ՀԷՑ-ի սեփականատերը չի ընդունի կառավարության առաջարկը. Դավիթ Ղազինյան
Կառավարությունը ՀԷՑ–ը ձեռք բերելու համար 380 հազար դոլար է առաջարկել  սեփականատիրոջ՝ Սամվել Կարապետյանի ընտանիքին, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան՝ հասատատեց ՀԷՑ-ի նախկին գլխավոր տնօրենի ԺՊ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ  Դավիթ Ղազինյանը: Նա ասաց, որ իրենք չէին ուզում դա հրապարակել, բայց  փաստաթուղթն արդեն լրատվամիջոցներին հայտնի է դարձել: Ըստ Ղազինյանի՝ այս ամենը հերթական անգամ ցույց է տալիս պետության վերաբերմունքը մասնավոր բիզնեսի նկատմամբ:
Հարցին՝ պատրաստվո՞ւմ են ընդունել կառավարության առաջարկը, նա բացասական պատասխան տվեց:
«Բանական կամ տրամաբանություն ունեցող ո՞ր մարդը կարող է դա ընդունել։ Ընդհակառակը, դա ներկայացնողին պետք է ուղարկել համապաստախան մասնագետի մոտ: Երկրի առաջ ծառացած այս մարտահրավերների կողքին ճիշտ չի լինի խոսել ՀԷՑ-ի մասին»,- նշեց կուսակցության անդամը:
Հիշեցնենք՝ «Ազատություն ռադիոկայանի տրամադրության տակ է հայտնվել Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի 100 տոկոսի ձեռքբերման համար կառավարության առաջարկը, որի բովանդակությունը չեն բարձրաձայնում ո՛չ կառավարությունը, ո՛չ էլ ՀԷՑ-ի սեփականատերերը։ Փաստացի, եթե սեփականատերն իր ստացած շահաբաժինները վերադարձնի ընկերությանը, կառավարության՝ ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի համար առաջարկը կկազմի 142 մլն դրամ՝ 380 000 դոլար։
Հավելենք նաև, որ  2025 թ. հունիսի 18–ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործարար, ՀԷՑ–ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից ժամեր առաջ հայտարարեց` հասունացել է պահը, երբ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ–ն պետք է ազգայնացվի:

The owner of ENA will not accept the government’s offer – David Ghazinyan
The government has offered $380,000 to the family of the owner, Samvel Karapetyan, to acquire the ENA, according to a response to Aysor.am, confirmed by David Ghazinyan, a member of the Strong Armenia Party and former general director of ENA. He noted that the document was not intended for publication, but it has already become known to the media. According to Ghazinyan, the situation once again demonstrates the state’s approach toward private business.
When asked whether they are preparing to accept the government’s offer, he answered negatively.
“What person with reason or logic can accept this? On the contrary, the person who presented it should be directed to a corresponding specialist. It would not be appropriate to discuss ENA amid these challenges facing the country,” the party member said.
It should be recalled that RFE/RL reported that it obtained the government’s offer to acquire 100 percent of Armenia’s Electric Networks, the content of which is not being disclosed by either the government or the owners of ENA. In effect, if the owner returns previously received dividends to the company, the government’s offer for ENA shares would amount to 142 million drams, or approximately $380,000.
It should also be noted that on June 18, 2025, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, hours before the arrest of businessman and ENA owner Samvel Karapetyan, stated that the time had come for the nationalization of “Electric Networks of Armenia” CJSC.