Հայաստանը քաղաքականապես և տեխնիկապես պատրաստ է բացել Թուրքիայի հետ սահմանը, որոշումը հիմա պետք է կայացնի Անկարան. ՀՀ փոխարտգործնախարար
Հայաստանը քաղաքականապես և տեխնիկապես պատրաստ է բացել Թուրքիայի հետ սահմանը, որոշումը հիմա պետք է կայացնի Անկարան, թուրքական լրատվամիջոցներին ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը։
«Բացման համար ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները»,-հավելել է նա։
Հիշեցնենք, որ Կոստանյանը վերջերս մասնակցել է Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին։
Նա վստահեցրել է, որ երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը զգալի առաջընթաց է գրանցել և ընդլայնվել է արտաքին գործերի նախարարությունների մակարդակով շփումներից այն կողմ։
Նշել է, որ երկխոսությունը զարգանում է նաև ղեկավարների մակարդակով և տարբեր նախարարությունների միջև, ինչը վկայում է փոխգործակցության ավելի լայն ձևաչափի անցման մասին։

Армения политически и технически готова открыть границу с Турцией, решение теперь должна принять Анкара — замглавы МИД Армении
20/04/2026 12:12
Армения политически и технически готова к открытию границы с Турцией, однако решение теперь должна принять Анкара, заявил заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян турецким СМИ.
«Для открытия созданы все необходимые инфраструктурные условия», — добавил он.
Напомним, что Костанян недавно принял участие в Анталийском дипломатическом форуме.
Он заверил, что процесс нормализации отношений между странами демонстрирует значительный прогресс и вышел за рамки контактов только на уровне министерств иностранных дел.
По его словам, диалог развивается также на уровне руководителей государств и между различными министерствами, что свидетельствует о переходе к более широкому формату взаимодействия.