Մեզ պետք է ոչ թե անհատների պետություն, այլ՝ իրավունքի պետություն. Արման Թաթոյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի ապագան չի կարող որոշվել արտաքին ուժերի կամ կենտրոնների ազդեցությամբ, այլ միայն ժողովրդի ազատ կամարտահայտությամբ, «Միասնության թևեր» կուսակցության համագումարին հայտարարեց կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը։
«Հայաստանի ընտրությունները չեն կարող լինել օտար շահերի համար հանրաքվե», - ասաց Թաթոյանը՝ ընդգծելով, որ արտաքին միջամտությունները վտանգում են երկրի ինքնիշխանությունը և պետական կայունությունը։
Թաթոյանի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է դուրս գա «կա՛մ-կա՛մ»-ի տրամաբանությունից՝ «կա՛մ Ռուսաստան, կա՛մ Արևմուտք» ընկալումից, և շարժվի սեփական ազգային շահերով պայմանավորված քաղաքականությամբ։
«35 տարի մեզ ստիպել են ընտրել կա՛մ կոռուպցիոներներ, կա՛մ անկարողներ, կա՛մ օլիգարխներ, կա՛մ թույլեր, կա՛մ Ռուսաստան, կա՛մ Արևմուտք, կա՛մ անվտանգություն, կա՛մ ժողովրդավարություն։ Մենք ասում ենք՝ բավական է «կա՛մ-կա՛մ»-ին, ժամանակն է սովորել ասել՝ «և՛- և՛», և՛ անվտանգություն, և՛ ժողովրդավարություն, և՛ ուժեղ բանակ, և՛ ազատ տնտեսություն, և՛ ազգային արժանապատվություն, և՛ ժամանակակից պետություն, և՛ սփյուռքի հետ կապեր, և՛ ինքնուրույնություն։ Սա ուտոպիա չէ, սա է խելացի որոշումների ճանապարհը, սա է արդար որոշումների ճանապարհը»,-ասաց Թաթոյանը։
Նա ընդգծեց, որ երկրի ուժը պետք է հիմնված լինի կայուն ինստիտուտների, ուժեղ բանակի և օրենքի գերակայության վրա՝ ասելով․ «Մեզ պետք է ոչ թե անհատների պետություն, այլ՝ իրավունքի պետություն»։
Արման Թաթոյանի գնահատմամբ՝ վերջին տարիների փորձությունները պետք է դառնան դաս և պետությունը պետք է կարողանա պաշտպանել իր քաղաքացիներին և ազգային շահերը։
«Միանշանակ է հետևությունը՝ Հայաստանում չկա որևէ խնդիր, որ մենք բոլորով միասին չկարողանանք լուծել։ Մեզ պետք է երկիր, որն արդար է, որում որևէ քաղաքացի ծայրահեղ արդար աղքատության մեջ չի ապրում, որտեղ պետությունը ոչ թե արտոնություններ բաժանելու կամ լավ կյանքով ապրելու միջոց է, այլ՝ մարդուն ծառայելու, հանուն հարատև ազգային պետության նվիրական առաքելություն, որտեղ սերունդներն ունեն պատասխանատվություն իրար նկատմամբ»։

Нам нужно не государство индивидов, а правовое государство — Арман Татоян (видео)
Будущее Армении не может определяться влиянием внешних сил или центров, а только свободным волеизъявлением народа, заявил на съезде партии «Крылья единства» кандидат в премьер-министры от партии Арман Татоян.
«Выборы в Армении не могут быть референдумом в интересах внешних сил», — отметил Татоян, подчеркнув, что внешнее вмешательство угрожает суверенитету страны и государственной стабильности.
По словам Татояна, Армения должна выйти из логики «или—или» — восприятия «или Россия, или Запад» — и двигаться политикой, основанной на собственных национальных интересах.
«35 лет нас заставляли выбирать: либо коррупционеры, либо некомпетентные, либо олигархи, либо слабые, либо Россия, либо Запад, либо безопасность, либо демократия. Мы говорим: достаточно логики "или—или", пора научиться говорить "и—и": и безопасность, и демократия, и сильная армия, и свободная экономика, и национальное достоинство, и современное государство, и связи с диаспорой, и самостоятельность. Это не утопия — это путь разумных и справедливых решений», — заявил он.
Он подчеркнул, что сила государства должна основываться на устойчивых институтах, сильной армии и верховенстве закона, добавив: «Нам нужно не государство индивидов, а правовое государство».
По оценке Армана Татояна, последние испытания должны стать уроком, и государство должно уметь защищать своих граждан и национальные интересы.
«Очевидный вывод — в Армении нет ни одной проблемы, которую мы все вместе не смогли бы решить. Нам нужна страна, которая справедлива, где ни один гражданин не живёт в крайней бедности, где государство — это не инструмент раздачи привилегий или хорошей жизни, а миссия служения человеку и построения долговечного национального государства, где поколения несут ответственность друг перед другом».