Խաչիկ Գալստյանի խափանման միջոցը քաղաքական ենթատեքստ ունի. Փաստաբան (Տեսանյութ)
Հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի գործով վկաներն են հարցաքննվելու, լրագրողներին այս մասին ասաց փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Հույս ունեմ, որ վկաների հարցաքննությունից հետո նորից խափանման միջոցի հարց կքննարկվի»,-ասաց Բաբայանը։
Նա նշեց՝ Խաչիկ Գալստյանին տնային կալանքի տակ պահելու ռիսկը բացակայում է ամբողջությամբ։
«Եթե այդ ռիկսերը կային, ապա դրանք ամբողջությամբ 20 մլն դրամ գրավով հնարավոր էր զսպել։ Այո՛, ես շարունակում եմ տնային կալանքի վերաբերյալ որոշումը կապել հունիսի 7-ին սպասվող ընտրությունների հետ։ Տեսնում ենք, որ իշխանությունը նպատակ ունի ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող քաղաքական ու հասարակական ակտիվ գործիչներին ճնշելու միջոցով զերծ պահել ընտրություններին մասնակցելուց»,-ասաց Բաբայանը։
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ չկա այնպիսի մի ցուցմունք, որն ուղիղ կապ կունենա Խաչիկ Գալստյանի հետ, կամ կարող էր հաստատել, որ Խաչիկ Գալստյանը որևէ հանցավոր արարք է կատարել։
«Հետևաբար, տրամաբանություն չկար այս ծանր խափանման միջոցն ընտրելու, այն էլ՝ այսպիսի համակցվածությամբ»-ասաց Բաբայանը։

Witnesses in the case of Khachik Galstyan, Secretary General of the “Homeland” party, are being questioned today at the Anti-Corruption Court, lawyer Arsen Babayan told reporters.
“I hope that after the witnesses are questioned, the issue of the preventive measure will be reconsidered,” Babayan stated.
According to the lawyer, there are no grounds for keeping Khachik Galstyan under house arrest.
“If such risks truly existed, they could have been fully mitigated with bail set at 20 million drams. Yes, I continue to associate the decision on house arrest with the elections expected on June 7. We see that the authorities are trying to prevent political and public figures with opposition views from participating in the elections by applying pressure against them,” Babayan said.
He also emphasized that there is no testimony directly implicating Khachik Galstyan or confirming that he committed any criminal offense.
“Therefore, there was no legal or logical basis for imposing such a severe preventive measure, especially in this form,” the lawyer added.