Գագիկ Ծառուկյանի՝ «ես իմ կլասը չեմ գցելու» խոսքերը համարվել է նախորդ շաբաթվա ամենապոպուլյար արտահայտությունը. Իվետա Տոնոյան
Մեզ համար անընդունելի է քննադատությունը տեղափոխել ընտանիք, այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ այտարարեց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը՝ ամփոփելով նախընտրական քարոզարշավի առաջին շաբաթը:
«Հարցումներից մեկի տվյալներով՝ Գագիկ Ծառուկյանի՝ «ես իմ կլասը չեմ գցելու» արտահայտությունը համարվել է նախորդ շաբաթ հնչած ամենապոպուլյար արտահայտությունը: Մենք չենք մտնելու այս լեքսիկոնով քննարկումների դաշտ: Սակայն, դա չի նշանակում, որ մեր բառապաշարը չի բավականացնում, պարզապես մեր արժեհամակարգը, անցած ճանապարհը դա թույլ չի տալիս», - նշեց նա:
ԲՀԿ առաջնորդի մամուլի խոսնակը նաև ասաց, որ Գագիկ Ծառուկյանը շարժվում է այն առաջնահերթությամբ, որ պետք չէ ցեխ շպրտել քաղաքական ընդդիմախոսների վրա, բայց եթե իրենց վիրավորեն, համարժեք պատասխան լինելու է:

Gagik Tsarukyan’s words “I will not drop my class” were considered the most popular expression of the past week – Iveta Tonoyan
“It is unacceptable for us to shift criticism toward family members,” said Iveta Tonoyan, the spokesperson for the leader of the Prosperous Armenia (PAP), during today’s press conference summarizing the first week of the pre-election campaign.
“According to one of the polls, Gagik Tsarukyan’s phrase ‘I will not drop my class’ was recognized as the most popular expression of the past week. We will not enter into discussions using that kind of lexicon. However, this does not mean our vocabulary is lacking – it is simply that our value system and the path we have chosen do not allow it,” she noted.
The spokesperson for the leader of the Prosperous Armenia Party also stated that Gagik Tsarukyan is proceeding with the principle that there is no need to throw mud at political opponents, but if they are insulted, there will be an adequate response.