«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամները ձերբակալվել են ընտրակաշառք տալու և ստանալու մեղադրանքներով. Հակակոռուպցիոն կոմիտե
16/04/2026 13:16
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել են 14 անձինք՝ ընտրակաշառք տալու և ստանալու մեղադրանքներով, Aysor.am-ին այս մասին ասաց ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը։
«Անհրաժեշտության դեպքում կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն»,- հավելեց նա։
Հիշեցնենք՝ վաղ առավոտից Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրականացրել է խուզարկություններ՝ «Ուժեղ Հայաստան»-ի տարբեր գրասենյակներում։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության՝ բերման ենթարկված անդամ Հասմիկ Ամիրզադյանին մեղադրանք է ներկայացվել, քննարկում են խափանման միջոցի հարցը։

Members of the “Strong Armenia” party arrested on charges of electoral bribery – Anti-Corruption Committee
16/04/2026 14:34
Members of the “Strong Armenia” party have been arrested on charges of giving and receiving electoral bribes, according to the Anti-Corruption Committee of Armenia.
Marina Ohanjanyan, spokesperson for the committee, told Aysor.am that 14 individuals have been arrested within the framework of a criminal investigation.
“Additional information will be provided if necessary,” she added.
Since early morning the Anti-Corruption Committee has been conducting searches in various offices of the “Strong Armenia” party.
Hasmik Amirzadyan, a party member who was detained, has been formally charged, and the issue of a preventive measure is currently under discussion.