարցում էր ներկայացվել թե՛ քննչական մարմնին, թե՛ հսկող դատախազին, քննչական մարմնից ստացված պատասխանը, ըստ Վարդևանյանի, համարժեք էր մերժմանը։
Aysor.am-ն այս հարցով դիմել է դատախազություն՝ խնդրելով մեկնաբանել՝ կա՞ արդյոք որևէ խոչընդոտ Սամվել Կարապետյանի կողմից տեսաուղերձով հանդես գալու, օրինակ՝ հենց այսօր։
«ՀՀ դատախազության կողմից կոնկրետ քրեական վարույթներից դուրս իրավական գնահատականներ չեն տրվում»,- ի պատասխան ասել են դատախազությունից։
Ինչ վերաբերում է փաստաբանների դիմում-հարցմանը՝ դատախազությունից ասացին, որ Գլխավոր դատախազությունը Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական թիմին ներկայացրել է դիրքորոշումը։

The issue of whether Samvel Karapetyan, chairman of the “Strong Armenia” party, can deliver a video message has been under discussion for some time.
Aram Vardevanyan, a member of Karapetyan’s legal team, stated that the restriction on his public speech has been lifted; however, the possibility of issuing a video message was not explicitly clarified.
According to Vardevanyan, a formal request was submitted to both the investigative body and the supervising prosecutor, but the response from the investigative body was effectively equivalent to a refusal.
Aysor.am also contacted the Prosecutor’s Office, asking whether there are any legal obstacles preventing Karapetyan from releasing a video message at this stage.
In response, the Prosecutor’s Office stated that it does not provide legal assessments outside the framework of specific criminal proceedings.
Regarding the lawyers’ request, the Prosecutor’s Office added that the Prosecutor General’s Office has already communicated its position to Karapetyan’s legal team.