Չենք պատրաստվում լարվածություն մտցնել Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում. Արարատ Միրզոյան
Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանն ու Եվրոպական Միությունն օր-օրի ավելի են մոտենում միմյանց, դրա համար կան բոլոր հնարավորությունները։ Եվ երբ հարցնում եք այդ առիթով այլ գործընկերների, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի կողմից հնչող գնահատականների մասին, մենք չենք պատրաստվում «ապահարզան ունենալ» որևէ գործընկերոջ հետ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունն այդպիսի «ապահարզաններ» չի ճանաչում պատմության ընթացքում։ Մենք չենք պատրաստվում լարվածություն մտցնել Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում։ Մենք գործընկերներ ենք, որոնք կապված են բազմաթիվ կապերով, տրամադրված ենք առողջ քննարկման միջավայրում այդ փոխշահավետ հարաբերությունները զարգացնելուն»,-ասաց Միզոյանը։
Նա նշեց, թե խնդիրներ էլ կան, ավելացրեց նաև, թե խնդիրներ կան ամբողջ աշխարհում։
«Պետք է այդ խնդիրների կառուցողկան լուծումները գտնել»,-ասաց Միրզոյանը։
Նա նշեց, թե Ռուսաստանից չէ, որ Հայաստանին պետք է ասեն, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը և ԵՄ-ին անդամակցությունն անհամատեղելի են։
«ԵՄ-ին մեր մոտարկումը շարունակելու ենք, և երբ կհասունանա այդ պահը, որ պետք է որոշում կայացնենք՝ լինել այս, թե այն խմբի երկրների ընտանիքների անդամ, մենք այդ որոշումը կկայացնենք։ Դրսից չէ, որ մեզ պետք է այդ մասին ասեն»,-ասաց Միրզոյանը։

Мы не намерены вносить напряжённость в армяно-российские отношения — Арарат Мирзоян
Не секрет, что Армения и Европейский союз с каждым днём становятся ближе друг к другу, и для этого существуют все необходимые возможности. Отвечая на вопросы журналистов о соответствующих оценках со стороны других партнёров, в частности России, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Армения не собирается «разрывать отношения» ни с одним из своих партнёров.
«Политика и дипломатия в историческом контексте не знают таких "разводов". Мы не намерены вносить напряжённость в армяно-российские отношения. Мы — партнёры, связанные множеством связей, и настроены развивать эти взаимовыгодные отношения в конструктивной атмосфере диалога», — отметил Мирзоян.
Он подчеркнул, что проблемы существуют, добавив, что они есть во всём мире.
«Необходимо находить конструктивные пути их решения», — сказал министр.
По словам Мирзояна, не Россия должна указывать Армении, что членство в ЕАЭС и стремление к ЕС являются несовместимыми.
«Мы продолжим сближение с ЕС, и когда настанет момент принять решение — в какой из интеграционных структур состоять — мы примем это решение сами. Такие решения не навязываются извне», — заявил министр иностранных дел Армении.