ՀԷՑ-ի սեփականատերը չի ընդունի կառավարության առաջարկը. Դավիթ Ղազինյան
Կառավարությունը ՀԷՑ–ը ձեռք բերելու համար 380 հազար դոլար է առաջարկել  սեփականատիրոջ՝ Սամվել Կարապետյանի ընտանիքին, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան՝ հասատատեց ՀԷՑ-ի նախկին գլխավոր տնօրենի ԺՊ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ  Դավիթ Ղազինյանը: Նա ասաց, որ իրենք չէին ուզում դա հրապարակել, բայց  փաստաթուղթն արդեն լրատվամիջոցներին հայտնի է դարձել: Ըստ Ղազինյանի՝ այս ամենը հերթական անգամ ցույց է տալիս պետության վերաբերմունքը մասնավոր բիզնեսի նկատմամբ:
Հարցին՝ պատրաստվո՞ւմ են ընդունել կառավարության առաջարկը, նա բացասական պատասխան տվեց:
«Բանական կամ տրամաբանություն ունեցող ո՞ր մարդը կարող է դա ընդունել։ Ընդհակառակը, դա ներկայացնողին պետք է ուղարկել համապաստախան մասնագետի մոտ: Երկրի առաջ ծառացած այս մարտահրավերների կողքին ճիշտ չի լինի խոսել ՀԷՑ-ի մասին»,- նշեց կուսակցության անդամը:
Հիշեցնենք՝ «Ազատություն ռադիոկայանի տրամադրության տակ է հայտնվել Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի 100 տոկոսի ձեռքբերման համար կառավարության առաջարկը, որի բովանդակությունը չեն բարձրաձայնում ո՛չ կառավարությունը, ո՛չ էլ ՀԷՑ-ի սեփականատերերը։ Փաստացի, եթե սեփականատերն իր ստացած շահաբաժինները վերադարձնի ընկերությանը, կառավարության՝ ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի համար առաջարկը կկազմի 142 մլն դրամ՝ 380 000 դոլար։
Հավելենք նաև, որ  2025 թ. հունիսի 18–ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործարար, ՀԷՑ–ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից ժամեր առաջ հայտարարեց` հասունացել է պահը, երբ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ–ն պետք է ազգայնացվի:

Владелец «Электрических сетей Армении» не примет предложение правительства — Давид Газинян
Правительство предложило приобрести компанию «Электрические сети Армении» (ЭСА) за 380 тысяч долларов у семьи владельца — Самвела Карапетяна. Об этом, отвечая на вопрос Aysor.am, подтвердил бывший и.о. генерального директора ЭСА, член партии «Сильная Армения» Давид Газинян. Он отметил, что изначально они не планировали предавать это огласке, однако документ уже стал известен СМИ. По словам Газиняна, это в очередной раз демонстрирует отношение государства к частному бизнесу.
На вопрос, готовы ли они принять предложение правительства, он ответил отрицательно.
«Какой здравомыслящий или логически мыслящий человек может это принять? Наоборот, того, кто это предлагает, нужно направить к соответствующему специалисту. На фоне стоящих перед страной вызовов неправильно говорить об ЭСА», — заявил представитель партии.
Напомним, в распоряжении «Радио Свобода» оказался текст предложения правительства по приобретению 100% акций «Электрических сетей Армении». Его содержание не раскрывают ни правительство, ни владельцы ЭСА. Фактически, если владелец вернёт компании полученные дивиденды, предложение правительства составит 142 млн драмов — около 380 тысяч долларов.
Также отметим, что 18 июня 2025 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о необходимости национализации компании «Электрические сети Армении» за несколько часов до ареста бизнесмена и владельца ЭСА Самвела Карапетяна.