Ռուբեն Վարդանյանին տեղափոխել են Ումբակի քրեակատարողական համալիր. Մանրամասներ
Ռուբեն Վարդանյանին տեղափոխել են Ումբակի բանտային համալիր: Լուրը Aysor.am-ի հետ զրույցում հաստատեց իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա նշեց, որ տեղեկությունը փոխանցել է Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը՝ Վարդանյանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցից հետո։
«Ըստ էության, դատավճիռն օրինական ուժ է ստացել, և հայ գերիները, ըստ Ադրբեջանի օրենսդրության՝ համարվում են արդեն ոչ թե խափանման միջոցի ներքո գտնվող կալանավորներ, այլ՝ դատապարտյալներ։ Դա հանգեցնում է նաև Քրեակատարողական հիմնարկի փոփոխության»,-ասաց Սիրանուշ Սահակյանը։
Մեր զրուցակիցը հավելեց նաև, որ նախկինում դատապարտված հայերի դեպքում ևս նման պրակտիկա է կիրառվել. «Օրինակ, 2020 թվականից գերեվարվածները այս պահին ևս գտնվում են Ումբակի քրեակատարողական հաստատությունում։ Ըստ էության, ԱԱԾ քննչական մեկուսարանից տեղափոխում է եղել Արդարադատության ենթակայության ներքո գտնվող մեկ այլ հաստատություն»։

Рубена Варданяна перевели в пенитенциарный комплекс Умбаки: подробности
Рубен Варданян был переведён в пенитенциарный комплекс Умбаки. Информацию в беседе с Aysor.am подтвердила правозащитница Сирануш Саакян.
Она отметила, что информация была предоставлена ​​семьей Рубена Варданяна после телефонного разговора с ним.
«Фактически приговор вступил в законную силу, и армянские пленные в соответствии с законодательством Азербайджана уже считаются не лицами, находящимися под мерой пресечения, а осуждёнными. Это также приводит к изменению места содержания в пенитенциарном учреждении», — сказала Сирануш Саакян.
Она добавила, что подобная практика применялась и ранее в отношении других осуждённых армян: «Например, лица, взятые в плен с 2020 года, в настоящее время также находятся в пенитенциарном учреждении Умбаки. По сути, произошло перемещение из следственного изолятора Службы национальной безопасности в другое учреждение, находящееся в ведении Министерства юстиции».