Բոլոր բարեփոխումները, որ հնարավոր էր իրագործել՝ հենվելով միայն քաղաքական կամքի վրա, իրականացված են. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
05/05/2026 10:33
ԵԽ նախագահի ու Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանին տրամադրվող աջակցության համար։
«Ժողովրդավարությունը մեզ համար հանգամանքների պատահական բերում չէ, այլ ռազմավարություն է, որը գիտակցաբար որպես որոշում որդեգրված է Հայաստանի ժողովրդի կողմից»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ բոլոր բարեփոխումները, որ հնարավոր էր իրագործել՝ հենվելով միայն քաղաքական կամքի վրա, իրականացված են։
Բարեփոխումների հետագա ընթացքը ապահովելու համար, ըստ նրա, անհրաժեշտ է ինստիտուցիոնալ ու օրենսդրական ավելի մեծ ներդրում։
«Այս առումով ԵՄ-ի հետ մեր համագործակցությունը շատ կարևոր է»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Все реформы, которые можно было реализовать, опираясь только на политическую волю, уже осуществлены — Никол Пашинян
На встрече в расширенном составе с председателем Европейского совета и председателем Европейской комиссии премьер-министр Никол Пашинян выразил благодарность за оказываемую Армении поддержку.
«Демократия для нас — не случайное стечение обстоятельств, а стратегия, сознательно принятая в качестве решения армянским народом», — отметил он.
По словам Пашиняна, все реформы, которые можно было реализовать, опираясь исключительно на политическую волю, уже осуществлены.
Для дальнейшего продвижения реформ, по его словам, необходимы более значительные институциональные и законодательные вложения.
«В этом контексте наше сотрудничество с ЕС имеет очень важное значение», — подчеркнул Никол Пашинян.