Դատարանն արգելեց Խաչիկ Գալստյանի գործով վկաների հարցաքննությունը ուղիղ հեռարձակել
Հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր շարունակվում է «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի գործով նիստը։
Պաշտպան Արսեն Բաբայանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ այսօր պետք է հարցաքննվեն վկաները, եթե, իհարկե, նրանք ներկայանան։
Դատական նիստի ընթացքում մեղադրող դատախազը միջնորդեց, որպեսզի վկանների քննության փուլը չտեսանկարահանվի` հաշվի առնելով ռիսկը, որ հնարավոր է որոշակի գաղտնի տեղեկություններ հրապարակվեն:
Պաշտպանական կողմն էլ հայտարարեց, որ դեմ է առանց ուղիղ եթերի հեռարձակման վկաների հարցաքննությանը:
Դատավոր Վարդգես Ստեփանյանը բավարարեց միջնորդությունը և վկաների հարցաքննության փուլի տեսանկարահանումը չթույլատրեց, սակայն թույլատրեց ձայնագրել այն:
Հիշեցնենք, որ քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Խաչիկ Գալստյանին ՀԿԿ-ն մեղադրում է 2025 թ. նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատում տեղի ունեցած արտահերթ ընտրությունների ժամանակ, իբր, ընտրողներին ընտրակաշառք բաժանելու մեջ: Գալստյանը կալանավորվել է 2025թ․ դեկտեմբերի 30-ին։ Փետրվարի 26-ին դատարանի որոշմամբ, Խաչիկ Գալստյանի խափանման միջոց կալանքը փոխվել է տնային կալանքի։

Суд запретил прямую трансляцию допроса свидетелей по делу Хачика Галстяна
В Антикоррупционном суде сегодня продолжается рассмотрение дела генерального секретаря партии «Отечество» Хачик Галстян.
Адвокат Арсен Бабаян сообщил журналистам, что сегодня должны быть допрошены свидетели — при условии, что они явятся в суд.
Во время заседания прокурор, представляющий обвинение, ходатайствовал о запрете видеосъёмки этапа допроса свидетелей, сославшись на риск возможного разглашения определённой конфиденциальной информации.
Сторона защиты, в свою очередь, заявила, что выступает против проведения допроса свидетелей без прямой трансляции.
Судья Вардгес Степанян удовлетворил ходатайство обвинения и запретил видеосъёмку этапа допроса свидетелей, однако разрешил вести аудиозапись заседания.
Напомним, что доктор политических наук, профессор Хачик Галстян обвиняется Антикоррупционным комитетом в якобы раздаче избирательных взяток во время внеочередных выборов, состоявшихся 16 ноября 2025 года в Вагаршапате.
Галстян был арестован 30 декабря 2025 года. 26 февраля решением суда мера пресечения в виде ареста была заменена домашним арестом.