Առաջիկա օրերին կվերսկսվի հեղուկ գազի ներմուծումն Իրանից, գները կիջնեն. Գևորգ Պապոյան
Իրանից հեղուկ գազի ներմուծման հետ կապված խնդիրը լուծվել է, և առաջիկա օրերին Հայաստան կմատակարարվի նաև իրանական հեղուկ գազ, ինչը կարող է նպաստել գների նվազմանը։ Այս մասին Արագածոտնի մարզում քարոզարշավի ժամանակ լրագրողների հետ ճեպազրույցում տեղեկացրել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Նախարարի խոսքով՝ թեև Ռուսաստանից հեղուկ գազի մատակարարումները ներկայում իրականացվում են անխափան, այնտեղ գների աճ է արձանագրվել, ինչը նույնպես ազդեցություն է ունեցել հայկական շուկայի վրա։
«Ռուսաստանի Դաշնությունում գներն աճել են, որը այստեղ իր ազդեցությունն է ունեցել: Մեր պլան մինիմումն էր Հայաստանում ապահովել հեղուկ գազի ծավալը, և այսօր դա արդեն ապահովված է, Հայաստանում կա հեղուկ գազ՝ բոլոր տեղերում: Հուսով եմ, որ իրանական գործոնն իր ազդեցությունը կունենա և գները կիջնեն»,- նշեց նա։
Պապոյանն այս փուլում հեղուկ գազի շուկայում վերադարձը հին գներին պակաս իրատեսական  է համարում:
Հիշեցնենք՝ ապրիլի կեսերից հեղուկ գազի գները սկսեցին բարձրանալ՝ հասնելով 280-300 դրամի, որոշ գազալցակայաններում անգամ հեղուկ գազի դեֆիցիտ էր: Շուրջ 15 օր առաջ Պապոյանը հայտարարել էր, որ Հայաստան այնքան հեղուկ գազ կմտնի, որ գներն էականորեն կնվազեն:

В ближайшие дни возобновятся поставки сжиженного газа из Ирана, цены снизятся — Геворг Папоян
Проблема, связанная с импортом сжиженного газа из Ирана, решена, и в ближайшие дни в Армению начнутся поставки иранского сжиженного газа, что может способствовать снижению цен. Об этом в ходе брифинга с журналистами во время предвыборной кампании в Арагацотнской области сообщил министр экономики Геворг Папоян.
По словам министра, несмотря на то что поставки сжиженного газа из России в настоящее время осуществляются бесперебойно, в РФ зафиксирован рост цен, что также повлияло на армянский рынок.
«В Российской Федерации цены выросли, и это отразилось и у нас. Нашей минимальной задачей было обеспечить наличие необходимых объёмов сжиженного газа в Армении, и сегодня эта задача уже решена — газ имеется повсюду. Надеюсь, что иранский фактор окажет своё влияние, и цены снизятся», — отметил он.
При этом Папоян считает маловероятным возвращение цен на сжиженный газ к прежнему уровню на данном этапе.
Напомним, с середины апреля цены на сжиженный газ начали расти, достигнув 280–300 драмов, а на некоторых автогазозаправочных станциях наблюдался даже дефицит топлива. Около 15 дней назад Папоян заявлял, что в Армению будет импортировано столько сжиженного газа, что цены существенно снизятся.