Սյունիքի դարպասը բացելու դեպքում Հայաստանը կբախվի մեծ խնդիրների․ Նարեկ Կարապետյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը պատմական հայտարարություն է արել, որը ներկայացնում է ընդհանուր երկրում տեղի ունեցող վիճակը։ Նա հայտարարել է ժամանակին, որ երբ մենք բացենք Սյունիքի դարպասները, ամեն ինչ լավ կլինի և այլն, «Սյունյաց երկիր»-ին տված հարցազրույցում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։
«Այն դարպասները, որ մեր նախնիները դժվար աշխատանքի արդյունքում փակել են, այսօր փորձում են բացել և սահմանային խնդիրը տեղափոխում են ներհայաստանյանի։ Մենք վտանգ ենք տեսնում, որ հարևան երկիրը ունի նկրտումներ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ»,-ասել է Նարեկ Կարապետյանը։
Նա նշել է, թե ադրբեջանցիները փորձելու են ինչ-որ կերպով ներազդել Հայաստանի ներքին կյանքի վրա, սկսելու են Հայաստանում դառնալ որոշիչ գործոն։
«Այս պայքարը նրա համար է, որ մենք չբացենք Սյունիքի դարպասը։ Սամվել Կարապետյանը մի քանի անգամ  դա ասել է։ Երբ դու չես բացում դարպասը, հետո չես առերեսվում ավելի մեծ խնդիրների՝ 20-30 տարի հետո»,-ասել է Կարապետյանը։

В случае открытия ворот Сюника Армения столкнётся с серьёзными проблемами — Нарек Карапетян
Президент Армении Ваагн Хачатурян ранее сделал историческое заявление, отражающее общую ситуацию, складывающуюся в стране. Он заявлял, что после открытия «ворот Сюника» всё станет хорошо и так далее, — сказал член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян в интервью «Сюняц еркир».
«Те ворота, которые наши предки ценой тяжёлого труда сумели закрыть, сегодня пытаются открыть, тем самым перенося проблему границы уже внутрь Армении. Мы видим угрозу в том, что соседнее государство имеет притязания на территориальную целостность Армении», — заявил Нарек Карапетян.
По его словам, азербайджанцы будут пытаться тем или иным образом влиять на внутреннюю жизнь Армении и постепенно станут фактором, оказывающим определяющее влияние в стране.
«Эта борьба ведётся ради того, чтобы мы не открывали "ворота Сюника". Самвел Карапетян неоднократно говорил об этом. Когда ты не открываешь ворота сегодня, потом не сталкиваешься с куда более серьёзными проблемами через 20–30 лет», — отметил Карапетян.