Մհեր Գրիգորյանը ՀՀ այցելած ԱՄՆ պատվիրակության հետ քննարկել է ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման աշխատանքները
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պատվիրակությանը, որը ժամանել է Հայաստան քննարկելու ԹՐԻՓՓ նախագծի իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը: Այս մասին հայտնում են կառավարությունից:
ԱՄՆ պատվիրակության կազմում են ԱՄՆ պետքարտուղարության, ինչպես նաև Զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի ներկայացուցիչները:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը Կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ իշխանություններին 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի կազմակերպման համար և ընդգծել է գագաթնաժողովի կարևոր ձեռքբերումներից մեկի՝ «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության» նախագծի հետևողական իրագործման կարևորությունը: Կողմերը քննարկել և համաձայնեցրել են ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման հետ կապված գործառնական և իրավական բնույթի մի շարք հարցեր:
Մհեր Գրիգորյանը խոսել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մասին՝ շեշտելով տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը, ներուժը և հեռանկարները։

Deputy Prime Minister Mher Grigoryan received a US delegation that arrived in Armenia to discuss progress on the implementation of the TRIPP project, the government reported.
The delegation included representatives of the United States Department of State as well as the U.S. International Development Finance Corporation.
Welcoming the guests, Grigoryan expressed gratitude on behalf of the Armenian government to US authorities for organizing the Washington Peace Summit on August 8, 2025, and emphasized the importance of the consistent implementation of one of its key outcomes – the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) project.
The parties discussed and agreed on a number of operational and legal issues related to the implementation of TRIPP.
Grigoryan also presented the “Crossroads of Peace” initiative, stressing the necessity, potential, and prospects for unblocking all regional communications.