Խաչիկ Գալստյանի խափանման միջոցը քաղաքական ենթատեքստ ունի. Փաստաբան (Տեսանյութ)
Հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի գործով վկաներն են հարցաքննվելու, լրագրողներին այս մասին ասաց փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Հույս ունեմ, որ վկաների հարցաքննությունից հետո նորից խափանման միջոցի հարց կքննարկվի»,-ասաց Բաբայանը։
Նա նշեց՝ Խաչիկ Գալստյանին տնային կալանքի տակ պահելու ռիսկը բացակայում է ամբողջությամբ։
«Եթե այդ ռիկսերը կային, ապա դրանք ամբողջությամբ 20 մլն դրամ գրավով հնարավոր էր զսպել։ Այո՛, ես շարունակում եմ տնային կալանքի վերաբերյալ որոշումը կապել հունիսի 7-ին սպասվող ընտրությունների հետ։ Տեսնում ենք, որ իշխանությունը նպատակ ունի ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող քաղաքական ու հասարակական ակտիվ գործիչներին ճնշելու միջոցով զերծ պահել ընտրություններին մասնակցելուց»,-ասաց Բաբայանը։
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ չկա այնպիսի մի ցուցմունք, որն ուղիղ կապ կունենա Խաչիկ Գալստյանի հետ, կամ կարող էր հաստատել, որ Խաչիկ Գալստյանը որևէ հանցավոր արարք է կատարել։
«Հետևաբար, տրամաբանություն չկար այս ծանր խափանման միջոցն ընտրելու, այն էլ՝ այսպիսի համակցվածությամբ»-ասաց Բաբայանը։

«Мера пресечения в отношении Хачика Галстяна имеет политический подтекст» — адвокат (видео)
Сегодня в Антикоррупционном суде состоится допрос свидетелей по делу генерального секретаря партии Партия «Отечество» Хачика Галстяна. Об этом журналистам сообщил адвокат Арсен Бабаян.
«Надеюсь, что после допроса свидетелей вопрос меры пресечения вновь будет рассмотрен», — заявил Бабаян.
По его словам, риски, которые могли бы оправдать содержание Галстяна под домашним арестом, полностью отсутствуют.
«Даже если такие риски и существовали, их можно было бы полностью нивелировать залогом в размере 20 миллионов драмов. Да, я по-прежнему связываю решение о домашнем аресте с выборами, ожидаемыми 7 июня. Мы видим, что власти стремятся оказывать давление на политических и общественных деятелей с оппозиционными взглядами, чтобы удержать их от участия в выборах», — сказал Бабаян.
Адвокат также напомнил, что в деле отсутствуют показания, которые напрямую связывали бы Хачика Галстяна с каким-либо преступлением или подтверждали совершение им противоправных действий.
«Следовательно, не было логики в применении столь жёсткой меры пресечения, тем более в такой комбинированной форме», — отметил Бабаян.