Մի՛ փորձեք Սուրբ Եկեղեցու հաշվին ձեր քայքայված հեղինակությունը վերականգնել. Տեր Պսակ
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պետական կառույցներից մեկը չի և ոչ էլ ինչ-որ վարչություն, այս մասին հայտարարել է Քանաքեռի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Պսակ քահանա Մկրտչյանը։
Տեր Հայրն ընդգծել է՝ Եկեղեցու գործառույթներն էլ բոլորովին այլ են, չնայած որ դարերի ընթացքում ստիպված նա ստանձնել է որոշակի պետական գործառույթներ։
«Սուրբ Եկեղեցին առաջնորդվում է Քրիստոսի վարդապետության ու դրա վրա կառուցված հոգեխնամ առաքելության իրականացմամբ։ Եկեղեցին հարգում է պետական օրենքներն ու միշտ եղել է պետականամետ, ազգապահպան և հայրենանվեր։
Էնպես որ՝ ոմն մեկի արտահայտած միտքը չի տեղավորվում ոչ մի տրամաբանության մեջ։ Մի՛ փորձեք Սուրբ Եկեղեցու հաշվին ձեր քայքայված հեղինակությունը վերականգնել»,- ընդգծել է Տեր Պսակը։
Հիշեցնենք՝ Եկեղեցու դեմ արշավ հայտարարած Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հերթական անգամ անդրադարձել է հոգևորականներին, ասել, թե Սրբության Սրբոց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինն աղտոտված է, նաև հայտարարել, որ հոգևորականները չեն կարող դուրս լինել Համընդհանուր հայտարարագրման համակարգից։

Do not try to restore your shattered reputation at the expense of the Holy Church – Father Psak
The Armenian Apostolic Holy Church is neither a state institution nor an administrative body, said Father Psak Mkrtchyan, spiritual pastor of the Holy Mother of God Church in Kanaker.
He stressed that the mission of the Church is fundamentally different, although throughout history it has at times been compelled to assume certain state functions.
“The Holy Church is guided by the doctrine of Christ and the fulfillment of its spiritual mission. The Church respects state laws and has always been pro-state, national, and patriotic.
Therefore, the idea expressed by certain individuals does not withstand any criticism. Do not attempt to restore your shattered reputation at the expense of the Holy Church,” Father Psak said.
Nikol Pashinyan, who has declared a campaign against the Church, again addressed the clergy today, stating that the Mother See of Holy Etchmiadzin is “polluted” and adding that the clergy cannot be excluded from the Universal Declaration System.