Կիրանցի դպրոցականներն Ադրբեջանից 50 մետր հեռավորության վրա դասի են գնում, իսկ 30 մետր հեռավորության վրա՝ ֆուտբոլ խաղում, խաղաղությունը սա է. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև այսօր խաղաղություն է հաստատված, որն ունի ուժեղ իրավական հիմք, Կառավարության ծրագրի (2021-2016 թթ.) 2025 թ. կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Խաղաղությունն ունի պարտադիր իրավական ուժ, տվյալ դեպքում նկատի ունեմ սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ այն, որ Կիրանցի դպրոցը Ադրբեջանի հետ սահմանից 50 մետր հեռավորության վրա է գտնվում, այլևս սարսափելի չի հնչում Կիրանցի դպրոցի աշակերտների համար։
«Նրանք այսօր Ադրբեջանից 50 մետր հեռավորույթյան վրա դասի են գնում, իսկ 30 մետր հեռավորության վրա ֆուտբոլ են խաղում, խաղաղությունը սա է»,-ընդգծեց վարչապետը։

Школьники Киранца ходят на занятия в 50 метрах от Азербайджана, а в 30 метрах играют в футбол — вот что такое мир: Никол Пашинян
15/04/2026 15:03
Между Арменией и Азербайджаном сегодня установлен мир, который имеет прочную правовую основу. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе обсуждения отчёта о ходе и результатах исполнения программы правительства (2021–2026 гг.) за 2025 год.
«Мир обладает обязательной юридической силой, в данном случае я имею в виду регламент совместной деятельности комиссий по делимитации границы», — сказал он.
По словам Пашиняна, тот факт, что школа в Киранце находится в 50 метрах от границы с Азербайджаном, больше не воспринимается как нечто пугающее для её учеников.
«Сегодня они ходят на занятия в 50 метрах от Азербайджана, а в 30 метрах играют в футбол — вот что такое мир», — подчеркнул премьер-министр.