Ռոբերտ Քոչարյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը դարձան հայելային կերպարներ՝ դեմ առ դեմ կանգնած, բայց արդեն գրեթե նույնական. Միքայել Մինասյան
«Ռոբերտ Քոչարյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը աներևակայելի նման են իրար։ Այդ նմանությունը պատահական չէ, ոչ էլ մակերեսային։ Այն սկսվել է այն պահից, երբ նրանք կանգնած էին հակառակ բևեռներում, միմյանց դեմ էին պայքարում և կառուցում իրենց քաղաքական ինքնությունները։ Բայց այդ երկար դիմակայության ընթացքում նրանք, բառի բուն իմաստով, դարձան հայելային կերպարներ՝ դեմ առ դեմ կանգնած, բայց արդեն գրեթե նույնական»,- գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը՝ հավելելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը սկսեց նմանվել Ռոբերտ Քոչարյանին դեռ 2000-ականներին՝ նրա դեմ քաղաքականապես անպտուղ, անարդյունավետ և ինքնամաշ պայքարի տարիներին։
«Ռոբերտ Քոչարյանն էլ սկսեց նմանվել Նիկոլ Փաշինյանին 2019-ից հետո, երբ նույնքան անարդյունավետությամբ, փակուղային համառությամբ և քաղաքական անպտղությամբ սկսեց պայքարել Նիկոլի դեմ։
Գտնվելով տարբեր բևեռներում՝ նրանք ի վերջո դարձան նույն քաղաքական էությունը՝ տարբեր երանգներով։ Մեկը թուրքահպատակ դիկտատոր է, որ թքած ունի ժողովրդի վրա՝ չնայած իշխանության եկավ ժողովրդի ալիքի վրա։ Մյուսը՝ ռուսահպատակ, որն արհամարհում է հենց Հայաստանը՝ ղեկավարելով այն 10 տարի։
Ռոբերտ Քոչարյանը պետական գործիչ է եղել։ Միշտ։ Բայց հենց այդտեղ է ողբերգությունը։ Նա երբեք չի ճանաչել ժողովրդին, երբեք չի հասկացել, թե ինչ է իրական իշխանությունը՝ ոչ թե որպես միահեծան լծակ, այլ որպես հանրային վստահության ծանր պատասխանատվություն։ Այդ իսկ պատճառով նրա կառավարման տարիները դարձան իշխանության մասին ամենավատ պատկերացումների, ամենախորքային վախերի և ամենագարշելի դրսևորումների խորհրդանիշը։ Արդյունքում, ժողովրդի գիտակցության մեջ պետության ընկալման հիմքում նստեց ոչ թե պետության արժանապատվությունը և հավաքական ձեռքբերման գաղափարը, այլ Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության ամենամութ խտացումները։ Պետությունը ժողովրդի աչքում վերածվեց ոչ թե ընդհանուր տան, այլ ընտրյալների փակ ռեսուրսի, հնարավորությունների գաղտնի պահոցի, մի համակարգի, որից օգտվում են միայն յուրայինները։ Հայ ժողովուրդը նեղացավ պետությունից, օտարվեց պետությունից, վիրավորվեց պետությունից։ Մինչդեռ հայկական պետությունն ինքնին երբեք այնքան վատը չէր, որքան այն արտացոլվում ու խեղվում էր Ռոբերտ Քոչարյանի անձի, վարքի ու կառավարման մշակույթի մեջ։
Նիկոլ Փաշինյանը, հակառակը, չէր ճանաչում պետությունը։ Նա գալիս էր ժողովրդի միջից, ժողովրդի ծոցից, ժողովրդի լեզվով ու հռետորաբանությամբ։ Բայց հենց այդ պատճառով էլ դարձավ ժողովրդի ամենավատ դրսևորումների մարմնավորումը։ Իհարկե, ժողովուրդն այդքան վատը չէ և երբեք այդքան վատը չի եղել։ Բայց Նիկոլ Փաշինյանը մարմնավորում է այն հատկանիշները, որոնք բոլորը գիտեն, տեսել են, բայց նախընտրել են չնկատել, շրջանցել, չառերեսվել։ Նա այն հայելին է, որի մեջ հասարակությունը հրաժարվում է նայել, որովհետև այնտեղ երևում է ոչ թե իր առաքինությունը, այլ իր անկարգությունը, իր չարությունը, նախանձը, իր կուտակած ատելությունն ու քաղաքական անչափահասությունը։
Այս երկուսը ճակատագրականորեն հանդիպեցին 2008 թվականի մարտի 1-ին. մեկը հրահրեց արնահեղությունը, իսկ մյուսը պատրաստակամորեն ընդունեց մարտահրավերը: Այդ օրից այս երկուսի ճակատագրերը միմյանց մեջ մխրճվեցին: Եվ մինչև օրս, իրար ատելով, բայց նաև իրարով սնվելով, իրարից ուժ ստանալով, իրարով արդարանալով՝ նրանք շարունակում են սպանել այս երկիրը և բարոյապես քայքայել այս ժողովրդին։
Նրանք իսկապես չափազանց շատ են նմանվել իրար։ Այդ երկար պայքարի, այդ թունավոր փոխադարձ գոյության արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը գրեթե ամբողջությամբ կրկնօրինակում է Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության ռեպրեսիվ տրամաբանությունը, նրա կառավարման մեթոդները, ճնշման գործիքակազմը։ Իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը նույն Նիկոլ Փաշինյանին բնորոշ քաղաքական անպտղությամբ, նույն փակուղային համառությամբ, նույն հանրային մերժումը չընկալելու ունակությամբ շարունակում է իր պայքարը՝ չհասկանալով մի պարզ ճշմարտություն. ինչպես 2000-ականներին ժողովուրդը կանգնած չէր Նիկոլ Փաշինյանի թիկունքին, այնպես էլ այսօր ժողովուրդը կանգնած չէ Ռոբերտ Քոչարյանի թիկունքին։
Այս երկուսը նման են նույնիսկ իրենց ամենախորքային հավակնություններով։ Երկուսն էլ, բացահայտ թե քողարկված, զրկում են Հայաստանը ինքնիշխանությունից։ Մեկը պատրաստ է Հայաստանը դարձնել թրքահպատակ գոյացություն, մյուսը՝ ռուսահպատակ կցորդ։ Մեկը ներկայանում է Սուլթանի բարեկամ, մյուսը՝ Ցարի միակ հայ ընկեր։ Բայց էությունը նույնն է՝ երկուսն էլ պատրաստ են Հայաստանի ինքնուրույնությունը զոհաբերել սեփական իշխանական հավակնությունների զոհասեղանին։
Նրանց վարքագիծն էլ է նույնը։ Երկուսի թիկնազորների մահաբեր արկածներն արդեն վաղուց մրցում են անպատժելիության և սառնասրտության աստիճանով։ Երկուսն էլ անհանդուրժող են ազատ խոսքի, ազատ մտքի, ազատ մամուլի նկատմամբ։ Երկուսի համար քաղաքական մրցակցությունը վաղուց դադարել է լինել գաղափարների պայքար և վերածվել է միայն ատելության կազմակերպված արտադրության՝ հանուն սեփական իշխանության:
Երկուսն էլ անհավատ են։ Եվ երկուսն էլ արհամարհում են պատմությունը։ Ոչ թե չեն հասկանում այն, այլ նվաստացնում են այն՝ մեկը պետական ցինիզմով, մյուսը՝ անգրագետ մակերեսայնությամբ։ Երկուսի համար էլ պատմությունը փորձ չէ, դաս չէ, պատասխանատվություն չէ։ Այն ընդամենը գործիք է՝ հերթական մանիպուլյացիայի, ճառի, ինքնարդարացման համար։ Երկուսն էլ չեն ճանաչում ու չեն սիրում Սփյուռքին, ամեն ինչ արեցին հայաստանցիներին Սփյուռքից օտարացնելու համար։ Սփյուռքահայերին զրկեցին ընտրելու իրավունքից, հետո՝ ֆիզիկապես արգելելով նրանց մուտքը հայրենիք։ Երկուսն էլ Հայաստանի քաղաքացիներին ընկալում են որպես հպատակ։
Մի կարևոր նկատառում։ Այս դիտարկումները վերաբերում են այսօրվա՛ Ռոբերտ Քոչարյանին և այսօրվա՛ Նիկոլ Փաշինյանին։ Խոսքը այն նախագահի մասին չէ, որը կառավարում էր 20 տարի առաջ, և ոչ էլ այն հեղափոխականի մասին, որն իշխանության եկավ 8 տարի առաջ։ Խոսքը նրանց ներկայի՛ս քաղաքական կերպարների մասին է՝ այլասերված, ձևափոխված, սեփական երբեմնի ինքնություններից հեռացած կերպարների։
Երբ այսօր մարդիկ Ռոբերտ Քոչարյանին անվանում են «մարդ-պետություն»՝ քչերը և հիմնականում վճարովի ջանասիրությամբ, նրանք մոռանում են մի պարզ փաստ. ոչ այդ պետությունն այլևս կա, ոչ էլ այդ մարդը։ Այդ մարդը փոխվել է։ Եվ փոխվել է դեպի վատը՝ դեպի քաղաքական ռևանշիզմ, դեպի սպառված ամբիցիա, դեպի ժամանակից դուրս մնացած ծանր ստվեր։
Երբ մարդիկ դեռ շարունակում են Նիկոլ Փաշինյանին ընկալել որպես հեղափոխական բարեփոխիչ, նրանք պարզապես չեն ցանկանում առերեսվել իրականությանը։ Չեն ցանկանում ընդունել, որ այդ հեղափոխությունը ոչ միայն ձախողվեց, այլև սեփական ներսից ծնել է իր հակապատկերը։ Իսկ նրա գլխավոր հեղափոխականը ոչ թե փոփոխություն և բարեկեցություն բերեց, այլ արյունալի դավաճանություն, պատմական խայտառակություն, որից հետո վերածվեց հերթական իշխանամոլ ղեկավարի, որը հեղափոխության անունով ընդամենը վերարտադրեց այն ամենը, ինչի դեմ ենթադրաբար պայքարում էր։
Իսկ այսօր նրանք՝ իրար պահելով, իրար սնուցելով, շարունակում են փորել Հայաստանի գերեզմանափոսը։ Մեկը գոյություն ունի այնքան ժամանակ, որքան գոյություն ունի մյուսը։ Եվ եթե 2021-ին դեռ հնչում էր հարցը՝ արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանը գիտակցաբա՞ր է գնում ընտրության Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ապա ֆիասկոյից, դրան հաջորդած հնգամյա լռությունից ու անգործությունից հետո այդ հարցն այլևս ակտուալ չէ։ Այն վաղուց ունի իր հստակ պատասխանը․ Ռոբերտ Քոչարյանը շատ լավ հասկանում է, թե ինչ է անում։ Նրանք երկուսն էլ ամեն ինչ շատ լավ հասկանում են»։

Роберт Кочарян и Никол Пашинян стали зеркальными образами — стоящими друг против друга, но уже практически идентичными: Микаел Минасян
«Роберт Кочарян и Никол Пашинян невероятно похожи друг на друга. Это сходство не случайно и не поверхностно. Оно началось в тот момент, когда они находились на противоположных полюсах, противостояли друг другу и формировали свои политические идентичности. Но в ходе этого длительного противостояния они, в прямом смысле слова, стали зеркальными образами — стоящими лицом к лицу, но уже почти идентичными», — написал бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян, добавив, что Никол Пашинян начал напоминать Роберта Кочаряна ещё в 2000-х годах — в период его политически бесплодной, неэффективной и саморазрушительной борьбы против него.
«Роберт Кочарян, в свою очередь, начал напоминать Никола Пашиняна после 2019 года, когда с такой же неэффективностью, тупиковой упорностью и политической бесплодностью начал бороться против Никола.
Находясь на разных полюсах, они в итоге стали одной и той же политической сущностью — с разными оттенками. Один — протурецкий диктатор, которому безразличен народ, несмотря на то, что он пришёл к власти на волне народного движения. Другой — пророссийский, который презирает саму Армению, управляя ею на протяжении 10 лет.
Роберт Кочарян был государственным деятелем. Всегда. Но именно в этом и заключается трагедия. Он никогда не знал народа, никогда не понимал, что такое реальная власть — не как единоличный рычаг, а как тяжёлая ответственность перед общественным доверием. Поэтому годы его правления стали символом худших представлений о власти, глубочайших страхов и самых уродливых проявлений. В результате в общественном сознании основой восприятия государства стала не его достоинство и идея коллективного достижения, а самые тёмные концентрации эпохи Кочаряна. Государство в глазах народа превратилось не в общий дом, а в закрытый ресурс избранных, тайный склад возможностей, систему, из которой пользуются лишь «свои». Народ отдалился от государства, обиделся на него, отчуждился от него. Между тем само армянское государство никогда не было таким плохим, каким оно отражалось и искажалось через личность, поведение и управленческую культуру Роберта Кочаряна.
Никол Пашинян, напротив, не знал государства. Он пришёл из народа, из самой его среды, говорил его языком и риторикой. Но именно поэтому стал воплощением самых негативных проявлений этого же народа. Конечно, народ не так плох и никогда таким не был. Но Пашинян воплощает те черты, которые все знают, видели, но предпочитали не замечать. Он — зеркало, в которое общество отказывается смотреть, потому что там отражается не добродетель, а хаос, агрессия, зависть, накопленная ненависть и политическая незрелость.
Эти двое судьбоносно встретились 1 марта 2008 года: один спровоцировал кровопролитие, другой охотно принял вызов. С того дня их судьбы оказались переплетены. И по сей день, ненавидя друг друга, но одновременно питаясь друг другом, используя друг друга и оправдываясь друг через друга, они продолжают разрушать эту страну и морально разлагать этот народ.
Они действительно стали слишком похожи. В результате долгого противостояния и токсичного сосуществования Никол Пашинян почти полностью копирует репрессивную логику власти Роберта Кочаряна, его методы управления и инструменты давления. А Роберт Кочарян продолжает свою борьбу с той же политической бесплодностью, тупиковой упорностью и неспособностью понять общественное отторжение, не осознавая простой истины: как в 2000-х народ не поддерживал Никола Пашиняна, так и сегодня народ не поддерживает Роберта Кочаряна.
Они похожи даже в своих глубинных амбициях. Оба — открыто или скрыто — лишают Армению суверенитета. Один готов превратить страну в протурецкое образование, другой — в пророссийский придаток. Один позиционирует себя как «друг султана», другой — как «единственный армянский друг царя». Но суть одна: оба готовы принести независимость Армении в жертву собственным властным амбициям.
Их поведение также одинаково. «Смертоносные эпизоды», связанные с охраной обоих, уже давно соревнуются по степени безнаказанности и хладнокровия. Оба нетерпимы к свободному слову, свободной мысли и свободной прессе. Политическая конкуренция для них давно перестала быть борьбой идей и превратилась в организованное производство ненависти ради сохранения власти.
Оба неверующие. И оба презирают историю. Не потому что не понимают её, а потому что унижают её — один государственным цинизмом, другой поверхностной невежественностью. Для обоих история — не опыт, не урок и не ответственность, а лишь инструмент манипуляции, очередной речи и самооправдания. Оба одинаково отчуждали диаспору от Армении: лишали армян диаспоры права голоса, а затем и возможности физического въезда в страну. Оба воспринимают граждан как подданных.
Важное уточнение: эти наблюдения относятся к сегодняшним Роберту Кочаряну и Николу Пашиняну. Речь не о президенте двадцатилетней давности и не о революционере восьмилетней давности. Речь о их нынешних политических образах — искажённых, изменённых, утративших свои прежние идентичности.
Когда сегодня Кочаряна называют «человеком-государством» — в основном с оплачиваемым усердием — забывают простую вещь: ни того государства уже нет, ни того человека. Он изменился. И изменился в худшую сторону — к политическому реваншизму, к исчерпанным амбициям, к тяжёлой тени, выпавшей из времени.
Когда Пашиняна продолжают воспринимать как революционного реформатора, люди просто не хотят смотреть в реальность. Не хотят признать, что эта революция не только провалилась, но и породила свою противоположность изнутри. И её главный лидер принёс не развитие и благосостояние, а кровавое предательство и историческое поражение, после чего превратился в очередного властолюбивого руководителя, который под именем революции лишь воспроизвёл всё то, против чего якобы боролся.
И сегодня они, поддерживая друг друга, питая друг друга, продолжают копать могилу Армении. Один существует ровно столько, сколько существует другой. И если в 2021 году ещё звучал вопрос — осознанно ли Кочарян идёт на выборы против Пашиняна — то после фиаско, пятилетнего молчания и бездействия этот вопрос уже не актуален. У него давно есть ответ: Роберт Кочарян прекрасно понимает, что делает. Они оба прекрасно всё понимают».