Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տրվել է ուղիղ առևտրի իրականացման մեկնարկը. Էկոնոմիկայի նախարարությունը դիմել է գործարարներին
Էկոնոմիկայի նախարարությունը դիմել է գործարարներին:
«2026 թվականի մայիսի 11-ի դրությամբ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տրվել է ուղիղ առևտրի իրականացման մեկնարկը։
Արդյունքում հնարավորություն է ստեղծվել երկու երկրների միջև իրականացնել ուղիղ ապրանքաշրջանառություն, ինչը կնպաստի ծախսերի և մատակարարման ժամկետների էական կրճատմանը և բիզնեսի համար նոր շուկաների ու համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանը։
Միաժամանակ, երրորդ երկրների տարածքով փոխադրման դեպքում ևս ապրանքների ծագման երկիրը կամ վերջնական նպատակակետը պաշտոնապես կարող է նշվել որպես «Հայաստան» կամ «Թուրքիա»։
Հարցերի դեպքում խնդրում ենք զանգահարել՝ 011597211»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք՝ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում ՀՀ հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև մաքսային իմաստով ուղիղ՝ առանց վերաձևակերպումների առևտուրը դարձել է հնարավոր։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակն անդրադարձել էր Թուրքիայի կողմից ՀՀ հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքների վերացմանը։
«Ողջունում ենք ՀՀ հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքները վերացնելու վերաբերյալ Թուրքիայի որոշումը, որը Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հերթական արդյունքն է»,- նշել էր ԱԳՆ խոսնակը։

Между Арменией и Турцией дан старт прямой торговле: Министерство экономики обратилось к предпринимателям
13/05/2026 14:17
Министерство экономики Армении обратилось к предпринимателям с заявлением:
«По состоянию на 11 мая 2026 года между Арменией и Турцией дан старт осуществлению прямой торговли.
В результате создана возможность прямого товарооборота между двумя странами, что будет способствовать значительному сокращению расходов и сроков поставок, а также расширению новых рынков и возможностей для бизнеса и сотрудничества.
Одновременно, при перевозках через территории третьих стран, страна происхождения или конечного назначения товаров официально может указываться как "Армения" или "Турция".
В случае вопросов просьба звонить по номеру: 011597211», — говорится в сообщении.
Напомним, заместитель председателя Национального собрания, специальный представитель Армении в процессе армяно-турецкой нормализации Рубен Рубинян заявил, что прямой, без переформатирования, товарооборот между Арменией и Турцией в таможенном смысле стал возможен.
Пресс-секретарь МИД РА также прокомментировала снятие Турцией ограничений на осуществление двусторонней торговли с Арменией.
«Мы приветствуем решение Турции о снятии ограничений на двустороннюю торговлю с Арменией, которое является очередным результатом процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией», — отметила пресс-секретарь МИД.