Հայաստանի Հանրապետությունը մահացող պետություն է ժողովրդագրական աղետի պատճառով. Լիլիա Շուշանյան (Տեսանյութ)
15/05/2026 12:25
Հայաստանի Հանրապետությունը մահացող պետություն է ժողովրդագրական աղետի պատճառով։ Վերջին 35 տարիներին Հարավային Կովկասի բնակչությունն աճել է մինչև 17.2 մլն, և այստեղ կովկասյանը հեգեմոնն Ադրբեջանի բնակչությունն է, ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համակիր Լիլիա Շուշանյանը։
Նրա խոսքով, առաջիկա 25 տարիներին միտումը մնում է նույնը, Վրաստանի ու Հայաստանի բնակչությունը շարունակելու է նվազել, իսկ Ադրբեջանում հակառակը՝ անցնելու է 11 միլիոնը։
«Հայաստանում ծնելությունը խթանելու համար «Ուժեղ Հայաստան»-ն ունի մշակած ծրագիր, 4-րդ երխայի ծննդյան դեպքում, ըստ ծրագրի, ընտանիքը կստանա 2 մլն դրամ, 5-րդ և ամեն հաջորդ երեխայի ծննդյան դեպքում ընտանիքը կստանա անվճար բնակարան», - նշել է նա։

Лилия Шушанян: Республика Армения — вымирающее государство из-за демографической катастрофы
Лилия Шушанян, сторонница партии «Сильная Армения», заявила, что Республика Армения является «вымирающим государством» из-за демографического кризиса.
По её словам, за последние 35 лет население Южного Кавказа выросло до 17,2 млн человек, и «кавказским гегемоном» в этом контексте является население Азербайджана.
Она отметила, что в ближайшие 25 лет тенденции сохранятся: население Грузии и Армении продолжит сокращаться, тогда как в Азербайджане, напротив, может превысить 11 млн человек.
Шушанян также представила программу по стимулированию рождаемости, разработанную партией «Сильная Армения»:
«При рождении четвёртого ребёнка семья, согласно программе, получит 2 млн драмов, а при рождении пятого и каждого последующего ребёнка — бесплатную квартиру», — заявила она.