Հայաստանը հանկարծակի դուրս չի գա ԵԱՏՄ-ից. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանը հանկարծակի ԵԱՏՄ-ից դուրս չի գա, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եթե կամ երբ մենք ԵԱՏՄ-ից դուրս գանք՝ մենք դուրս կգանք պլանավորած»,- նշեց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ իրենք հանկարծակի ոչ մի բան չեն պլանավորում անել։
«Մեր հանձնառությունները, նպատակները թափանցիկ են»,- հավատացրեց նա։
Ինչ վերաբերում է Պուտինի հայտարարությանը, որ Հայաստանը կարող է վերածվել նոր Ուկրաինայի, Մոլդովայի կամ Վրաստանի՝ Փաշինյանն արձագանքեց, թե կոռեկտ չէ համեմատությունը։
«Ես մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում և՛ Ռուսաստանին, և՛ Ուկրաինային, և՛ Վրաստանին, և՛ Մոլդովային։ Ես չեմ կարող ինձ թույլ տալ, որ Հայաստանին համեմտության մեջ դնեն կամ այդ երկրների անունն օգտագործվի որպես նեգատիվ չափանիշ, որովհետև դրանք հիանալի երկրներ են, Հայաստանի համար բարեկամական երկրներ են»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Армения не выйдет из ЕАЭС внезапно — Никол Пашинян
Армения не будет внезапно выходить из Евразийского экономического союза. Об этом в беседе с журналистами заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Если или когда мы выйдем из ЕАЭС, мы выйдем в запланированном порядке», — отметил он.
По словам Пашиняна, власти не планируют предпринимать никаких резких шагов.
«Наши обязательства и цели прозрачны», — заверил премьер-министр.
Комментируя заявление президента России Владимира Путина о том, что Армения может превратиться в новую Украину, Молдову или Грузию, Пашинян отметил, что считает подобное сравнение некорректным.
«Я с большим уважением отношусь и к России, и к Украине, и к Грузии, и к Молдове. Я не могу позволить, чтобы Армению сравнивали с этими странами или чтобы названия этих государств использовались в качестве негативного примера, потому что это замечательные и дружественные для Армении страны», — заявил Никол Пашинян.