Պետական ծառայողների համակարգը չպետք է լինի տարբեր պաշտոնյաների քմահաճությունների գերին. Գագիկ Ծառուկյան
01/05/2026 11:55
Ներքին համերաշխության և սոցիալական արդարության թեմայի շրջանակներում ես այսօր ուզում եմ խոսել մի շատ կարևոր հարցի մասին և հայտնել իմ և մեր թիմի հստակ դիրքորոշումը, Facebook-ում գրել է Գագիկ Ծառուկյանը։
«Հասարակության տարբեր խմբեր զգացմունքային և իրարամերժ կարծիքներ են արտահայտում պաշտոնյաներին և պետական ծառայողներին տրվող պարգևավճարների շուրջ։ Այս թեման, բարձրաստիճան պաշտոնյաներից բացի, վերաբերում է պետական համակարգում աշխատող տասնյակ հազարավոր մեր քաղաքացիների, նրանց ընտանիքներին, և առնչվում է սոցիալական հարցերի մի լայն շրջանակի, որը կարևոր է և պետք է հաշվի առնել։ Տարիների ընթացքում տասնյակ հազարավոր մարդիկ սեփական ծախսերի հաշվարկ են ձևավորել, շատերը վարկեր են վերցրել, և հնարավոր քաղաքական փոփոխությունները նրանցից շատերի համար որքան ցանկալի են, նույնքան էլ ներքին լարվածություն են ստեղծում։
Մենք թիմով քննարկել ենք այս հարցը՝ բոլոր տեսանկյուններից, և մեր սկզբունքային մոտեցումն է.
Պետական համակարգի աշխատողները պետք է ստանան պարգևավճարներ, պետական համակարգում աշխատողները պետք է ունենան և´ բարձր աշխատավարձ, և´ պարգևավճարներ, սոցիալական լուրջ երաշխիքներ։
Միևնույն ժամանակ, պետք է գործի պարգևավճարների և լրավճարների արդար բաշխման հստակ մեխանիզմ։ Չի կարող լինել այնպես, որ նախարարը ստանա 7-8 միլիոն դրամ պարգևավճար, իսկ նույն նախարարության կամ համակարգի այլ աշխատակիցներ՝ 20-50 հազար, 100 հազար դրամ։ Չի կարող ուսուցիչը ստանալ 120 000 դրամ աշխատավարձ, երբ նախարարը ստանում է միանգամից մի քանի միլիոն դրամ պարգևավճար։ Սա շատ անարդար է։
Իմ սկզբունքային մոտեցումն է. պարգևավճարները չպետք է լինեն մեկ հոգու քմահաճույքից կախված, որ այդ մեկը բաշխի իր յուրայինների, անձամբ իրեն լավ ծառայողների միջև, իսկ մնացած 90 տոկոսին բաժին հանի՝ ինչ տակը մնա։ Սա անթույլատրելի է։
Պարգևավճարների կարգը պետք է ֆիքսված լինի օրենքով և լինի արդար։
Պետական համակարգը պետության ողնաշարն է, և նրա արդյունավետ աշխատանքը էապես կփոխի պետության հանդեպ քաղաքացիների վերաբերմունքը։ Պետական համակարգը պետք է ունենա արժանավայել եկամուտներ (այդ՝ թվում պարգևավճարներով), որպեսզի չնայի այլ կողմ, որևէ մեծահարուստի ձեռքին, կամ ուշքն ու միտքը չլինի իր անձնական պրոբլեմների շուրջ։
Ամենակարևորը՝ պետական համակարգի աշխատողները պետք է լինեն պաշտպանված, որպեսզի որևէ նոր իշխանություն չգա ու կադրային ջարդ անի՝ «մերոնքականներին» կամ իր կուսակցականներին աշխատանքի տեղավորելով։ Պետական ծառայողների համակարգը չպետք է լինի տարբեր պաշտոնյաների քմահաճությունների գերին»։

Система государственной службы не должна быть заложником прихотей разных чиновников: Гагик Царукян
В рамках темы внутренней солидарности и социальной справедливости я сегодня хочу затронуть очень важный вопрос и озвучить четкую позицию — свою и нашей команды, написал в Facebook Гагик Царукян.
«Разные группы общества эмоционально и противоречиво высказываются по поводу премий, выплачиваемых чиновникам и государственным служащим. Эта тема, помимо высокопоставленных должностных лиц, касается десятков тысяч граждан, работающих в государственной системе, их семей и затрагивает широкий круг социальных вопросов, которые важны и должны учитываться. За годы многие люди сформировали расчеты своих расходов, многие взяли кредиты, и возможные политические изменения создают для многих из них не только ожидания, но и внутреннее напряжение.
Мы как команда обсудили этот вопрос со всех сторон, и наша принципиальная позиция такова:
Сотрудники государственной системы должны получать премии, они должны иметь и высокую заработную плату, и премиальные выплаты, а также серьезные социальные гарантии.
В то же время должен действовать четкий механизм справедливого распределения премий и надбавок. Нельзя допустить, чтобы министр получал 7–8 миллионов драмов премии, а другие сотрудники той же системы — 20–50 тысяч или 100 тысяч драмов. Нельзя допустить, чтобы учитель получал 120 000 драмов зарплаты, в то время как министр единовременно получает несколько миллионов драмов премии. Это крайне несправедливо.
Моя принципиальная позиция такова: премии не должны зависеть от прихоти одного человека, который распределяет их между своими приближенными и теми, кто ему лично угоден, а остальным достается то, что останется. Это недопустимо.
Порядок премирования должен быть закреплен законом и быть справедливым.
Государственная система — это позвоночник государства, и ее эффективная работа существенно изменит отношение граждан к государству. Государственные служащие должны иметь достойный доход (в том числе за счет премий), чтобы не зависеть от кого-либо, не смотреть в сторону богатых или не быть погруженными в личные проблемы.
Самое главное — государственные служащие должны быть защищены, чтобы ни одна новая власть не могла проводить кадровые чистки, заменяя работников «своими» партийными кадрами. Система государственной службы не должна быть заложником прихотей разных чиновников».