ՔՊ-ում ուղիղ տեքստով ասում են՝ «ովքեր եկեղեցու հետևորդներ են, մեզ մի՛ ընտրեք». Արշակ Սրբազան (տեսանյութ)
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը դժվարանում է մեղմ բնութագրել ՔՊ-ի նախընտրական ծրագրում եկեղեցու վերաբերյալ դրույթը։
«Հակաօրինական է ու հակասահմանադրական»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սրբազան Հայրը։
Սրբազանի խոսքով՝ ՔՊ-ում ուղիղ տեքստով ասում են՝ «նրանք, ովքեր եկեղեցու հետևորդներ են, մեզ մի՛ ընտրեք»։
«Որևէ մեկը չի կարող ասել, որ ինքը հայ եկեղեցու հետևորդ է ու գնա ընտրի ՔՊ-ին՝ հաշվի առնելով, որ այդ կուսակցության նախընտրական ծրագրում նման դրույթ կա»,- նշեց Արշակ Սրբազանը։

The Civil Contract directly says, those who are followers of the Church, ‘do not vote for us’ – Archbishop Arshak Khachatryan
Archbishop Arshak Khachatryan, Chancellor of the Mother See of Holy Etchmiadzin, stated that he finds it difficult to describe in mild terms the provision concerning the Church in the election program of the Civil Contract Party.
“It is illegal and unconstitutional,” the Archbishop said in a conversation with reporters.
According to him, the party’s position effectively conveys the message: “Those who are followers of the Church, do not vote for us.”
“No one can claim to be a follower of the Armenian Church and vote for the Civil Contract, taking into account that such a provision exists in the party’s election program,” Archbishop Arshak noted.