«Սա աբսուրդ է, քաղաքական հետապնդում է». Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական թիմը խափանման միջոցը փոխելու հարցով միջնորդություն է ներկայացրել դատավորին
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական թիմն այսօր դիմում-միջնորդություն է հասցեագրել Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վահե Դոլմազյանին, որ նա առաջնահերթության կարգով քննության առարկա դարձնի Կարապետյանի խափանման միջոցի հարցը։
«2026 թվականի ապրիլի 15-ին՝ ժամը 10:30-ին, Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի, քաղաքական քրեական հետապնդման վերաբերյալ ունենալու ենք դատական նիստ»,-լրագրողներին ասաց փաստաբան Արամ Վարդևանյանը:
Նա նաև նշեց՝ Սամվել Կարապետյանի կալանքը պետք է րոպե շուտ վերացվի. «Սա աբսուրդ է, սա քաղաքական հետապնդում է, իրավական առումով էլ սնանկ է։ Այս գործը այլ կերպ ասած նման է ջրին, բայց ջուրը կարող ես խմել, կյանքի հետ է ասոցացվում, իսկ այս գործը ապօրինությունների շղթա է»։
Փաստաբան Լիանա Գասպարյանն էլ վստահեցրեց՝ սա քրեական վարույթ չէ, այլ դատական իշխանության ղեկավարի կողմից վրեժխնդրություն և վախի դրսևորում է։

“This is absurd, it is political persecution,” Samvel Karapetyan’s legal team has filed a petition
The legal team of Samvel Karapetyan, leader of the “Strong Armenia” party, has submitted an application to Judge Vahe Dolmazyan of the Anti-Corruption Court, requesting that the review of Karapetyan’s preventive measure be prioritized.
“On April 15, 2026, at 10:30, we will have a court hearing on the obviously illegal, political criminal prosecution of Samvel Karapetyan,” lawyer Aram Vardevanyan told reporters.
He added that Karapetyan’s detention should be lifted as soon as possible.
“This is absurd, this is political persecution, and it is also legally bankrupt. In other words, this case is like water – you can drink it, it is associated with life – but this case is a chain of illegalities,” he said.
Lawyer Liana Gasparyan stated that the proceedings are not a criminal case, but rather an act of revenge and fear on the part of the head of the judiciary.