Պատրաստ եմ Ձեզ ուղեկցել Բաքու այցի ընթացքում․ Թանդիլյանի առաջարկը՝ Ավանեսյանին
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարել է, որ ՀՀ ԱԳՆ համակարգմամբ Բաքվում պահվող հայ գերիների առողջական վիճակի հարցերի շուրջ աշխատանքներ ընթանում են, և որ «որևէ վայրկյան չեն հապաղում, չեն դանդաղում, հարցը գտնվում է կառավարության ուշադրության կենտրոնում»․ մեջբերել է Մանե Թանդիլյանը։
Այնուհետև Թանդիլյանը դիմել է Ավանեսյանին․
«Տիկի՛ն Ավանեսյան, եթե իսկապես ուշադիր հետևում եք իրավիճակին և տեղյակ եք խնդիրների մասին, ապա հարց է առաջանում՝ ի՞նչ կոնկրետ գործողություններ են իրականացվում՝ բացի «ուշադիր հետևելուց»։ Մարդիկ ունեն առողջական խնդիրներ և հաճախ շարունակում են մնալ անտեսված վիճակում։
Բաքվում պահվող բոլոր հայերին վերադարձնել չեք կարողանում, փաստ է։ Բայց այցելել գոնե կարո՞ղ եք։
Առաջարկում եմ՝ ուշադրությամբ հետևելուց զատ, մեկ անգամ այցելել և անձամբ ծանոթանալ նրանց առողջական վիճակին։ Գուցե այդ ժամանակ հաջողվի որևէ գործուն քայլ իրականացնել այդ ուղղությամբ։
Ադրբեջանի փոխվարչապետը կարող է գալ Հայաստան, իսկ Դուք Բաքու գնալ չե՞ք կարող։ Չէ՞ որ փոխադարձության սկզբունքով են Ադրբեջանի հետ մեր հարաբեությունները կառուցվում՝ ըստ ձեր իշխանության հայտարարությունների։

“I am ready to accompany you during your visit to Baku”: Tandilyan’s proposal to Avanesyan
Minister of Health Anahit Avanesyan stated that efforts are underway to monitor the health condition of Armenian prisoners held in Baku, in coordination with Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, emphasizing that “there is no delay or slowdown, and the issue remains in the government’s focus.” Mane Tandilyan cited this statement.
Tandilyan then addressed Avanesyan directly:
“Ms. Avanesyan, if you are indeed closely following the situation and are aware of the existing problems, the question arises: what concrete steps are being taken beyond ‘closely following’? These individuals have health issues and, in many cases, remain without proper care.
You fail to bring all Armenians held in Baku back – that is a reality. But is it possible, at the very least, to visit them?
I suggest that, in addition to just monitoring the situation, you make a visit and personally assess their health condition. Perhaps this would allow for more effective steps to be taken.
The Deputy Prime Minister of Azerbaijan is able to visit Armenia – yet you cannot travel to Baku? After all, your government has stated that relations with Azerbaijan are based on the principle of reciprocity.