«Սա աբսուրդ է, քաղաքական հետապնդում է». Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական թիմը խափանման միջոցը փոխելու հարցով միջնորդություն է ներկայացրել դատավորին
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական թիմն այսօր դիմում-միջնորդություն է հասցեագրել Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վահե Դոլմազյանին, որ նա առաջնահերթության կարգով քննության առարկա դարձնի Կարապետյանի խափանման միջոցի հարցը։
«2026 թվականի ապրիլի 15-ին՝ ժամը 10:30-ին, Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի, քաղաքական քրեական հետապնդման վերաբերյալ ունենալու ենք դատական նիստ»,-լրագրողներին ասաց փաստաբան Արամ Վարդևանյանը:
Նա նաև նշեց՝ Սամվել Կարապետյանի կալանքը պետք է րոպե շուտ վերացվի. «Սա աբսուրդ է, սա քաղաքական հետապնդում է, իրավական առումով էլ սնանկ է։ Այս գործը այլ կերպ ասած նման է ջրին, բայց ջուրը կարող ես խմել, կյանքի հետ է ասոցացվում, իսկ այս գործը ապօրինությունների շղթա է»։
Փաստաբան Լիանա Գասպարյանն էլ վստահեցրեց՝ սա քրեական վարույթ չէ, այլ դատական իշխանության ղեկավարի կողմից վրեժխնդրություն և վախի դրսևորում է։

«Это абсурд, это политическое преследование»: адвокатская команда Самвела Карапетяна подала ходатайство об изменении меры пресечения
14/04/2026 15:28
Адвокатская команда председателя партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна сегодня направила ходатайство судье Антикоррупционного суда Ваге Долмазяну с просьбой в первоочередном порядке рассмотреть вопрос о мере пресечения в отношении Карапетяна.
«15 апреля 2026 года в 10:30 состоится судебное заседание по делу об очевидно незаконном, политически мотивированном уголовном преследовании Самвела Карапетяна», — заявил журналистам адвокат Арам Вардеванян.
Он также подчеркнул, что арест Самвела Карапетяна должен быть отменён незамедлительно: «Это абсурд, это политическое преследование, и с правовой точки зрения оно несостоятельно. Это дело, образно говоря, похоже на воду: воду можно пить, она ассоциируется с жизнью, а это дело — цепочка беззаконий».
В свою очередь адвокат Лиана Гаспарян заявила, что речь идёт не об уголовном производстве, а о проявлении мести и запугивания со стороны руководства судебной власти.